Modulaire aanpak Na vier jaar Planmatig verkavelen og De Landinrichtingswet 1985 kent naast de wettelijke herverkaveling ook de mogelijkheid van vrijwillige kavel ruil. Deze heeft de laatste jaren aan populariteit gewonnen, immers je ont loopt daarmee de stemmingsproce dure met het risico van afstemmen. De procedures zijn ook simpeler en kor ter, en het is goedkoper. Toch heeft deze procedure ook nadelen: het tot stand brengen van een vrijwillig ruil proces kost soms veel tijd. Eén enkele belanghebbende kan lang dwarsliggen om zijn zin te krijgen en de ruiling op houden, of zich op het laatste moment bedenken. Ook kunnen niet-agrarische maatschappelijke doelstellingen veel moeilijker worden gerealiseerd. Alleen wie zijn vinger opsteekt, doet mee en juist zij die de vinger ook zouden moe ten opsteken doen het soms niet, waar door niet-agrarische doelstellingen minder kansen krijgen. De vrijwillige kavelruil wordt dus enerzijds be dreigd, maar is het anderzijds waard een kans te krijgen. De directie Land inrichting heeft daarin haar sporen al verdiend. Om de flexibiliteit van landinrich tingsprojecten te vergroten is de me thode van modulair werken bedacht. Daarbij wordt eerst een raamplan ge maakt, waarin de doelstellingen van een project globaal worden beschre ven. Na bestuurlijk akkoord bevinden gaat men aan de slag via opzichzelf staande modules van maximaal vier jaar. Een module kan betrekking heb ben op een deelgebied of op een onder deel uit het plan, bijvoorbeeld cle aan leg van wegen, de herverkaveling of de kavelruil. Door steeds een module te kiezen wordt de flexibiliteit van het werk gediend. Per periode van vier jaar wordt voor dat onderdeel geld vrijge maakt. Bij het traditionele werken wordt een plan gemaakt, dat misschien pas over twintig jaar is afgerond en dan veel moeilijker kan worden aangepast aan veranderde omstandigheden. Het is nu ook mogelijk eerst een module kavel ruil op te starten, maar als die vast loopt over te stappen op een module herverkaveling. Nadeel van het toepas sen van twee procedures achter elkaar is dat dit vertragend werkt. Je kunt ook Stemmings procedure in de gevarenzone. In de directie Landinrichting is in de vier jaar van haar be staan het nodige veranderd, niet in het minst op het gebied van de automatisering. Er zijn mooie systemen ontwikkeld in een deel van het gebied met kavelruil beginnen en in een ander deel de herverkavelingsprocedure uitvoeren, of nog beter: start beide procedures tegelijk op, probeer eerst hoe ver je met vrijwillige kavelruil kunt komen en stap binnen de afgesproken tijd over op de herverkavelingsprocedure. Presentatie van een nieuw toedelingsontwerp in Maplnfo. Om de voordelen van zowel de herverkaveling als het vrij willige ruilen te combineren heeft het Kadaster het instru ment planmatige kavelruil geïntroduceerd. Hierbij wordt een kavelruil getoetst aan een vooraf gemaakt plan om te bezien of de voorgestelde ruil wel een bijdrage levert aan de gewenste brede maatschappelijke doelstellingen. Gaastra ziet nog meer mogelijkheden hier voor: "Als wij in een vroeger stadium worden betrokken bij de voorbereidin gen van landinrichtingsprojecten, kunnen wij de beleidsmakers mate riaal aanleveren op basis waarvan zij meer gefundeerde keuzes kunnen maken. In haalbaarheidsonderzoeken kunnen resultaten van keuzemogelijk heden zichtbaar worden gemaakt en tegen elkaar worden afgewogen en ge toetst op de gestelde doelen en voor waarden (kosten, tijd, doelstelling). Het in gebruik zijnde systeem Transfer is daartoe optimaal geschikt en de er varing van onze medewerkers hiermee zou hierin een belangrijke rol kunnen spelen en het proces van landinrich ting ten goede komen". GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 29