KunstGeografie, kunst of geografie? Van het WEB Aangetrokken door het woord geografie in de term 'kunstgeo- grafie' ben ik eens gaan kijken bij de op het eerste oog wat somber aandoende Website www.kunstgeogra- fie.nl/index.html. Het begrip kunst- geografie blijkt enkele jaren geleden te zijn bedacht door een aantal docen ten van de Hogeschool voor de Kun sten in Utrecht. Eerst was kunstgeo- grafie een onderdeel van lessen, seminars en excursies, maar later kreeg het wat meer substantie doordat in 1992 de Stichting 'Het Kunst- geografisch Genoot schap' Amsterdam werd opgericht. Be langrijkste doelstel ling is de verdere ontwikkeling van de kunstgeografie in de breedst mogelijke betekenis. Maar ja, wat is het nu precies? Gaat het over kunst of over geografie? We tref fen wel veel informatie aan over karto- grafie, geometrie en landmeten. Zo is er bijvoorbeeld enige historische uit leg over het ontstaan van de O-meri diaan van Parijs en de standaardmeter (fig- Fig. i. Kaart van Cassini met ver melding van de O-meridiaan. Berry van Osch, internetredacteur. bij de bijdrage over de Groene Meri diaan, waarover ook al eerder in Geo- desia werd gepubliceerd (fig. 2). Dan is er nog een rubriek GeoFictie, waar men enkele relevante verhaal fragmenten voorge schoteld krijgt van Hubert Lampo en Umberto Eco. Verder zijn allerlei, soms wat vreemdsoortige, verhalen opgeno men, maar ook ge dichten, zoals het bekende 'de landme ter' van Rutger Kop land. Deze rubriek is duidelijk nog in op bouw. Fig. 2. De Groene Meridiaan (kaarten afkom stig van René v.d. Schans). En eigenlijk ben ik niet zo verwonderd dat ik René van der Schans tegenkom Natuurlijk kan op een dergelijke web site iets over Atlantis niet ontbreken. In de rubriek GeoSymboliek treffen we een bijdrage aan over de Vlaming Marcel Mestdagh die toponymen en geografische gege vens onderzocht, en daarbij stuitte op voormalige Vi kingkampen en de Noormannen Por- tulaankaart. Hij ontdekte een oude beschaving met de huidige Franse stad Sens als middel punt. Voor hem is dit Atlantis. Het blijkt dat Sens een winterkamp van de Vikingen moet zijn geweest, en het centrum is van een gigantisch geode tisch systeem van zeer oude wegen, ook dienend als een primitief meri diaanstelsel. Alle wegen leiden kenne lijk dus niet naar Rome, maar naar of nabij Sens. Het blijkt dat in dit verre verleden reusachtige cirkel- en ovaal structuren rond hetzelfde centrum te Fig. 3. De Morley-driehoek. zijn aangelegd. Verdere uitleg vindt u ook op www.omroep.nl/nps/radio/ supplement/96/960722/mestdagh.html. Men heeft ook een forum ingericht waar ruimte wordt geboden aan reac ties en aanvullingen, zodat iedereen zijn eigen Utopia, zijn eigen geofic- tieve plek, kan creëren. Natuurlijk worden nog veel meer on derwerpen behandeld. Enfin, kijkt u zelf maar Ook kunt u terecht op de website van de HKU, waar kunstgeografische pagi na's te vinden zijn: www.hku.nl/pub/ ol-courses/index.html of www2.hku.nl/ %7Ehans2/gids 1 /start.html. Tot slot iets geheel anders, waarvan overigens ook heel wat voorbeelden op het web zijn te vinden: www.cut- the-knot.com/triangle/Morley/, Mor- ley's miracleNog net in de 19e eeuw ontdekte Frank Morley een inmiddels beroemd geworden stelling: tekent men de trisectrices van de hoeken van een driehoek ABC, dan vormen de snij punten van de aanliggende trisectrices aan de zijden van ABC een gelijkzijdi ge driehoek A'B'C' - de trisectricedrie- hoek van Morley. Door het gebruik van een 'applet' kun je zelf op deze website de drie hoek veranderen en constateren dat de stelling blijft kloppen (fig. 3). Sowieso is dit een leuke website met zeer veel informatie over wiskundige principes en praktische uitwerkingen van andere raadsels en puzzels. GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 37