cussie. De meerwaarde ervan wordt breed onderkend. De onomkeerbaar heid is daarmee feitelijk een gegeven. In het vervolg zal in dat licht bezien bekeken worden welke aanpak het best leidt tot een verdere verbreding van het gebruik. Uitgezocht wordt wel ke financieringsconstructie (bestaan de tarievenstructuur versus bijvoor beeld centrale financiering) het best passend is", zo stelt de brief nog open. Gebouwen registratie Op de voorgenomen Authentieke Ba sisregistratie Gebouwen gaat de staats secretaris uitgebreid in, ook vanwege de plaatsbepaling ten opzichte van an dere registraties in het voorgenomen stelsel van Authentieke Registraties en de centrale plaats die gebouweninfor matie inneemt in de werkprocessen van de overheid, met name de gemeen ten. Het streven naar een Authentieke Registratie van gebouwgegevens staat dan ook op voorhand niet ter discus sie. Het zal veeleer een kwestie zijn van haalbaarheid in organisatorische en wellicht financiële zin. Een defini tief besluit tot invoering zal een kabi netsbesluit dienen te zijn, waarbij de consequenties ervan duidelijk in beeld moeten zijn gebracht. Daarom is beslo ten om een jaar praktijkproeven te doen bij en in samenwerking met ver schillende gemeenten. Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN) Na een uitleg over de GBKN vervolgt de brief: "De beleidsafstemming vindt plaats in een landelijk samenwer kingsverband (LSV), dat - naar ver wachting - nog dit jaar wordt omge vormd in een nieuw op te richten stichting met een regiefunctie waarin alle belanghebbende partijen partici peren. De GBKN kent derhalve diverse eigenaren. De eigenaren hebben in 2001 een convenant gesloten, onder andere gericht op het binnen afzienba re tijd bereiken van uniformiteit. Hoe wel nutsbedrijven en gemeenten van uit de eigen taken niet precies dezelf de wensen hebben met betrekking tot de inhoud van het bestand en het be nodigde tempo van uniformering, zijn zij er wel van overtuigd dat uniformi teit geboden is en onderkennen zij hun eigen verantwoordelijkheid daar bij. Recentelijk is mede in opdracht van VROM een haal baarheidsstudie gedaan naar de mogelijke doorgroei tot Authentieke Registratie. De conclusie was dat het op dit moment daarvoor zeker nog te vroeg is, in verband met de nog te maken kwaliteitsslag en door te voeren bestuurlijk- organisatorische aanpassingen. De verwachting is dat op termijn een uniform bestand zal ontstaan. Wellicht is de steun van het Rijk daarbij wel nodig om de uniformering te helpen bespoedigen. Als vervolgstap zal de bruikbaarheid voor en potentiële participatie van het Rijk nader in kaart worden gebracht door het LSV. Daarbij wordt met name ge dacht aan gebruik in de Openbare Orde en Veiligheid sector (politie, hulpdiensten, enz.)". Zelfregistrerende lijninfra- structuurbeheerders als de Rijkswaterstaat worden in de VROM-brief niet genoemd. De staatssecretaris sluit de GBKN-passage af met: "Een grote meerwaarde - ook voor het Rijk - ontstaat pas echt als daadwerkelijk alle over heden voor de daartoe geëigende toepassingen één en het zelfde uniforme GBKN zouden gebruiken. De inspanningen van het LSV zijn hierop gericht. Ik ben van mening dat met de GBKN-ontwilckeling als hiervoor geschetst een goede weg wordt gegaan, die op mijn steun kan rekenen. Dit laat van zelfsprekend de eigen verantwoordelijkheid van de 'eige naren' onverlet". Ruimte voor Geo-informatie De Minister van EZ zond op 26 maart 2002 de Tweede Kamer een brief met beleidszwaartepunten voor ICES/KIS3 [2]. Positief voor het Geo-werkveld is de aansluitende passage in de VROM- brief van 3 juli 2002: "In dit kader is een belangrijk ICES/KIS 3 projectvoorstel in ontwik keling door een consortium van over heden en bedrijven - 'Ruimte voor Geo-informatie'. Dit projectvoorstel is in de context van de Ravi door de deelnemende partijen ontwikkeld ten behoeve van versterking van de kennisinfrastructuur. Het project voorstel beoogt via een aantal deel programma's de Geo-informatievoor- ziening in Nederland voor een goed en efficiënt bestuur te verbeteren en te innoveren. Voor het programma zijn beleidsthema's als veiligheid, efficiency, dienstverlening aan de burger, ontsnippering en ontsluiting van Geo-informatie sturend. Boven dien zal het programma de inbed ding van de voorgenomen Geo-basis- registraties kunnen vergemakkelij ken. Gezien de toenemende maat schappelijke relevantie van de Geo- informatie en de relevantie derhalve voor 'het landen' van mijn Geo-infor- matiebeleid steun ik dit voorstel van harte. Inmiddels is Geo-informatie interdepartementaal ook als beleids- zwaartepunt in het kader van ICES/KIS aangemerkt". Wetsontwerp Puberr Op 25 april 2002 is door de Tweede Kamer het wetsvoorstel Puberr (Kamerstuk 2001-2002, 28 218) aangenomen als hamerstuk. (Puberr staat voor 'Kenbaarheid publiekrechte lijke beperkingen onroerende zaken'.) Het wetsvoorstel is volgens de brief van 3 juli "op dit moment" in behandeling bij de Eerste Kamer. De wet heeft tot doel de rechtszeker heid van de burger, de toegankelijkheid van overheidsinfor matie en een goede vervulling van publiekrechtelijke taken te bevorderen en draagt bij aan een structurele verbetering van de informatievoorziening op dat vlak bij en tussen over heden én aan de burger. Via de Wet Puberr worden aan per celen gekoppelde, door de overheid opgelegde, beperkingen GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 15