LBS als killer-applicatie? Conclusie men. De meerwaarde van mobiele lo catiegebonden toepassingen is afhan kelijk van het tijdkritische karakter, de locatiegebondenheid, het belang voor de mobiele werker, het persoon lijk belang en de gebruikersvriende lijkheid van de toepassingen. LBS-tech- nologie biedt daarmee overheidsorga nisaties nieuwe kansen. Kansen die te gelijkertijd bedreigingen kunnen zijn. Mobile Application users 2000-2005 Navigation/ location Entertainment Internet browsing Financial services E-commerce/ Retail Messaging 2005 I 2000 600 800 Million Want afhankelijk van hoe de dienst verlening georganiseerd is, biedt LBS ondersteuning. Met andere woorden: kan LBS nu al (gedeeltelijk) de dienst verlening verzorgen of is dat nog toe komstmuziek? Welke scenario's zijn denkbaar in de verdere dienstontwik keling? Hoe is de toegang en beveili ging te regelen? En hoe zit het met de kosten-baten? Hoe sluit de LBS aan op de ICT-infrastructuur? En hoe op de back-office systemen en processen? Kortom, er zijn veel vragen bij het in troduceren van een nieuwe dienst. Doordacht starten is derhalve het de vies. Een aanpak bij de introductie van LBS is te starten met een workshop. Hierin wordt de realiteit van LBS en an dere mobiele concepten aan de orde gesteld. Kansen worden besproken en speerpunten geselecteerd. Een speer punt wordt zo snel mogelijk tot leven gebracht. In eerste instantie wordt een demo ontwikkeld om begrip van de 'look feel' te krijgen. Daarna wordt deze demo omgezet tot een pilot. Met een beperkte groep gebruikers/klan ten, medewerkers en partners wordt deze toepassing in het dagelijkse werk gebruikt. De hosting van de pilot, in clusief een op de klant afgestemde customer support, wordt verzorgd door de dienstverlener. Op basis van de ervaringen uit de pilot wordt de defini tieve dienst ontwikkeld. Daarbij wor- Fig. 5. Verwachtingen groei LBS 2000-2005 ten aanzien van mobiele communi catiediensten (The Are Group, 2001). den alle benodigde maatregelen gepland en uitgevoerd om de dienst in de processen en in de ICT-architectuur in te passen. Bij het opzetten van pilots is het van belang dat de bestaande organisatorische context en technische verhou dingen nadrukkelijk aandacht krijgen [1], De volgende over wegingen zijn daarbij van belang en kunnen dienen als randvoorwaarden voor succesvolle pilots de mate waarin 'content' aanwezig is, en organisatorisch en technisch ontsluitbaar is; de actualiteit van de te ontsluiten informatie en de on derhoudsgevoeligheid van de database; de kwaliteit van de interfaces tussen het mobiele net werk, internet en eventueel de te ontsluiten database of intranet; de kwaliteit van de verbindingen tussen de front office en back office; de snelheid van het mobiele netwerk in relatie tot de hoeveelheid te ontsluiten content; de kwaliteit van de interne en externe automatisering. De verwachtingen voor de telecomindustrie zijn nog steeds hooggespannen. LBS wordt op termijn zelfs beschouwd als de killer-applicatie in de telecomindustrie. In fig. 5 zijn de groeiverwachtingen weergegeven van één van vele markt onderzoeken over mobiel internetgebruik. Hoe dit alles zich in de nabije toekomst zal gaan ontwikkelen, is op dit moment nog moeilijk te voorspellen. De aanbodzijde van LBS is volop in beweging. Ieder GIS-bedrijf heeft inmiddels een eigen 'location services strategy'. De meeste telecom- bedrijven, netwerkproviders en toeleveranciers hebben een bedrijfsonderdeel dat zich op het facet 'location' richt. Plaatsbepalingstechnologie wordt zowel door de grote tele- comleveranciers (Nokia, Ericsson) aangeboden als door de specifieke plaatsbepalingsbedrijven (Signalsoft, Snaptrack, CellPoint). Ook de system integrators zijn aanwezig in de markt voor het maken van de toepassingen en gaan al dan niet met geo-dataleveranciers samenwerkingsverbanden aan. Daarbij zijn diverse nieuwe start-ups in deze branche actief, die een graantje willen meepikken door het leveren van een out-of-the-box locatiegebonden dienst. De ontwikkelingen in de mobiele communicatie zullen meer dan voorheen van invloed zijn op de Geo-ICT wereld. De impact van deze ontwikkelingen op de geo-informatie- wereld zijn nu al voelbaar. De eerste toepassingen zijn ope rationeel. Toch moet er nog veel gebeuren. Bij geo-informa- tie en geo-systemen gaat het nog altijd over grote hoeveel heden data met interactieve grafische functionaliteiten voor de gebruiker. Deze vereisten zijn nog niet geheel in lijn met de huidige bandbreedte van de mobiele netwerken, de kleine displays van de devices en de grafische mogelijk heden van de gebruikte communicatieprotocollen. Dat neemt niet weg dat nu al kan worden gestart met de intro ductie van mobiele technologie in de professionele omge ving die naar verwachting de komende twee jaar zeker nog voorop zal lopen op de LBS-toepassingen voor de grote con sumentenmarkt. De geo-informatiewereld maakt in ieder GEODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 11