kennis vera roten Spraakmakende resultaten duurzame relaties maatwerk m projecten i alles is bespïeeikbüut TR/VCE ben als gebruiker, bij gebrek aan al ternatieven, enige jaren geleden een eigen GPS-infrastructuur opgezet van wege hun hoge eisen aan kwaliteit, be schikbaarheid en integriteit. Door de opkomst van private aanbieders van GPS-dienstverlening is er discussie ont staan over de relatie van de Rijkswater- staat-infrastructuur met die van de private dienstverleners. Omdat plaats bepaling geen kernactiviteit is, is het uitbesteden van het beheer van de Rijkswaterstaat GPS-infrastructuur een optie, mits aan de kwaliteitseisen kan worden voldaan. Als laatste neemt Jeroen Zomerdijk (LNR Globalcom) als GPS-dienstver- lener een duidelijke stellingname in over de rolverdeling tussen markt en overheid. Het gaat er vooral om dat de rolverdeling duidelijk wordt en blijft, en er geen oneigenlijke concurrentie ontstaat door GPS-netwerken van de overheid. Over het LRK-netwerk van de Meet- en informatiediensten van Rijks waterstaat stelt hij dat er sprake is van oneigenlijke cncurrentie, omdat Rijks waterstaat eind 2001 mededeelde dat deze referentiestations zonder enige restrictie gebruikt mogen worden door derden. In reactie hierop licht Gert van Willigen (MD) toe dat Rijks waterstaat hiervoor geen reclame maakt, en dat er door derden-gebrui kers geen rechten ontleend kunnen worden inzake het gebruik - het is dus geen dienst. De discussies in de workshop spitsen zich vervolgens toe op de rollen van partijen (in hoeverre kunnen de rollen van gebruiker, dienstaanbieder en cer- tificeerder samenvallen?), de behoef ten van gebruikers, de toekomstige dienstverlening, de rolverdeling tus sen markt en overheid, de gewenste mate van kwaliteitsborging (zowel technisch als zekerheid over de dienst verlening) en de omvang van de markt voor dienstverlening. Belangrijkste conclusies zijn: in beginsel is dienstverlening een taak voor de markt, en toezicht (bij voorbeeld door certificering) een taak voor de overheid (Kadaster en MD); certificering is een goede zaak; Kadaster en MD moeten borg staan voor een inbedding van GPS-plaatsbepaling in de geometrische infrastruc tuur. Er bestaat behoefte aan meer zekerheid dan de coördinaatbepaling van referentiestations alleen. Bor ging van de dienstverlening is in beginsel zaak van ge bruiker en aanbieder en kan bijvoorbeeld worden vastge legd in een kwaliteitsmanagementsysteem; het is onduidelijk hoe groot de markt is voor precieze (cm) plaatsbepaling en of deze bediend gaat worden door één of meerdere landelijke dan wel regionale aanbie ders. De gebruikers zien graag concurrentie zodat ze kunnen kiezen, maar zijn bang dat er slechts een be perkte markt ontstaat; Kadaster en Rijkswaterstaat moeten een duidelijke en vooral zuivere rol kiezen en marktwerking stimuleren. De taakverdeling tussen markt en overheid moet helder zijn. De dag kenmerkte zich door de informatieve presentaties, en de goede en open discussies. De deelnemers stelden het initiatief zeer op prijs. Er was duidelijk behoefte ervaringen uit te wisselen. De belangstelling was groter dan de zestig deelnemers die het format van de workshop toestond. Kadaster en MD zijn daarom zeker van plan de GPS-gemeen- schap vaker bij elkaar te brengen en gaan aan de slag met de aanbevelingen uit de workshop. Als u prijs stelt op een uitgebreid verslag, kunt u reageren via www.rdnap.nl. Net als een geodeet levert Tracé maatwerk in projecten. Niet alleen detacheren we kundige en ervaren mensen binnen de geodesie en geo-informatie, we begeleiden onze mensen ook in het vergroten van hun expertise. Uiteraard luisteren we daarbij naar de wensen van zowel onze medewerkers als onze opdrachtgevers. Maatwerk in projecten wordt met name mogelijk gemaakt door de technisch inhoudelijke achtergrond van onze adviseurs. Deze werkwijze heeft geresulteerd in een groot aantal werknemers die gedurende lange tijd bij ons in dienst zijn middels jaarcontracten en vaste contracten. Voor concrete informatie of een persoonlijk gesprek kan contact opgenomen worden met ing. Cesar Blaauwgeers of ing. Jeroen van Heeswijk Meerwal 21, 3432 ZV Nieuwegein tel. 030 - 238 03 45 fax 030 - 238 03 44 e-mail: infotë'tracee.nl internet:www.tracee.nl GEODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 31