Middenkaderfunctionaris Infratechniek, een kei van een opleiding Symposium 'Op weg naar een zekere toekomst' Verslag Een kwalitatief hoogwaardig vmbo Hans Corstjens heeft het in zijn inlei ding over de relatie tussen onderwijs en arbeidsmarkt. Het rapport van de Commissie Rauwenhoff wordt door Harm Schepers, gepensioneerd leraar landmeetkunde ROC Oost-Nederland te Hengelo. hem aangehaald. Het in 1992 ver schenen rapport geeft aanbevelingen over de startkwalificatie en het idee dat iedereen die het onderwijs verlaat, een eerste basiskwalificatie moet heb ben om vakkundig aan de slag te kun nen gaan. De samenhang moet vooral niet in regels en procedures worden vastgelegd, maar bijvoorbeeld in net werken. De gedachte hierachter is dat er een win-win-situatie in de driehoek onderwijsinstelling-bedrijf-deelnemer zit. Eind jaren '90 kwam het in de ver getelheid geraakte rapport weer onder een andere noemer terug. De aandacht voor leerprocessen en dualisering, en de aandacht voor de leerling zelf, kwa men weer centraal te staan. De door de Kamer in 1997 aangenomen wetgeving voor het vmbo introduceerde vier leer wegen. Het werd beschouwd als de zo veelste onderwij soperatie waar het on derwijsveld mee te maken kreeg. Hans Corstjens: "De overheid en de sociale partners moesten een convenant slui ten om een actieprogramma te ont wikkelen om de relatie tussen het vmbo en het bedrijfsleven te verstevi gen. Als het bedrijfsleven zegt dat het vmbo een aantrekkelijke leerroute is en dat deze opleiding voorbereidt op een aantrekkelijke functie in de be roepswereld, dan is er geen sprake meer van 'restonderwijs'. De afgelopen jaren is niet alleen de instroom van de technische kant van het vmbo drama tisch gedaald, maar ook het niveau. Als we er niet in slagen het vmbo op de markt te zetten, en aantrekkelijk en Op het symposium 'Op weg naar een zekere toekomst' werd aandacht besteed aan de nieuwe mbo-oplei- ding Middenkaderfunctionaris Infratechniek die met ingang van het schooljaar 2001/2002 bij zeven ROC's (Regionale Opleidingen Centra) van start is gegaan. Het symposium, dat door Go Infra was georganiseerd op 18 april 2002 in het Infra Voorlichtingscentrum van de SBW (Stichting Beroepsopleidingen Weg- en Waterbouw) te Harderwijk, was bedoeld voor docenten bouwtechniek, de canen vmbo, praktijkbegeleiders bij bedrijven en organisa ties in de infrastructuur, en belangstellenden. Ruim hon derdtwintig dames en heren hadden zich hiervoor opgege ven. Het was een interactief symposium: de deelnemers waren niet alleen toehoorders, maar werden door de trai ners Berthold Gunster en Hugo Vos van de Ja-maar®Com- municatie show bij de Ja-en, Nee-want en Ja-maar oefening actief betrokken. Tussen de lezingen door kregen de deel nemers een exclusieve communicatietraining met situaties uit de dagelijkse praktijk. Eerst werd de video 'Infratechniek heeft een beroep dat bij je past' vertoond. In deze video komt een student aan het woord, die de opleiding volgt. Hans Rraay jr. gaat op zoek naar de betekenis van het woord infrastructuur en krijgt gaandeweg antwoord op al zijn 'infravragen'. Na de video is het woord aan Hans Corstjens die door de ontslagaanbieding van het kabinet de inmiddels demissio naire Staatssecretaris van OC&W, Karin Adelmund, ver vangt. Hij is de landelijke implemen tatiemanager van het vmbo. Daarna gaat Wijnand Wildeman, coördinator van het Deltion College in Zwolle, in op de ontwikkeling, achtergrond en implementatie van de opleiding Middenkaderfunctionaris Infratech niek. De introductie van de sprekers en de controle van de spreektijd ge beurden weer door Berthold Gunster en Hugo Vos. De Ja - en, Nee - want en Ja - maar oefening. GEODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 28