Kadaster in Chuquisaca, Bolivia Kadaster Andes Het Nederlandse Kadaster is ook in het buitenland actief. Kadaster International werkt onder andere in landen waar de kadasterfunctie niet of nog niet optimaal wordt uitgevoerd en waar men die functie met buitenlandse hulp wil verbeteren. Eén van de projecten betreft de vestiging van een kadastraal systeem in het departement Chuquisaca in Bolivia. In dit artikel staan we stil bij een aantal technische uitvoeringsaspecten van dit project, maar ook bij de omgeving waarin de werkzaamheden worden uitgevoerd. Project in Bolivia Napoleon heeft in 1812 opdracht gegeven om heel Nederland op te meten. Hij wilde belasting innen over de grond die iemand bezat; daarvoor moest hij weten hoe groot elk perceel was en wie de eigenaar was. Alle gegevens zijn toen in twintig jaar verzameld en staan in de openbare registers en op kadastrale kaarten, die sinds die tijd zijn bijgehouden. Anderhalve eeuw later gaat het om een veel bredere 'missie'. Bevordering van de rechts zekerheid in het maatschappelijk verkeer inzake vastgoed is nu het belangrijkste doel. Maar ook de vastgoedinforma tievoorziening voor de overheid, waterschappen, nutsbe drijven, banken en verzekeraars is van groot maatschappe lijk belang. De individuele burger heeft toegang tot kadas trale informatie. De registers en kadastrale kaart met be trekking tot 7,7 miljoen kadastrale percelen in Nederland zijn landsdekkend en digitaal beschikbaar. Jaarlijks worden honderdduizenden mutaties verwerkt. En er worden vele miljoenen gegevens verstrekt, vooral via de kadastrale in formatie-infrastructuur. Deze ontwikkeling is min of meer vergelijkbaar met de ons omringende landen in Europa en in sommige landen op andere continenten. Maar wereld wijd gezien ligt het anders. In veel landen zonder een traditioneel kadaster zijn ont wikkelingen begonnen voor de vestiging van een dergelijk systeem. Deze ontwikkelingen worden ondersteund door de regeringen van deze landen. Deze regeringen zien het belang van een goede grondboekhouding in: minder con flicten over eigendom en/of gebruik van land, een basis Fig. 1. Kaart van Bolivia. voor de heffing van grondbelasting en een basis voor economische ontwikke ling. Vestiging van kadastrale syste men wordt vaak gefinancierd door de Wereldbank, de Europese Unie en door regeringen, onder andere de Neder landse regering. Zo wordt het Kadas ter-project in het departement Chu quisaca te Bolivia gefinancierd door de Nederlandse overheid. Doelstellingen van het project zijn: inwinning van kadastrale gegevens voor het rurale gebied in Chuqui saca, of liever 'opschoning' van ka dastrale gegevens, want er zijn in het verleden wel titels uitgegeven, maar zonder gerelateerde karterin gen. Hierdoor komt het onder ande re voor dat op hetzelfde stuk grond meerdere titels liggen; ontwikkeling van een proces voor kadastrale bij houding, ondersteund door een informatiesysteem geba seerd op GIS-technologie; opbouwen van kennis om het sys teem te kunnen onderhouden en om de mogelijkheden van kadas trale informatievoorziening uit te bouwen. SANTA CRUZ COCMABAWBA ORURO TARIJA Het project is één van de meest om vangrijke kadastrale projecten in Boli via. Een uitdagend project in een land zonder een kadastrale traditie, maar met problemen aangaande eigendoms kwesties, ondanks het feit dat het land ongeveer zevenentwintig keer zo groot is als Nederland en er slechts iets meer dan acht miljoen mensen wonen. Bij de uitvoering van het project zijn voor al veel Bolivianen betrokken. GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 6