Literatuur Summary Weer terug beneden manoeuvreren we over vrijwel onbe rijdbare stroken grond naar de barak van de aannemer in Prinsenbeek. Voor de landmeters, of surveyors, moeten we de trap op en komen in een lange gang waarvan de wanden zijn versierd met prachtige 3D-visualisaties van de toekom stige werken, ontleend aan beschikbare digitale terrein modellen. Ter afwisseling zijn onder die puur technische af beeldingen enkele fraaie tweedimensionale 'Reality' exem plaren opgehangen. Landmeter Francois Smit geeft een toe lichting op het geheel en zorgt voor een paar reproducties (van die bovenste rij) voor Geodesia. Overzichten en grafie ken tonen de vorderingen in het werk. Er moet nog een paar jaar worden gegaan. Situatie bij knooppunt Princeville. Bovenop het nieuwe viaduct wordt de vloer geconstrueerd. Middenachter de verlegde Al6 en het nieuwe HSL-tracé. En datje als landmeter ervoor hebt ge zorgd dat alles precies op de goede plek terechtkwam. En die voldoening is niet eens genoemd in de maatvoe ringsplannen. [1] Scheele, Theo, Een dagje... land meters in de Betuweroute, Geodesia 2001-1, p. 26-30. A day- Surveying for the Dutch high speed railway At this moment construction has been started of the new high speed railway line, from Amsterdam to the Belgium border. In this section of more than 100 km, across the most crowded part of Holland, about 170 constructions such as viaducts, fly-overs, tunnels, are built. A lot of surveying activi ties are necessary to get these works on the right place. The author visited surveyors at some sites, and describes their responsibi lities. De juiste mix van landmeten en maat voering, gemengd met de nodige ver antwoordelijkheid, en het werken in een goed team, geeft soms weieens sla peloze nachten, maar bovenal veel vol doening. Als het werk tenslotte is op geleverd, kun je zeggen dat je hebt meegeholpen iets groots te bouwen. Na nog enkele viaducten, kunstwerken en noodbruggen be reiken we tenslotte de bouwkeet in Princeville waar Roger zijn thuisbasis heeft. Een mooie plek om de rondgang te beëindigen. Het werk van de landmeter is de laatste jaren enorm verrijkt, onder andere door de maatvoering; een zeer verantwoordelijk werk. Roger is coördinator van al het meetwerk in dit rayon. Hij zorgt ervoor dat de meetploegen Ontwerpsituatie op het juiste moment op de juiste plaats zijn, zodat de bou- nabij Prinsenbeek. wers vooruit kunnen. Het maatvoe ringsplan is daarin de rode draad. Daarin staat hoe de hoofdgrondslag moet worden gemeten, welke toleran ties gelden, hoe je de detailgrondslag meet, hoe je de detailmaatvoering uit voert en voorbereidt, en vooral ook hoe je de eigen metingen controleert. Daarbij heb je nog te maken nietje op drachtgever, de aannemerscombina tie, die zich voortdurend afvraagt of al dat meten wel nodig is, want al die uren moeten worden betaald. KEYWORDS surveying, dimensioning, profile TREFWOORDEN landmeetkunde, maatvoering, reportage GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 36