Jan Witte legt uit dat de maatvoerders zich aan strakke procedures moeten houden, waarbij controle van het eigen werk en het aantonen van de kwaliteit daarvan, vooropstaan. De procedures staan beschreven in de maatvoeringsplannen en het is de taak van Roger om op basis van dit plan de meetresultaten te overleggen aan zijn opdrachtgever (de aannemers combinatie). Roger legt uit dat de vloer werd gecontroleerd door er een raster overheen te leggen en dit te water passen. Het resultaat was dat de vloer niet hoefde te worden bijgeslepen; daartoe is er voldoende speelruimte in gebouwd, net als bij de zijwanden trouwens. We klauteren de tunnel weer uit en passeren een diep uitgegraven stuk grond aan de Graaf Engelbertlaan, waar een viaduct in aanbouw is. Grote draaiende betonwagens spuiten door hele lange slurven vele kubieke meters Een meetploeg van de Geogroep (Gijs van der Steenhoven en Brian Hendriks) controleert de grondslag onder toeziend oog van Kees van Hamers- veld. Soms wordt een viaduct gewoon een stukje verlengd om de HSL-Zuid door te laten. beton de put in om als basis te dienen voor het zware verkeer dat hier te zij ner tijd, samen met de hogesnelheids trein, overheen zal denderen. Even verderop, vlak langs het riviertje de Aa of Weerijs, is een soort landschap ont staan met hoge bergen uitgegraven grond. Vaag is de aanzet van het nieu we tracé te zien. En zowaar wordt hier onze weg gekruist door een driftige landmeetploeg van de Geogroep, die met tachymeter en spiegels, berg op berg af, het werkgebied doorkruist. Het blijkt een controlemeting te zijn van de eigen grondslag die, gezien de omgeving, gemakkelijk te verstoren is. Johan en Kees maken van de gelegen heid gebruik even over de schouders van landmeter Gijs van der Steen hoven mee te kijken en wat vragen te stellen. Een korte buiten-audit? Maar Gijs heeft weinig tijd en trekt snel met zijn collega Brian Hendriks verder de rimboe in. Via enkele viaducten in aanbouw, waar Roger ons steeds wijst op de aanwezigheid van stevige grondslagpunten, het doel van een bouwconstructie, de verlegde Al 6 of het tracé van de HSL-Zuid, komen we in de buurt van het nieuwe knooppunt Princeville. Zowel de Al 6 als de A58 worden hier omgelegd om ruimte te maken voor de HSL, die hier ook nog een aftakking krijgt naar Breda. We moeten omhoog klimmen om het werk te bekijken, want dit wordt het hoog ste viaduct uit de buurt. Van hieruit hebben we een prach tig zicht op de oude en de nieuwe tracé 's, zowel ten noor den als ten zuiden van ons. Duidelijk is te zien waar de Al 6 en het oude spoor worden opgeschoven ten behoeve van de nieuwe infrastructuur. In de vorm van het viaduct zijn weinig rechte stukken te herkennen. Zowel in de leng terichting als in verticale richting zijn clothoïdes toegepast, licht Roger toe, en dat vraagt nogal wat meetwerk. En juist hier ging het niet goed met de maatvoering. Er mankeerde wat aan de maten van het bovendek, zodat aanpassing in de dwarsligging noodzakelijk is. Een mooi voorbeeld van in grijpen voordat het werk is opgeleverd. Inspecteurs bij een grondslagpunt. Op de achtergrond de twee nieuwe wegstroken van de Al 6, daarnaast het zandbed voor de HSL-Zuid. GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 35