schillende plaatsen voor de HSL ingeschakeld, onder andere bij grondaankoop en de bouw van kunstwerken. Bovendien past dit ook in de gedachtegang van Railinfrabeheer om meer opdrachtgever dan opdrachtnemer te willen zijn. En tenslotte: de HSL is toch een Waterstaatsproject? Vanaf 1 januari 2000 beperkt RIB zich dan ook tot de 'spoorse' zaken en nemen de MD-ers de rest voor hun rekening. En vanaf dat moment levert de MD ook haar bijdrage aan de kwaliteit-audits met de aannemers. We beoordelen daarin de maatvoeringsplannen aan de hand van de risicoanalyses, zegt Johan. Kees voegt eraan toe dat hierin drie begrippen te onderscheiden zijn: proces-audits: vaststellen of er gewerkt wordt zoals is beschreven in het maatvoeringsplan; toetsing: hoe heeft de aannemer gecontroleerd wat heeft hij gemeten, en toont hij echt aan dat het gemaakte werk goed ligt ten opzichte van de as van de spoorlijn; inspectie: bij twijfel, of als steekproef, meet het coördi nerend bureau zelf nog een keer en vergelijkt de uit- - komst ten opzichte van de spoorassen. Het is de kunst om tijdig te controleren of het goed gaat en niet te wachten tot een vrachtauto zich klem rijdt onder een viaduct of een trein de bocht uit vliegt. Maar behalve X 'IZ controleren wil het coördinerend bureau (c.q. de MD) ook graag adviseren aan de maatvoerders van de aannemers, maar die maken daar nog te weinig gebruik van volgens Jo han. Controle van de hoofdgrondslag is wel een duidelijke uitvoerende taak van het coördinerend bureau. Daarom wordt elk jaar een derde van de punten gecontroleerd, en natuurlijk ook hersteld of vervangen ingeval van beschadiging of als ze zijn verdwenen, zoals bij het af te breken viaduct. Ook dit meetproces is beschre ven op basis van risico's en toleranties. Zwabbert een zwaar zijpaneel boven ons hoofd. Het wemelt hier van de viaducten in aanbouw. De klus van de maatvoerders Maatvoerder voor de uitvoering in Noord-Brabant-noord is Arcadis en voor het deel waar we nu lopen, is dat Grontmij Geogroep. Zij zorgen er uit eindelijk voor dat de HSL op zijn plaats komt, hetgeen geen geringe taak is. Af delingshoofd Jan Witte en coördinator hoofdmaatvoering Roger van Heese voegen zich bij ons inspectieteam en dalen met ons afin het grootste kunst werk in dit gebied: de betonnen tun- nelbak bij Galder waar het spoor door heen moet om het knooppunt Galder in de nieuwe Rijksweg 16 te kruisen. Via een steile trapconstructie bereiken we de vloer en lopen het anderhalve ki lometer lange kunstwerk door. Eigen lijk worden we er meer doorheen ge blazen. Duidelijk zien we het verloop van de wandconstructie, die vlak is in het open deel, breder in het overdekte deel, in verband met de luchtverplaat sing bij twee elkaar tegemoetkomende treinen, en weer smaller wordt naar mate de tunnelbak weer open wordt. Op dit moment blaast een sterke noor denwind al het losliggend zand onze ogen in. Een grote wandplaat die juist wordt opgehesen, zwabbert beang stigd boven ons hoofd heen en weer. Bij de laatste maatvoeringsaudit advi seerde Johan hier wat controlemetin gen te laten uitvoeren. Die werden op gedragen aan het coördinerend land meetkundig bureau. De uitkomst was prima: een centimeter verschil ten op zichte van de as, en dat mag. GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 34