Geeii kuubje meer Tenslotte Inmiddels zijn in het kader van dit project ook pilotpro- jecten gestart. In deze pilots wordt het basismateriaal van minuutplans en OAT's verrijkt met ander (historisch) mate riaal als prenten, luchtfoto's, de voorlopers (veldminuten) van de Topografische Militaire Kaart (TMK) uit het midden van de 19e eeuw, of worden minuutplans gebruikt voor het vervaardigen van een historische wandeling door Veere. In een volgend artikel hoop ik u wat meer te kunnen melden van de resultaten van deze pilots. Fig. 9. Koppeling OAT aan minuutplan. Napoleon, en de landmeters uit die tijd hebben nooit kunnen vermoeden dat het resultaat van hun werk straks wereldwijd te zien zal zijn. Summary Digitizing the cadastral map and the registry 1832 The Dutch government has decided that as much information as possible should be digitally available, free of charge, to the public. For historical data a project is de fined which - among other items - covers the digitization of the original cadastral maps and title tables of 1832. These are scanned and indexed, and the maps are geo-referenced. This project will be com pleted at the end of 2002, and all data will be freely accessible via the internet to the public. De komende maanden zullen, naast de scanactiviteiten, vooral in het teken staan van de ontwikkeling van de web site en het completeren van de indexbestanden van de minuutplans door archieven en vrijwilligers. Als uw inte resse is gewekt om als vrijwilliger indexbestanden aan te vullen of kwaliteitscontroles uit te voeren, schroom dan niet met mij of een archief in de provincie contact op te ne men. geo-information engineering, A/D conversion, survey geo-informatievoorziening, A/D-conversie, overzicht Zijn naam voert je naar verre, warme oorden, waar de bewoners tussen de middag een uurtje 'siësta' nemen. Daarmee doet de dagdromer de waar heid achter de naam Marcos Buiza (28) geweld aan. Buiza spreekt met Oost-Nederlandse tongval en werkt sinds 1997 bij de Meetkundige Dienst (MD). De laatste twee jaar is hij bezig met het traject Gorinchem-Zevenaar van de Betuweroute. Of preciezer ge zegd: met het zand van dat traject. "Voor de bouw van de gehele Betuwe route wordt zo'n zestien miljoen kuub zand aangevoerd. Zand kost on geveer elf euro per kuub. Het gaat dus om behoorlijke bedragen". Cruciaal bij de aanvoer is de hoeveel heid zand die door de aannemers kan worden verrekend. Voorheen maten de MD en de aannemer beiden met een zogeheten tachymeter en een waterpasinstrument de hoeveelheid afgegraven grond. Ook berekenden ze hoeveel zand ervoor in de plaats was gekomen. Een arbeidsintensief systeem, waarbij nogal eens discussie ontstond met de aannemer over de uitgangswaarden en de metingen. Zo werkt het bij de Betuweroute niet. Buiza: "Het controleproces en de techniek zijn veranderd. De tachy meter en het waterpasinstrument hebben plaatsgemaakt voor GPS (Glo bal Positioning System, red.), een meetsysteem gebaseerd op satelliet metingen. Het voordeel hiervan is dat de uitgangspunten van de op drachtgever en de aannemer hetzelf de zijn. Dit voorkomt veel discussies. Bovendien kan met GPS sneller en ef ficiënter worden gemeten, waardoor de kosten lager zijn. Daarnaast me ten we niet meer hetzelfde als de aan nemer, maar controleren we de aan nemer door middel van steekproe ven. We kunnen precies controleren hoeveel zand er in rekening is ge bracht en hoeveel er is geleverd. Iede re kuub moet worden betaald, maar geen kuubje meer". De nieuwe manier van werken werpt zijn vruchten af. Bij de aanleg van de 160 km lange dubbelspoorverbinding is tot nu toe minder geld uitgegeven aan 'zandlichamen' dan vooraf be groot. En dat is positief volgens Bui za. (Uit: V&W-blad 'Proflei', 27 juni 2002) Perceelnummer 235 op bladzijde 3 van de OAT Koppeling miiumiplan aan OA I miiumlplai KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 22