Digitaliseren van kadastrale kaart 1832 en OAT Il Napoleon moest eens weten September 2001 is de DIVA (Vereniging voor Documentaire Informatievoorziening en het Archief wezen) gestart in het project 'De Woonomgeving' met het digitaal maken van de kadastrale kaarten 1832 en de Oorspronkelijk Aanwijzende Tafel (OAT). Na een lange voorbereiding is het project nu zo ver gevorderd dat de helft van de minuutplans is gescand. Inmiddels is ook een begin gemaakt met het scannen van de bladzijden uit de OAT's. Om een toegang tot minuut plans op basis van huidige informatie te kunnen realiseren, bijvoorbeeld toegang op basis van een postcode, is het nodig de kaarten aan te sluiten aan het RD-coördinatenstelsel. Hiervoor heeft het projectteam een eenvoudige en goedkope werkwijze uitgedacht. In dit artikel zal hierop nader worden ingegaan. Het schema voor het scannen is strak en het tempo is hoog. Dat is tamelijk nieuw voor de archiefwereld. IN. Kamphorst, projectleider minuutplans. Onderdeel van het zeer ambitieu ze Nationaal Digitaliserings plan 'De Kleur van Nederland' van DIVA - koepelorganisatie voor het Nederlandse archiefwezen - is het project 'De Woonomgeving'. Uitgangs punt hierbij is 'Kadaster 1832', de kaart en registratie waarmee het door Napoleon Bonaparte (fig. f) vereiste nieuwe systeem van grondbelasting werd doorgevoerd, en oorsprong van het huidige Kadaster. De kaart bestaat uit duizenden minuutplans en verza- melplans per gemeente. De registratie, officieel 'de Oorspronkelijke Aanwij zende Tafels' (OAT's), bevat enkele honderdduizenden pagina's met aller lei gegevens, onder andere de eigena ren per perceel in 1832. In het kader van een betere (digitale) ontsluiting van de archieven heeft de DIVA gekozen om als eerste de kadas trale kaarten uit 1832 (in Limburg zijn de eerste kaarten van 1841) en de regis ters van eigenaren uit dezelfde tijd (de OAT) digitaal te maken. Doel van 'De Woonomgeving' is dat iedere internet gebruiker straks kan achterhalen hoe zijn of haar eigen omgeving er begin 19e eeuw heeft uitgezien. Door het in tikken van bijvoorbeeld een postcode zoomt hij in op de kaart van Neder land om bij het gevraagde perceel uit te komen. Dan kan het grote genieten beginnen, want niet alleen krijgt men informatie en kaarten voorgetoverd, maar ook allerlei afbeeldingen. Bij voorbeeld van de omgeving, en hoe deze veranderde van agrarisch gebied naar bebouwd of industrieel gebied. Of van visuele getuigen van een steeds Fig. 1. Napoleon Bonaparte. GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 18