Kartering: digitale fotogrammetrie Aandachtspunten ties van grenzen. Dit is één van de ontwikkelde bijhou- dingsprocessen. Voor iedere grens wordt een document opgesteld, te ondertekenen door de beide buren (fig. 5). Markering van de grenspunten in het terrein wordt door de eigenaren zelf gedaan. ''9K Daarnaast moeten administratief/juridische gegevens wor den ingewonnen. Volgens de Boliviaanse wetgeving moet daarbij worden uitgegaan van reeds aanwezige brondocu menten. Deze zijn op verschillende plaatsen voorhanden: bij het Instituut voor Agrarische Hervorming (INRA) en bij de Openbare Registers van Bolivia. Helaas zijn deze registra ties niet altijd compleet. Veel landgebruikers, of'landbezit ters', beschikken niet over een titel of enig ander brondocu ment. Vandaar dat ook deze gegevens veelal in het terrein worden ingewonnen. Hiervoor wordt ter plekke een docu ment ingevuld, de 'Ficha Catastral', bestaande uit meer dan honderd onderdelen. Het gaat er hierbij om inzicht te ver krijgen of het (geclaimde) land voldoende ontwikkeld is om uiteindelijk een titel te verkrijgen. Verder gaat het om 'op schoning' van reeds eerder uitgegeven titels. Als het land onvoldoende ontwikkeld is, kan zelfs onteigening plaats vinden. Alle op papier en in lastige terreinomstandigheden inge wonnen gegevens, zoals veldwerken, grensdocumenten, Fi cha Catastral en verdere documenten worden verzameld in een dossier. Dit dossier, opgemaakt per perceel, kan nogal omvangrijk zijn. Er spelen vele randvoorwaarden op basis van een complexe wetgeving. De ruimtelijke indexering, een voorlopig perceelnummer, is gekoppeld aan het num mer van de originele luchtfoto. Later moet dit worden om gezet naar een perceelnummer op basis van de administra tieve indeling van Bolivia (fig. 6). Let wel: conversie van per ceelnummers is een ingewikkeld proces, goede GIS-onder- steuning is hier een voorwaarde. De ingetekende grenzen zijn vervolgens gekarteerd met be hulp van digitale fotogrammetrie, op basis van de gescande foto's. Hiervoor zijn Intergraph SSK-stations beschikbaar. Naast de kadastrale grenzen worden ook wegen, water, spoorwegen en grenzen van urbane gebieden gedigitali seerd. Geografische namen worden geplaatst. Kartering van rivieren en wegen is van belang in verband met - wettelijk omschreven - bufferzones. Binnen deze zones gelden sterke restricties op eigendom, denk aan risico's voor over stromingen en het onderhoud van staatseigendommen. Vervolgens kun nen perceelskaarten worden vervaar- Fig. 3. digd. Deze kaarten geven een beeld Mensen bijeen van het perceel, bijbehorende punt- tijdens een nummers, perceelsaanduiding op ba- voorlichtings- sis van de administratieve indeling bijeenkomst. van het land, de geo-referentie (het coördinatensysteem op basis van WGS84 met UTM-projectie), en daar naast een omschrijving van de kadas trale aanduiding, zowel met voorlopig nummer als met de administratieve indexering, de grootte, een visuele re ferentie naar de topografische kaart 150.000, de schaal, de coördinaten van de individuele puntnummers met richtingen en afstanden naar de vol gende punten en handtekeningen. Daarnaast worden overzichtskaarten vervaardigd. In Bolivia is men gewend om te gaan met papieren documenten. De over gang naar digitale technologie is een leerproces. De collega's bij het project hoefje dit niet uit te leggen, voor het INRA, onze counterpart, is dit wel een nieuwe ervaring. Tijdens het inwin- nings- en verwerkingsproces komen we een aantal problemen tegen: het bestand met de administratieve indeling van Bolivia wordt op kleine schaal aangeleverd. Dit kan op de tailniveau, binnen de GlS-omge- ving, tot interpretatieproblemen leiden. De in het veld ingewonnen Fig. 4. geometrische gegevens zijn immers Parkeerplaats bij van 'grootschalige' kwaliteit. De een voorlichtings- conversie van perceelnummers ge- sessie. koppeld aan luchtfoto's naar de ad- GEODESIA 2002-6

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 8