Ravi beoogt een initiërende, maar vooral een kanaliserende functie. Impulsen uit het werkveld worden vertaald in in novatieprogramma's. Deze programma's worden getrok ken door de initiatiefnemers. De Ravi zorgt voor de juiste organisatorische en inhoudelijke context. Het streven is daarbij gericht op een goede borging van de maatschappe lijke functie van die vernieuwingsprogramma's. Geo-basisregistraties Geo-basisregistraties vormen een essentieel onderdeel van een beoogd stelsel van registraties in Nederland en maken in die zin onderdeel uit van het in het interdepartementale programma Stroomlijning Basisgegevens ontwikkelde be leid. Het genoemde programma is gericht op het op orde brengen van de gegevenshuishouding van de overheid door de ontwikkeling van zogenaamde Authentieke Registraties. Deze registraties zullen overheidsbreed als unieke bron van basisgegevens moeten fungeren, zoals de Gemeentelijke Basisadministratie en het Kadaster nu al als unieke bron fungeren voor personen en zakelijke rechten. Het kabinet heeft in zijn brief aan de Kamer van 17 oktober 2001 (Kamerstukken II, 2001-2002, 26 387, no. 11) zes 'basis registraties' als zodanig essentieel aangemerkt, dat de ont wikkeling daarvan bij voorrang ter hand zou moeten wor den genomen. Het gaat daarbij om registraties van basisge gevens over personen, bedrijven en andere niet-natuurlijke personen, gebouwen, vastgoed, adressen en geografische basiskaarten. Het kabinet heeft daarbij aangegeven ernaar te streven binnen afzienbare tijd de totstandkoming van Authentieke Registraties voor deze gegevens veilig te stel len door waar mogelijk een onomkeerbaar proces in gang gezet te hebben. De staatssecretaris: "In dit licht bezien wil ik u over mijn voornemens rond de basisregistraties die tot het Geo-domein behoren, langs deze weg informeren. Het gaat daarbij met name om de Kadastrale registratie, het Geografisch Kernbestand en de Gebouwenregistratie. Het adressenregister laat ik nog even buiten beschouwing, aan gezien het onderzoek daarnaar via het programmabureau Stroomlijning Basisgegevens zelf loopt. Op het moment dat de diverse registraties qua ontwikkeling verder zijn en er keuzes gemaakt moeten worden rond de definitieve tot standkoming van de betreffende registraties, zal ik de Kamer nader en uitgebreider informeren. Uit het volgende zal blijken dat er op het gebied van de Geo-basisregistraties reeds de nodige vorderingen zijn gemaakt en dat de ge wenste onomkeerbaarheid voor een aantal al bereikt is. Naast de genoemde registraties zal ik nog ingaan op de Grootschalige Basiskaart Nederland die zich mogelijk ook als Authentieke Registratie kan ontwikkelen en op het wetsvoorstel Kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingen onroerende zaken (Kamerstuk 2001-2002, 28 218)". Over de Kadastrale registratie is de staatssecretaris kort. Het is een bestaande bij wet geregelde registratie, waaraan rechtszekerheid wordt ontleend en die via een tarieven stelsel wordt gefinancierd. Over de toekenning en de even tuele haken en ogen (bijvoorbeeld juridische complicaties) daarbij van het label 'Authentieke Registratie' vindt in het kader van het programma Stroomlijning Basisgegevens overleg plaats. Het element 'verplicht gebruik' is bijvoorbeeld op dit mo ment niet geregeld. Op het moment dat de definitieve eisen aan Authen tieke Registraties door het kabinet zijn vastgesteld, zal worden gekeken of het label 'authentiek' kan worden toege kend, of dat er daartoe een wetswijzi ging nodig is, of dat er alsnog vanaf wordt gezien, omdat bijvoorbeeld de meerwaarde ervan ontbreekt. Een kanttekening is dat, terwijl haalbaar heidsstudies worden gedaan, de defini tieve aan Authentieke Registraties te stellen eisen dus nog steeds niet door het kabinet zijn vastgesteld! Geografisch Kernbestand 1:10.000 Onder het Geografisch Kernbestand wordt verstaan een tweejaarlijks te actualiseren registratie van topografi sche gegevens in een digitaal kaart- bestand op 1:10.000. Dit bestand kent een zogenaamde objectgerichte struc tuur, waardoor het bestand als bron in diverse beleids(uitvoerings)processen kan worden gebruikt en geschikt is om in het beoogde stelsel van registraties te worden opgenomen. De inhoud komt vrijwel overeen met het hui dige digitale topografische bestand van de Topografisch Dienst Neder land (ToplOvector). De Topografische Dienst is beoogd registratiehouder van dit bestand en op dit moment bezig om de huidige ToplOvector om te vor men naar het objectgerichte Geogra fisch Kernbestand. Naar verwachting is het omvormingsproces in 2006 ge reed. Het belang van dit bestand voor de overheid is evident. Het huidige be stand wordt gebruikt door de Ministe ries LNV, V&W, Financiën, VROM, De fensie, OC&W, alle provincies, alle wa terschappen en een groeiend aantal gemeenten. "Het voornemen is op ter mijn het Geografisch Kernbestand een wettelijke basis te geven ter gelegen heid van de herpositionering van de Topografisch Dienst Nederland in de Kadasterwet. Daarmee wordt dan te vens de Minister van VROM hiervoor politiek verantwoordelijk", aldus de brief van 3 juli 2002. Een kanttekening is dat dit 'op termijn' later lijkt dan de verwachtingen in een eerder interview in dit tijdschrift [1]. "Het binnen de overheid gezamenlijk gebruiken van deze registratie staat niet meer ter dis- GEODES1A 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 14