Gewenste organisatievorm bestaande vormen van topografie in Nederland, is de Topografiepiramide (fig-1). Alle topografiebestanden hebben een basis die veel overeenstemming ver toont met de norm-GBKN. Vooralsnog is dit een theoretisch referentiemodel dat voor vele gemeenten onvoldoende informatie bevat om aan de wens van de diverse interne gebruikers tege moet te komen. Deze basistopografie, die daarentegen voor veel niet-ge- meentelijke gebruikers wel voldoende is, vormt de onderste laag van de pira mide en noemen we in het vervolg de Authentieke Registratie Topografie (AR-T). Bovenop deze basis, het landelijk uni forme topografiebestand, zijn vervol gens nog twee andere topografielagen te onderkennen: Subtopografie en Top- topografie. De Subtopo is te beschou wen als een regionale geüniformeerde uitbreiding van de landelijke basis, bij voorbeeld omdat regionaal opereren de gebruikers, zoals een waterschap, dat wensen. De Toptopo is een toevoe ging die specifiek gericht is op de indi viduele (gemeentelijke) behoefte. De Topografie Producerende Gemeen ten geven er nu prioriteit aan te onder zoeken of hun bestaande vijfentwintig producten gevat kunnen worden in het piramidemodel. Weliswaar is de eigen topografie afgestemd op de ge bruikers, maar er is zeker geen sprake van eenduidigheid en gelijkheid. Er wordt momenteel gewerkt aan het op elkaar aansluiten van de verschillende topografiebestanden en ook wordt er een inventarisatie gemaakt van de ver schillen in de inhoud. Ook al vormen de 'kaarten' in de loop van dit jaar een 'naadloos' geheel, dan zullen het toch nog steeds verschillende producten zijn. De inhoud is immers veelal afge stemd op de informatiebehoefte van de individuele gemeente. In de huidige situatie houdt een groot aantal partijen zich bezig met de or ganisatie en het beheer van de groot schalige topografie. Met name gaat het hier om het LSV, de Regionale Samenwerkingsverbanden (RSV's), de gemeenten, het Kadaster, de nutsbedrijven, KPN Telecom en de waterschappen. Maar ook Rijkswaterstaat, Gasunie en Railinfrabeheer produceren grootschalige topo grafie. Dit levert in de ogen van de TPG geen heldere situ atie op. Voor de inrichting van de organisatie ligt het voor de hand om ook de bovengenoemde driedeling te hanteren, samen met een duidelijke rolverdeling. Met name voor AR-T vereist dat een duidelijke afbakening van bevoegdheden en verantwoordelijkheden (fig. 2). Het mag overigens duidelijk zijn dat dit organisatiemodel niet op korte termijn is te re aliseren. Fig. 2. Organisatiemodel voor de Authentieke Registratie Topografie. Gebruikersforum Waterschappen Spoorwegen Tactisch beheer Kadaster De gemeenten Nutsbedrijven Telecom Uitvoering Gemeente Samenwerkingsverband Gemeentelijke gebruikers De Authentieke Registratie Topografie (de Basistopografie) zal een wettelijke grondslag kennen. Om uniformiteit en beschikbaarheid te waarborgen zal het Ministerie van VROM, vanuit zijn verantwoordelijkheid voor de vastgoed informatievoorziening, de taak op zich moeten nemen om deze AR-T te beheren. De zorg van het Rijk voor het product wordt 'strategisch' of centraal systeembeheer genoemd. Dit strategisch beheer is wettelijk verankerd en bevat de door lopende zorg voor inhoudsbeschrijving, kwaliteitseisen, be schikbaarheid en financiën. Dit zal moeten worden inge vuld samen met de partij die een zeer groot direct belang heeft bij de topografie en daar vanuit haar verantwoorde lijkheid voor het gemeentelijk grondgebied het dichtst bij betrokken is: de gemeenten, in deze vertegenwoordigd door de VNG. De centraal opgelegde eisen zullen door de gemeenten worden vertaald in procedures, bestek en af spraken met betrekking tot het opdrachtgeverschap. Dit functioneel beheer geeft de gemeenten de kans het beheer van de authentieke registratie, samen met de specifieke Sub- en Toptopografie efficiënt en effectief uit te voeren. De overige partijen die op dit moment bij de productie van de GBKN betrokken zijn, krijgen een deels andere rol. De rol van uitvoerder - decentraal gegevensbeheerder - is wegge legd voor de individuele gemeenten. Deze geven opdracht, meten de eigen topografie of participeren in een samen werkingsverband dat regionaal opereert. De verschillende gebruikers die nu een dubbele rol vervullen in het LSV en in de RSV's, krijgen een plaats in het gebruikersforum. Dit zou een adviserende, deels sturende rol moeten krijgen. GEODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 15