GPS-helpdesk en Service Center Trainingen Jan Berends bedient de nieuwste aan winst: de Callidus- laserscanner. Piet van Dijk neemt de reparaties van defecte apparaten voor zijn rekening. Een belangrijk onderdeel van het Ser vice Center is de GPS-helpdesk. De wer king hiervan wordt voortdurend gede monstreerd. Dennis Nijland, sinds be gin 2002 bij GeoMETIUS in dienst, heeft die helpline in zijn werkpakket en verzorgt het technisch support. En dat is goed te merken aan het aantal keren dat zijn telefoon zich meldt. Je moet dan ook wel weten welke klantje aan de lijn hebt en wat daaraan is ge leverd. Soms begint een klant met het melden van zijn probleem: "Ik heb hier dat apparaat van jullie, zo'n gele, en dat werkt niet". Maar Dennis komt er gauw achter waar het om gaat en adviseert telefonisch. Soms moet een probleem in tweede lijn worden opge lost en wordt de klant later terugge beld. Maar ten behoeve van een correc te en snelle afwikkeling wordt elke hulpvraag in een computerprogram ma opgenomen. De helpdesk is onder deel van het Service Center waarvoor Piet van Dijk (al meer dan tien jaar er varing met GPS) verantwoordelijk is en onder meer ook de reparatie van defec te apparaten voor zijn rekening neemt. Het is de kunst om bij te blijven in de nieuwe ontwikkelingen, merkt Dennis op, want die gaan erg snel. En je klan ten stellen juist daarover vaak vragen en verwachten dat je op de hoogte bent. Daarvoor nemen de meeste werk nemers van GeoMETIUS enkele keren per jaar deel aan intensieve trainingen van Trimble of andere leveranciers. Om de geavanceerde apparatuur goed te kunnen bedienen geeft GeoMETIUS werken in korte tijd geheel in 3D worden opgenomen. Ook ruimten binnen gebouwen laten zich zeer goed op deze manier in kaart brengen. Met één enkele opstelling kan een object 3D in kaart worden gebracht. Het resultaat van de meting is een puntenwolk, die door de bewerkingssoftware op een eenvoudige manier tot herkenbare objecten wordt verwerkt. Jan Berends is voor het gebruik van de scanner opgeleid en geeft een demonstratie. Het apparaat is voorzien van een servo-motor, een videocamera en een bedieningspaneel, en meet met behulp van een contactloze infrarood laserstraal. De scanner roteert automatisch horizontaal over 360 gra den en verticaal van +90 tot - 60 graden, waarbij een massa coördinaten worden verzameld om het object gedetailleerd in kaart te brengen. Nadat de richting is ingesteld, gaat het apparaat aan de slag en tast strook voor strook de omgeving af met de laser. Elke strook wordt na de lasermeting ge volgd door een video-opname. Op het beeldscherm ver schijnen de resultaten van beide handelingen naast elkaar en langzaam groeit een volledig beeld van de gemeten om geving. Trimble heeft voor de levering van dit apparaat recentelijk een samenwerkingsovereenkomst afgesloten met de vervaardiger van dit wondermiddel, de Duitse firma Callidus Precision Systems GmbH. Is GeoMETIUS vooral gericht op de levering en ondersteu ning van Trimble-apparatuur, soms werkt het ook anders om. Zo heeft GeoMETIUS het GSM-verbindingssysteem ont wikkeld voor verbetering van het contact tussen basissta tion en rover. De huidige verbinding met radiomodems, waarmee de correcties van het basisstation worden overge bracht naar de rover, heeft volgens Jan Berends zijn beper kingen wat betreft de afstand, omdat er in Nederland maar met een beperkt zendvermogen mag worden uitgezonden. Komt men buiten het bereik van de radio, dan wordt auto matisch overgeschakeld naar de GSM-verbindingen (aan basisstation en rover) die nu de gewenste data doorzenden en ervoor zorgen dat op de rover de gecorrigeerde waar nemingen zijn te doen. Inmiddels vindt de GSMTink in heel Europa aftrek en is zelfs Trimble een goede klant van Geo METIUS geworden. GHODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 36