NOG METEN? AGENDA BINNENLAND BUITENLAND HOE LANGn Deze keer mijn eerste woorden op deze plek. Ik wil mij eerst even voor stellen. In de geodetische wereld begeef ik mij al achtentwintig jaar. Het Kadaster was mijn eerste werkgever en dat is tot op heden nog steeds het geval. Ik begon als tekenaar, daarna buitenman, landmeter dus, toen technisch ambtenaar en als zodanig werkzaam in een landinrichtings project. Eind jaren '80 van de vorige eeuw heb ik de keuze gemaakt om van Leeuwarden naar Apeldoorn te gaan. Op dit moment heb ilc veel te maken met het beleid rond de kadastrale kaart; eerst het digitaal maken, later de zoge noemde kaartverbetering. Ook de kwaliteitsborging bij de inwinning speelt hierbij een rol. Ik denk dat ik zo mijn landmeetkundig doopceel redelijk heb blootgelegd. Het weer tijdens dit schrijven neigt misschien naar meer bloot, lekker warm dus en buiten zitten, maar ik stop toch maar met dit onderdeel. Gezien mijn werkervaring zal mijn invalshoek mogelijk daarom wel een hoog kadastraal gehalte hebben. Wat er in deze kwart eeuw van mijn werkzaam leven is veranderd, is eigenlijk niet goed te bevatten. De inwinning is digitaal geworden, de verwerking van de meetgegevens ook en het eindproduct wordt tegenwoordig digitaal uit geleverd aan klanten. Kortom, door mee te groeien zijn we eigenlijk zonder dat we ons daarvan bewust waren het digitale tijdperk ingegaan. We denken digitaal, we werken digitaal en we communiceren digitaal. Echter, en dat vraag ik mij weieens af, leven we wel in de juiste wereld. Ik bedoel, beleven onze klanten alles wel digitaal? Is het niet zo dat deze groep wel gedacht wordt koning te zijn, maar even zo vaak als lastig wordt ervaren als vragen over onze digitale producten worden gesteld? Dat daardoor verkeerde con clusies worden getrokken uit digitale kaartinformatie? Ik kom dan eigenlijk terecht bij een beleven dat ik ook privé ervaar. Alles gaat mee in de tijdgeest. We ervaren dat als gezin in discussies met onze opgroeiende kinderen. Als ik dat dan probeer te vertalen naar mijn ouders, dan wordt de generatiekloof heel concreet. Pinnen uit de muur bijvoorbeeld. De kinderen weten bij wijze van spreken amper hoe fysiek geld er uitziet. Bij mijn ouders wordt alleen gesproken over die bank waar het geld alleen nog maar uit de muur gehaald kan worden. Het directe klantcontact gaat ontbreken. En hebben wij daar in ons vak ook niet mee te maken? We weten niet meer wie onze klant is, we heb ben geen fysiek contact. We weten bijna niet meer waarvoor we meten. Moe ten we niet meer energie steken in het beschrijven van onze producten? Meer aangeven wat klanten met onze producten kunnen gaan doen? Of wat ze er juist niet mee kunnen? Moeten we het gebruik niet meer gaan meten? Het fy sieke landmeten zou weieens minder kunnen worden. Want laten we eerlijk zijn: veel gedachte ideeën voor in de toekomst kunnen nu al. Als we de zaken handig zouden aanpakken, dan zou de burger zelf alle metingen kunnen ver richten. We moeten terdege beseffen dat onze klanten steeds minder vak mensen zijn. We onderkennen de behoefte aan beschrijvende informatie rond onze digitale kaarten. Klanten vragen steeds vaker wat men met een product kan, of wat juist niet. We moeten dus weer meer vakman worden om onze producten zodanig te maken dat het duidelijk is waarvoor zij gebruikt kunnen worden. Ik geef toe dat dit niet de meest eenvoudige opgave is. We moeten ons mogelijk meer gaan afvragen of wat we doen wel de marktvraag is. Waarom een digitale kaart een kaart blijft. Een kartografisch product blijft zelfs. We moeten dus blijven meten. Zowel in het terrein als onze klanten. Klaas van der Hoek Elke maand schrijft één van de redacteuren van Geodesia op deze plaats een stukje over een actuele gebeurtenis of situatie. 25 en 26 september 2002 Esri GIS-conferentie 2002, De Doelen, Rotterdam. 0 www.gisconferentie.nl. 3 oktober 2002 KvAG-themamiddag 'Automatisering in de luchtfotogrammetrie'. TU Delft. 0 www.kvag.nl. 4 oktober t/m 1 december 2002 Overzichtstentoonstelling 'Kaarten van Amsterdam 1866-2000'. Zie bericht op p. 213 van het meinummer. 20 november 2002 KvAG-lustrum, Orpheus, Apeldoorn. 0 www.kvag.nl. 20 november 2002 Wereld GIS-dag. 20 t/m 23 augustus 2002 1SPRS Symposium Commission II 'Integrated System for Spatial Data Production, Custo dian and Decision Support', Xian (China). 0 www.commission2.isprs.org. 2 t/m 6 September 2002 ISPRS Symposium Commission, Korfoe (Griekenland). 0 www.commission5.isprs.org. 9 t/m 13 September 2002 ISPRS Symposium Commission III 'PCV'02 Photogrammetric Computer Vision', Graz (Oostenrijk). 0 www.commission3.isprs.org. 16 t/m 19 September 2002 GSDI6 EUROGI Conference 'From Global to Local', Boedapest (Hongarije). 0 www.eurogi.org. 23 t/m 26 September 2002 GIS'02 International Symposium, FIG Commission 3 and 7, Istanboel (Turkije). 0 www.gis2002.hkmo.org.tr. 23 t/m 27 September 2002 9th International Symposium 'Remote Sensing 2002', Kreta (Griekenland). 0 spie.org/conferences/calls/02/rs. 14 t/m 15 oktober 2002 3rd International Workshop on Incremental Updating and Versioning of Spatial Data Bases, ISPRS IC/WG 11,1V, Frankfurt (Duits land). 0 Ammatzia Peled@geo.haifa.ac.il. 14 t/m 16 oktober 2002 17th Esri European User Conference 2002 te Brugge (België). 0 euc2002@esribelux.com. 15 t/m 18 oktober 2002 Intergeo 2002, Frankfurt (Duitsland). WWW.GEODESIA.NL/AGENDA geodesia 2002-7/8

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 5