Chuquisaca Gegevensinwinning: fotogrammetrie als basis Gegevensinwinning: het veld Het departement is ongeveer 1,2 maal zo groot als Nederland, en beslaat on geveer 5,1 miljoen hectares (fig. 1). Chuquisaca kent tien provincies en achtentwintig gemeenten. Verreweg het grootste deel van dit departement bestaat uit bergen - het Andes-geberg- te - tot een hoogte van zo'n vier kilo meter boven zeeniveau, hoogvlakten en dalen. Een klein oostelijk deel be staat uit laagland, ongeveer 500 m bo ven zeeniveau. Door die grote hoogte verschillen zijn er ook grote verschil len in klimaat, begroeiing en grondge bruik. De meeste mensen zijn straat arm. De meest elementaire zaken ontbreken, de mensen leven op het ab solute bestaansminimum. In die we reld van bittere armoede leven ook en kele 'rijken'. Dat zijn de grootgrondbe zitters, maar daar moet je ook niet al te veel bij voorstellen. 'Jan Modaal' in Nederland is beter af dan verschillen de van die 'grootgrondbezitters' hier, al zijn er ook wel die écht rijk zijn. Op de hoogvlakten en tegen de berghellin gen zijn veel kleine perceeltjes waarop aardappelen en granen worden ver bouwd. Er lopen ook geiten, schapen, koeien, varkens en ezels rond. Buiten de regentijd, die maar enkele maan den duurt, moeten die leven van boombladeren en van de schaarse dro ge sprieten die er te vinden zijn. Dat vee is dus meestal broodmager, behal ve de varkens. Als je in een dorpje in Chuquisaca vlees eet, ontdek je pas echt wat de uitdrukking 'vel over been' betekent. Lama's zijn hier niet, daar voor moetje nóg hoger zijn, in de de partementen La Paz, Oruro en Potosi. ir. C. H.J. Lemmen en ing. j. de Vries, Kadaster International. Fig. 2. De basis voor inwinning van geometrische gegevens ligt in het gebruik van luchtfoto's. De aardappelen zijn trouwens erg lekker, sommige soorten smaken zelfs beter dan de beroemde Nederlandse kleiaard- appelen. Maar dat is geen wonder als je bedenkt dat de aard appel oorspronkelijk uit de Andes komt. Vóór Columbus wisten we in Europa niet wat een aardappel was! In deze omgeving worden de kadastrale gegevens inge wonnen. De basis voor inwinning van geometrische gege vens ligt in het gebruik van luchtfoto's (fig. 2). Er zijn opnamen gemaakt met een fotoschaal 130.000 met 80% over lap, nodig vanwege de grote hoogte verschillen. In het noordelijk deel zijn opnamen gemaakt met een fotoschaal 120.000; hier komen veel kleinere percelen voor. In totaal zijn er meer dan 11.000 foto's beschikbaar. Tijdens de opnamen is gebruikgemaakt van een camera in combinatie met een na vigatiesysteem en 'kinematic GPS'. Bij de vlucht zijn twee GPS-basisstations gebruikt. Het gebruik van 'kinematic GPS' maakt een minimaal aantal pas- punten mogelijk. Na triangulatie en blokvereffening, gecombineerd met een toetsing voor een aantal nauwkeurige gedefinieerde punten bleek een nauw keurigheid van ongeveer 1 m gehaald te zijn [4]. Deze lucht foto's zijn vervolgens gescand met een voldoende resolutie (21 |im) en gecomprimeerd. Vervolgens kon een vergroting worden toegepast tot een schaal 1:15.000. Deze vergrote foto's vormen de basis voor inwinning in het terrein. Voor gebieden met kleinere percelen is hiervoor een scan van een uitsnede met een hogere resolutie nodig (7 pm). Uitver groting tot een schaal 12.000 is hierdoor mogelijk; daar mee worden vrijwel alle details zichtbaar. De benodigde apparatuur is beschikbaar, aldus is een productielijn inge richt. Voor de inwinning in het veld is een groep landmeters op geleid. Zoals eerder gezegd: er bestaat nog geen kadastrale kaart met veldwerken als brondocumenten, dit alles moet gemaakt worden. Begonnen wordt met een intensieve voor lichtingscampagne (fig. 3 en 4). In het veld worden op de uitvergrotingen perceelsgrenzen ingetekend, in samen spraak met de bezitters van het land. Het is verbazingwek kend om te zien hoe goed dit werkt. Als interpretatie van de grenzen op de foto's niet mogelijk is, zijn aanvullende me tingen met meetband of met GPS-technologie noodzakelijk. Het werken met foto's en meetbanden komt voor de be volking begrijpelijk over. GPS is nogal abstract. De be haalde nauwkeurigheden zijn zeker acceptabel. De bron documenten, dus de foto's met aantekeningen en de veld werken, worden bewaard voor eventuele latere reconstruc- GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 7