LBS-toepassingen voor de overheid Starten met LBS? ten. Niet-loochening heeft te maken met handtekening. Hoe bewijs je dat een klant ook daadwerkelijk de juiste di gitale bestelling heeft geplaatst. Integriteitscontrole heeft te maken met de vraag hoe zeker je ervan kunt zijn dat een bericht datje hebt ontvangen ook werkelijk het verzonden bericht is en niet een bericht dat een kwaadwillende tegen stander onderweg heeft gewijzigd of zelf heeft opgesteld. Allevier zijn dit vraagstukken waarop een antwoord be schikbaar moet zijn alvorens mobiele diensten (kunnen) worden afgenomen. Privacy en beveiligingszaken moeten onder geen enkele omstandigheid worden onderschat. Dit kan ernstige gevolgen hebben bij de ontwikkeling van loca tiegebonden toepassingen. Daarnaast is er een overduide lijk bewijs dat gebruikers bereid zijn persoonlijke locatiege bonden gegevens te verstrekken om te kunnen beschikken over locatiegebonden toepassingen. Het bewerken van loca tiegebonden informatie door derden, zoals content provi ders, technology providers en services providers, moet zorg vuldig worden gereguleerd door contracten. Dit onder streept de verantwoordelijkheid van bedrijven om helder te zijn over hun beleid. Het gaat hierbij om zaken zoals de wij ze waarop informatie wordt verzameld, hoe gebruikers kunnen beschikken over hun persoonlijke gegevens, ge bruikers laten bepalen wanneer en welke informatie wordt verzameld en gebruikers informeren hoe hun gegevens worden gebruikt en beveiligd. Het is te verwachten dat de overheid in de toekomst locatie gebonden dienstverleningen zal gaan toepassen ten behoe ve van haar taakvervulling. Deze diensten kunnen worden ingezet bij de ondersteuning van haar eigen interne werk processen en ten behoeve van de communicatie met andere overheden en burgers. Voorbeelden van toepassingen van communicatie binnen de overheid en op het raakvlak over- heid-burger zijn [4]: verstrekken en ontsluiten van publieksinformatie: ac tuele verkeers- en vervoersinformatie over files, werk zaamheden en route-informatie kan via LBS als aanvul ling op informatiezuilen en internet worden aangebo den. Binnenschippers en pleziervaartuigen kunnen al real time informatie opvragen over actuele waterstan den op de binnenwateren. Ook autonavigatiesystemen geven in toenemende mate via LBS actuele verkeersinfor matie weer; locatie-afhankelijk afrekenen: deze toepassing is uiter mate actueel, omdat het rekeningrijden in de toekomst hoogstwaarschijnlijk niet via tolpoortjes maar via loca tiegebonden kilometerheffing zal gaan plaatsvinden; incidentmeldingen aan alarmdiensten: in de Verenigde Staten is een mandaat opgesteld door de Federale Com munications Commission (FCC), waarbij werd vastge steld dat op 1 oktober 2001 alle binnenkomende 1-1-2- meldingen van mobiele telefoons gelokaliseerd moesten kunnen worden binnen honderd meter. Deze beslissing is overigens de driving force geweest voor de ontwikke ling van de LBS-systemen die de locatie van beller be palen; openbare orde en veiligheid: uit de evaluatie van de aard beving in Kobe (Japan) in 1995 bleek al dat bij calamitei ten een gedecentraliseerd en open informatiesysteem nodig is, waarin individuen, vrijwilligers en hulpver leners alle informatie kwijt kunnen en kunnen opvragen. Ook de vuur werkramp in Enschede heeft aange toond dat accurate ruimtelijke in formatie bij calamiteiten een must is. LBS biedt de mogelijkheden een dergelijk open calamiteitensysteem breed en locatiegebonden toeganke lijk te maken; het ontsluiten van intranet (intra- wap) of databases; daarnaast kun nen voor een bepaalde toepassing ook de benodigde gegevens worden geregistreerd. Hierbij kan worden gedacht aan toepassingen zoals het verlenen en handhaven van vergun ningen. Als LBS-toepassing kan een gebruiker bij aankomst op een be paalde plaats direct de beschikking krijgen over de vergunningsgege- vens van de directe omgeving zon der te hoeven zoeken in de data base. Indien noodzakelijk kan er di rect een waarneming of overtreding worden geregistreerd [5]; meten op afstand: de overheid kent diverse inspectiediensten die signi ficant kunnen profiteren van de mobiele technologie, zoals de pro vinciale milieudiensten, de ge meentelijke bouw- en woningtoe- zichten en de nutsbedrijven. Alle zijn gebaat van accurate en actuele meetgegevens in het veld [5]; city-marlceting en pro-actieve dienstverlening: informatie over so ciaal-culturele voorstellingen, histo rische gebouwen of reisinformatie kunnen beschikbaar worden ge steld. Dit kan desgewenst op ver zoek van de vrager dan wel automa tisch op basis van de locatie en het profiel van de vrager. Mobiele communicatie is voor de over heid vooral een extra informatie- en communicatiekanaal, dat naast de be staande communicatiekanalen wordt ingezet om te communiceren met de burger, het bedrijfsleven en andere overheden. Niet de technologie alleen, maar ook de toepassingen bepalen uit eindelijk of LBS succesvol zal zijn. De belangrijkste voorwaarden voor suc cesvolle mobiele toepassingen moeten nadrukkelijk in acht worden geno- GEODOSIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 10