Directie Landinrichting van het Kadaster in beeld Het zijn eigenlijk in de eerste plaats de boeren zelf waarvan kan worden gezegd dat het land de basis vormt van hun bestaan. Althans vroeger. Tegenwoordig wordt weieens beweerd dat die het van de overheidssubsidies moeten hebben. De directie Landinrichting van het Kadaster moet daarentegen met steeds minder overheidssteun door het leven, en behoort ook geheel kosten dekkend te werken. Dat was tenminste de opdracht die de directie Landinrichting meekreeg toen zij in 1998 werd verbijzonderd binnen het Kadaster en min of meer los van de rechtszeker- heidspoot van het Kadaster kwam te staan. Die operatie zelf is inmiddels geslaagd te noemen. Vraag is of het instrument landinrichting zelf de operatie heeft overleefd, en hoelang het land nog de basis blijft voor het bestaan van de landbouwer en dat van de kadastrale landinrichter. Land, de basis van ons bestaan Theo Scheele, redacteur. Nu Europees commissaris voor de landbouw Fischler zijn voor nemen heeft geëtaleerd de landbouwsubsidies geheel te willen af schaffen en ook de graanprijzen flink omlaag te schroeven, heeft het er alle schijn van dat de boerenrelatie met het land nog slechts overeind blijft voor het toekennen van vergoedingen voor de braakregeling. De directie Landinrichting van het Kadaster koes tert zich echter in een zonniger voor uitzicht. Dat mag blijken uit de visie van ir. Jelle Gaastra MBA, sinds de ver bijzondering directeur van die nieuwe directie. In het licht van de totale ruilverkave linggeschiedenis is die van de nieuwe directie nog erg kort. Er is pas vier jaar gegaan. Toch is er nogal wat veran derd, zowel bin nen als buiten die organisatie. Dras tische ingrepen in de uitvoering van het werk, zowel op personeels- als op technisch gebied, moesten leiden tot meer standaardisa tie, efficiëntere werkmethoden, hoge re kwaliteit en een meer transparante aanpak. Dat ging niet allemaal van zelf, er waren soms harde en pijnlijke ingrepen voor nodig, zoals het ophef fen van vestigingen waardoor sommi ge medewerkers 'van huis en haard werden verdreven'. Niet iedereen was even blij met deze aanpak en pessimis ten spraken zelfs over een sterfhuis constructie. Buiten de directie stond het leven ook bepaald niet stil. De agrarische doel stellingen van de her- en ruilverkave ling werden steeds meer vermengd met die van natuur, landschap, recre atie en infrastructuur. Ruilverkaveling groeide uit tot het multifunctioneel inrichten van de ruimte. In die veran derende maatschappij moest de nieu we directie zich waarmaken, vechten voor haar bestaan, veranderen en ver beteren, en dat met een afnemende geldstroom. Het is volgens Gaastra aan de gemotiveerde inzet van alle mede werkers te danken dat dit is gelukt. En dat ondanks de soms pijnlijke in grepen. GEODESIA 2002-9 land, dc basis van ons bestaan.

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 26