Topografie is essentieel voor gemeenten Een visie op product en organisatie Sinds vorig jaar hebben vijfentwintig Zuid-Hollandse gemeenten zich verenigd in het overleg van Topo grafie Producerende Gemeenten (TPG). Deze gemeen ten hebben gemeen dat zij zelf de verantwoordelijkheid hebben genomen voor de productie van topografische kaar ten van het eigen grondgebied. Dat is uiteraard niet nieuw. Vaak al ruim voordat er sprake was van enige landelijke coördinatie op dit terrein, zo'n vijfentwintig jaar geleden, werd er door veel grote(re) gemeenten al grootschalig kaart materiaal vervaardigd. Onlangs heeft het TPG-overleg een visie geformuleerd over het product Topografie' en de orga nisatie die borg moet staan voor de ontwikkeling van dit product. In dit discussieartikel wordt deze visie toegelicht. li De Topografie Producerende Gemeenten beschouwen het als een gemeentelijke taak om voor de eigen bedrijfsvoe ring te zorgen voor hoogwaardige grootschalige topografi sche bestanden. Immers, de gemeente voert de regie over haar eigen grondgebied. Zowel voor ontwerp, realisatie als beheer van de ruimte is goed kaartmateriaal onontbeerlijk. Daarnaast gaat de kaart een steeds belangrijker functie ver vullen bij de dienstverlening aan de burger. De meeste TPG maken deel uit van een intensief bebouwd stedelijk gebied, met veel economische activiteiten. Voor de hierboven ge noemde taken betekent dit dat aan de topografie andere eisen worden gesteld dan in de meer landelijke gebieden. Door de intensiteit van de leefomgeving zal bovendien de inhoud verschillen van andere, minder drukke, ge bieden. Echter ook kleinere of meer landelijke gemeen ten die op dit moment afnemer zijn van een regionaal samenwerkingsverband, zullen steeds meer belang krijgen bij hoogwaar dige topografie. Daartegenover staat dat de andere gebruikers - met name de nutsbedrijven, maar in zekere zin ook het Kadaster - waarschijnlijk veel minder willen investeren in de verdere ont wikkeling van de GBKN. Een aantal gebruikers heeft reeds aangegeven liever afnemer van een gestandaar diseerd basisproduct te willen worden. Een duidelijke stem van de gemeenten is dan ook noodzakelijk om de groot schalige topografie het product te laten worden dat ge meenten nodig hebben. Dit verzekert de gemeenten van topografie die toegesneden is op de eigen werkprocessen. Door nu de krachten te bundelen kunnen de belangen van de TPG beter worden behartigd ("Samen staan we sterker"). Fig. 1. De Topografie- piramide. Momenteel zijn door het Landelijk Sa menwerkingsverband GBKN al diverse ontwikkelingen gestart, waarbij het beter is dat de vijfentwintig TPG-ge- meenten gezamenlijk standpunten in nemen en zelf initiatieven ontplooien. De onderwerpen die op dit moment spelen, zijn de vorming van een lande lijk verkooppunt voor de kaart en af stemming van de topografische be standen. Dit laatste om het uiteinde lijke doel, een uniform landsdekkend product, te bereiken. Het TPG-overleg wil zich kritisch, maar constructief opstellen en zal in ieder geval de be langen van de gemeenten naar voren blijven brengen. Visie op het product: de topografiepiramide Heel Nederland is reeds bedekt met grootschalige topografie, een mijlpaal die vorig jaar is gevierd. Deze topogra fie is echter nog lang niet in een vorm beschikbaar die wenselijk wordt ge vonden. Weliswaar geven de verschil lende producten een aardige afbeel ding van de werkelijkheid, maar nader beschouwd blijken de bestanden niet eenduidig te zijn samengesteld. Voor wat betreft inhoud, kwaliteit, aanslui ting en functionaliteit valt er nog veel te verbeteren. Dit geldt voor de ver schillende vormen die de GBKN heeft, maar ook voor de verschillende topo- grafieproducten van de TPG. Uitein delijk gaat het erom in Nederland landsdelckende, gestandaardi seerde basistopografie te rea liseren. Deze moet gericht zijn op de wensen van de afnemer en zal op een efficiënte wijze aan de gebruiker moe ten worden aange boden: de Authen tieke Registratie Topo grafie (AR-T). Gezien de ver scheidenheid aan Nederlandse topografieproducten is het utopisch om te veronderstellen dat er ooit één allesdekkend uniform basisbestand zal komen, dat ook nog tegemoetkomt aan alle wensen van de gebruikers. Een model dat qua structuur inspeelt op het gevarieerde wensenpakket en te vens recht doet aan de verschillende ing. E. Scheltes en ir. E. Dolle, namens de groep van Topografie Producerende Gemeenten in Zuid-Holland. GEODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 14