t y f Aansluiten aan het RD-stelsel r aJ r De minuutplans worden gescand op 300dpi in het TIFF- formaat. Deze bestanden worden op DVD gezet en zijn be doeld voor conservering. Deze DVD's gaan dus de kluis in. Van dit TIFF-bestand wordt een afgeleid bestand in JPG (slechts 11% van de grootte in TIFF-formaat) vervaardigd en eveneens op DVD geplaatst. Deze JPG-bestanden gaan naar de archieven in de provincie. Omdat het gaat om een aan zienlijk aantal kaarten, is het weer terug kunnen vinden van een kaart uiterst belangrijk. Daarom is per provincie een indexbestand gemaakt, waarbij aan elk minuutplan een uniek ID-nummer is toegekend. Bovendien moet met het oog op de (nabije) toekomst ook onderscheid worden gemaakt tussen een bitmap en een gevectoriseerd bestand. Op dit moment zijn ruim 7800 kaarten gescand en op DVD gezet. Van alle archieven is ongeveer de helft van het aantal kaarten gescand. Vanaf juli 2002 wordt het tweede deel ge scand. Volgens planning zijn we hiermee begin oktober gereed. Het publiek wil straks op basis van ingangen (sleutels) van nu - bijvoorbeeld een postcode (fig. 4) - kunnen zoeken naar het gewenste minuutplan. Om dit te kunnen moeten de minuutplans worden aangesloten aan het RD-coördina- tenstelsel. Dit geo-refereren, zoals we dit ook wel noemen, van cz? de minuutplans is een minder eenvoudige zaak. Toen de kaar ten in de 19c eeuw werden gemaakt, bestond er geen landelijk coördina tenstelsel, zoals we dat nu ken nen onder de naam van Stel sel van de Rijksdrie- hoeks- r\ Postcoae'.' Kaart van 2002 Fig. 4. Sleutels tot minuutplan. Fig5. Gemeentegrenzen meting (RD-stelsel). Proeven met het geo-refereren wijzen uit dat dit voor alle 16.000 kaarten een langdurig en kostbaar proces zal zijn. Hierbij is het ook nog lang niet zeker dat dit voor alle minuutplans kan worden uitgevoerd. Het vinden van drie of meer overeenkomstige punten, punten op het minuutplan die nu nog steeds aan wezig zijn, is een tijdrovende activiteit. Ad van der Meer heeft veel informatie over de gemeente grenzen, ook die van 1832. Hij heeft, als promovendus aan de TU Delft, deze gemeentegrenzen uit 1832 zelfs geprojecteerd op een kaart van Nederland die is aangesloten aan het RD-stelsel (fig. 5). Dankzij Ad beschikken we inmiddels over deze kaart van Nederland. Het lijkt te een voudig om waar te zijn, maar hiermee zijn in feite alle verzamelkaarten (overzichtskaarten met de bladbegren zingen van de minuutplans per ge meente), al aangesloten aan dit RD- stelsel. Het enige wat we nog moeten doen, is de bitmap van de verzamel kaart leggen op de kaart van Neder land door middel van drie of meer overeenkomstige punten, en de kaartbegrenzin- gen van de mi nuutplans vecto- riseren en projec teren op de kaart van Nederland (fig. 6); een gou den kaart en een door zijn eenvoud briljant idee. Inmiddels zijn we in het project met succes bezig alle verzamel kaarten zo te behandelen. Een con frontatie van het resultaat van deze transformatie van de verzamelkaart met de huidige TOP25 is verbluffend goed (fig. 7). Inmiddels worden op deze wijze de kaarten aangesloten aan het nationaal coördinatenstelsel (fig. 6). Hierdoor is de verzamelkaart bij de opbouw van het bestand de belangrijkste kaart ge worden. Helaas zijn, omdat juist deze kaart voor het Kadaster van minder belang was, niet alle verzamelkaarten meer aanwezig. Als alternatief zijn de verzamelkaarten van de grondbelas ting uit ongeveer 1885 hiervoor be schikbaar. Tenminste, als de belasting dienst deze niet heeft vernietigd. GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 20