44ejaargang 2002-7/8 276 Was in het juninummer al sprake van de pizza-applicatie Skoeter voor het lokaliseren van nasiballen, nu een breder artikel over Location Based Services (LBS). Leidraad is opnieuw de metafoor die het Open GIS Consortium in 1997 introduceerde. Bij geo-informatie en geo-systemen gaat het over grote hoeveel heden data met interactieve grafische functionaliteiten voor de gebruiker. Deze vereisten zijn nog niet geheel in lijn met de huidige bandbreedte van de mobiele netwerken, de kleine displays van de devices en de grafische mogelijkheden van de gebruikte communicatieprotocollen. Dat neemt niet weg dat gestart kan worden met de introductie van mobiele technologie in de professionele omgeving, die naar verwachting de komende jaren nog voorop zal lopen op de LBS-toepassingen voor de consumentenmarkt. Het steeds complexere ruimtegebruik vraagt om registratie van eigendoms- en gebruiksrechten in drie dimensies. Geo-informatie is echter nog voornamelijk in 2D-vorm beschikbaar. Opbouw van een volledige 3D geo-database is kostbaar en vaak ook niet nodig. In dit artikel wordt daarom beschreven hoe een 2D geo- database kan worden uitgebreid met 3D-objecten. Alleen daar waar nodig kan dan geo-informatie in drie dimensies worden beheerd en bevraagd. Het bedrijf GeoMETIUS heeft zich vanaf zijn ontstaan beziggehouden met de ontwikkeling van GPS. Aanvankelijk vooral met de levering van apparatuur en software, later steeds meer met de ontwikkeling, en het begeleiden en opleiden van mensen die ermee werken. Dienstverlener op het gebied van plaats bepaling en navigatie noemt het bedrijf zich tegenwoordig. Het heeft in de loop van haar negenjarig bestaan een grote vlucht genomen. Letterlijk 'On the Fly'. De redactie wil graag van de lezers vernemen hoe zij dit tijdschrift ervaren. Ik verzoek u daarom het ingestoken enquêteformulier in te vullen. Voor verzending is een antwoordenveloppe bijgevoegd. U kunt de enquete ook invullen via de website van Geodesia (www.geodesia.nl). Herman Quee, hoofdreacteur. 275 275 284 298 300 309 309 309 310 310 Hoe lang nog meten? Agenda Topografie is essentieel voor gemeenten Middenkaderfunctionaris Infratechniek, een kei van een opleiding - Verslag Themadag 'De inrichting van de GPS-infrastructuur in Nederland - wat vindt u ervan? - Verslag Stichting Geodesia Bedrijven en diensten dlÈSÉi Personalia Colofon Altijd en overal (geo-)informatie binnen handbereik dr. M. Crothe ing. J. G. M. Steen- bruggen 288 Een oplossing voor een 3D-kadaster? drs. J. E. Stoter prof. dr. ir. P. J. M. van Oosterom 302 Een dagje GeoMETIUS 'On theFly' Theo Scheele Lezersenquête GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). issn: 1385-7517 Stichting Geodesia www.geodesia.nl GEODESIA 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 3