Ravi digd en zijn op termijn naar verwach ting overal via het beeldscherm in te zien. De informatievoorziening vanuit het Kadaster loopt al langer voor een zeer hoog percentage langs elektro nische weg". Gememoreerd wordt dat het Kadaster daarnaast in overleg met de Koninklijke Notariële Broederschap een systeem ontwikkelde, dat het elek tronisch aanleveren van documenten mogelijk maakt. Het daartoe strekken de wetsvoorstel (ELAN) is de Kamer ook onlangs aangeboden. Opnieuw de brief: "De overheid moet rekenschap afleggen en vooral ook transparant opereren, maar daarbij efficiënt zijn. Dat zijn lastig te combi neren eisen als de informatie van en voor de verschillende werkprocessen sterk versnipperd is. Het Geo-informa- tiebeleid wil via het bevorderen van het samen delen van informatie aan de 'ontsnippering' van informatie een bij drage leveren". De Ravi speelt vanouds - eerst als Raad voor de Vastgoedinformatie, later als daaruit voortgekomen (stichting) over legorgaan voor vastgoedinformatie - een belangrijke rol in de dynamiek van het geo-werlcveld. Enerzijds vormt de Ravi een ontmoetingspunt voor alle bij het werkterrein betrokken partijen, van overheid tot bedrijfsleven. Ander zijds is in de boezem van de Ravi de Structuurschets Vastgoedinformatie ontwikkeld, die de conceptuele basis heeft gelegd voor de inrichting van een belangrijk deel van de informatie huishouding van de overheid in bre dere zin, met name waar het gaat om het proces van de stroomlijning van de basisgegevens, waarop het recente kabinetsbeleid rond Stroomlijning van Basisgegevens en Authentieke Regis traties in feite voortborduurt. Deze Structuurschets is vastgesteld door de Ministerraad in mei 1992. De Struc tuurschets geeft inhoudelijke en be stuurlijk juridische kaders voor de in formatiearchitectuur van de Geo-infor- matiehuishouding. Bij brief van 28 mei 1993 aan de voor zitter van de Tweede Kamer der Staten- Een voornemen van de Ravi is zich te ontwikkelen tot een centrale factor op het terrein van innovatie en kennisont wikkeling op het terrein van de Geo-informatie. Daarbij ver wacht de Ravi tevens als projectbureau te gaan opereren voor op toepassing van Geo-informatie gerichte projecten bij de overheid, al dan niet in samenwerking met het be drijfsleven. Een kanttekening hierbij is dat dit acquisitie vergt en concurrentie met het bedrijfsleven denkbaar is. De Generaal (Tweede Kamer, Kamerstukken II, 1992-1993, 22 800 XI, no. 66) heeft de toenmalige Staatssecretaris Heer- ma een schets gegeven van het 'veld' van de vastgoedinfor matievoorziening. Staatssecretaris Remkes in juli 2002: "In die brief is gekozen voor een 'afstandelijke' rol van de coör dinerend bewindspersoon en 'zelfregulering' door 'het veld'. Op 3 december 1993 sloot de toenmalige staatssecre taris ten behoeve daarvan een Convenant met de Ravi. Belangrijke argumenten daarvoor waren dat de partijen in het veld veelal autonoom zijn. Toenmalige ontwikkelingen op het gebied van decentralisatie, verzelfstandiging en pri vatisering leidden ertoe dat goede afstemming op het ge bied van de Geo-informatievoorziening in het werkveld zelf moest gebeuren. Centrale, actieve sturing door VROM paste minder in dit beeld. Inmiddels is er be hoefte ontstaan aan een accentver schuiving; zwaardere coördinatie door VROM is gewenst, met name waar het gaat om de totstandbrenging van de basisregistraties in Nederland. Dit leidt tot een duidelijker rolverdeling tussen Ravi en het ministerie. Gelet op de opgave waar we voor staan, heb ik gekozen voor een taakopvatting, waar bij de eigen rijksverantwoordelijkheid van VROM duidelijker kan worden neergezet en de taken die daaruit voortvloeien, beter gestalte kunnen krijgen binnen VROM. De hoofdtaken van VROM betreffen: beleidsafstem ming en kaderstelling op nationaal en internationaal niveau, interdeparte mentaal en interbestuurlijk, met in achtneming van de bovenbeschreven inhoudelijke afbake ning. Het accent ligt bij de Geo-basisregistraties. De Minis ter van VROM is derhalve politiek en bestuurlijk aanspreek punt in dit kader. Voor de ambtelijke uitvoering en onder steuning is hiervoor bij de DGRO structureel 4 FTE beschikbaar. Het structureel beschikbare budget voor Geo- informatiebeleid binnen de VROM-begroting bedraagt met ingang van 2002 ongeveer 300.000. De Ravi blijft het belangrijkste onafhankelijke overlegplatform in het Geo- domein met structurele financiële steun van VROM, maar draagt geen coördinatieverantwoordelijkheid namens VROM. Voor deze publieke platformfunctie van de Ravi is op de VROM-begroting in principe jaarlijks zo'n 113.000 beschikbaar. Afgesproken is dat de Ravi hiertoe jaarlijks aan VROM een plan op hoofdlijnen aanbiedt en achteraf verantwoording aflegt over de besteding". J. W. Remkes. GEODESIA 2002*9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 13