Keienmeter5... Tot slot Voor de twee bovenste lagen van de piramide is de organi satievorm afhankelijk van wat partijen onderling afspre ken. De Subtopografie, veelal een soort regionale intensive ring van de Basistopografie, wordt gemaakt door de RSV's en de gemeenten. De Subtopografie kan ook worden gezien als een extra geüniformeerde aanvul ling voor het stedelijk of landelijk ge bied in het geval de meeste gebrui kers de AR-T in een regio als onvol doende beschouwen. De organisa tie ervan kan dus het beste worden gerealiseerd op een regiona le basis, een model dat we terugvinden in de huidige RSV's en de TPG in Zuid-Holland. De invulling van de Top- topografie is afhankelijk van de wensen die op lokaal niveau aan de topografie worden gesteld. Iedere ge meente heeft voor zich gedachten over het bestand dat voor de eigen processen het meest noodzakelijk is. Het zou bij voorbeeld kunnen gaan om de opname van weginspectie- vakken, ondergrondse vuilcontainers of groenobjecten. Ge zien dit specifieke belang dient de organisatie van de Top- topografie dan ook bij de gemeenten te worden gelaten. Bij het hierboven beschreven organisatiemodel, dat op mid dellange termijn gerealiseerd zou moeten worden, is geko zen voor de volgende uitgangspunten: het streven is om te komen tot een Authentieke Registra tie Topografie (AR-T). Deze AR moet worden vormgege ven door het Ministerie van VROM, de VNG en de ge meenten, samen met een forum van gebruikers; de gemeenten krijgen een centrale rol; er dient een duidelijk onderscheid te worden gemaakt tussen de rol van producent en gebruiker; gebruikers betalen en bepalen, dus moeten ook meedoen ten aanzien van strategie en gemeenschappelijke func tionaliteit. Hiertoe dient een breed gebruikersforum te worden opgericht; Fig 3. de kAR vol!?!?. in bepaalde gebieden zal de AR-T niet toereikend zijn, omdat gebrui kers behoefte hebben aan méér in formatie. Op regionaal niveau zal er behoefte zijn aan enige aanvullen de informatie (Subtopografie), en met name de gemeentelijke gebrui kers zullen veel extra gegevens wen sen (Toptopografie); bestaande organisaties, zoals het LSV en de RSV's blijven gewoon be staan, maar zullen zich in de voor gestelde organisatie meer richten op de uitvoerende werkzaamheden. Topografie heeft altijd betrekking op het gemeentelijk grondgebied en is voor de gemeentelijke werkprocessen essentieel. Daarnaast zijn de gemeen ten door het intensieve gebruik van de topografie voor ontwerp, uitvoering, beheer en dienstverlening de grootste belanghebbenden bij hoogwaardige grootschalige topografie. Om die re den dienen de gemeenten de hoofdver antwoordelijkheid te krijgen bij de vervaardiging van grootschalige topo grafische basisbestanden. Meer informatie: Secretariaat TPG p/a Gemeente Den Haag sector Landmeten Vastgoedinformatie Postbus 12655 2500 DP Den Haag telefoon (070) 353 62 73 e-mail: e.dolle@dso.denhaag.nl DE KIEL/BORGER (ANP) - In Drenthe is een dorpsstrijd ontstaan over wie de grootste zwerfkei binnen zijn grenzen heeft. De strijd is begonnen tussen het dorp De Kiel en het nabijgelegen Borger. Het is niet uitgesloten dat meer dor pen zich in de strijd zullen voegen. Vrijdagmiddag zullen speciale 'keien meters' met wiskundige formules be palen hoe groot de steen in De Kiel is. Daarna doen ze op verzoek andere dorpen aan voor een meting. De keienmeters, leden van de dorps belangenvereniging, maken gebruik van een wiskundige formule die ook wordt gehanteerd bij het iheten van de grootte van een bal. Dit op aan raden van een mijnbouwkundig ingenieur. "We hebben er nog aan ge dacht om de steen op te hijsen en het gewicht te bepalen, maar daarvoor heb je hijskranen nodig en dat is mis schien niet overal even gemakkelijk. Nu hebben we een meetmethode die overal kan worden toegepast". (ANP, 12 mei 2002) GEODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 16