Waar wij heen gaan... en tot bloei gekomen. LIN, Transfer en Maplnfo blijken uit stekende instrumenten te zijn om het werk snel, duidelijk en overzichtelijk uit te voeren en te presenteren. De pro jectleiders, in het verleden gekenmerkt door grote rollen papier onder de arm en zware tassen met gegevens torsend, gaan tegenwoordig op stap met laptop en beamer om publiek, landinrichtingscommissie of rechtbank inzage te geven en voor te lichten. Klassieke ruilverkaveling: grote kavels (links), verbetering van de ontsluiting en de waterbeheersing d.m.v. brede rechte watergangen (onder). over en weer, en niet zelden stappen projectleiders van het ene district of provincie in een project van een ande re. Fluctuaties in werkaanbod kunnen zo beter worden opgevangen. Ook is kostendekkendheid bereikt. Kortom, in deze nieuwe structuur kan worden voldaan aan de gestelde randvoor waarden. De verwerking van de verschillende procedureonderdelen is geperfectioneerd en gestandaardiseerd door voortduren de kennisuitwisseling tussen de verschillende vestigingen. In de afgelopen jaren is er kennis verloren gegaan door uit stroom, maar het moment is bereikt dat er ook sprake is van nieuwe instroom. Er zijn inmiddels al meer dan tien hbo-ers aangenomen en er zijn weer vacatures opengesteld. En dan worden afgestudeerde hbo-ers bedoeld uit ver schillende disciplines, dus niet alleen vanuit de Hogeschool van Utrecht. Die toestroom is namelijk te gering. De voorziene afname van overheidsgeld gaat veel minder snel dan gedacht. Het huidige bestand van een kleine twee honderd medewerkers (ongeveer tachtig op hbo-, honderd op mbo- en vijftien op universitair niveau) is nodig om de huidige taak goed te kunnen vervullen. Uitwisseling van kennis en ervaring over de provinciegrenzen heen is aan de orde van de dag. Districten helpen en ondersteunen elkaar Onder: natuurontwikkeling krijgt voorrang, dat wil zeggen: kromme watergangen met natuurvriendelijke oevers en hoge (grondfwaterstand. De inzet van de directie Landinrich ting loopt volgens Gaastra naar ver wachting voorlopig niet terug. Er is veel meer werk dan de afbouwlijn tot 17 miljoen gulden zou toestaan. Om vertraging in lopende projecten te voorkomen wordt er jaarlijks dan ook een hoger bedrag beschikbaar gesteld dan voorzien. De afname van het werk aanbod zal daarom slechts geleidelijk gaan, zeker als de Reconstructiewet concentratiegebieden in volle omvang in werking zal treden. De vraag of het land nog lang de basis zal zijn voor het bestaan, blijft voor de agrariërs voorlopig nog dreigend voortbestaan. Voor de landinrichters van het Kadaster ziet de toekomst er veel zonniger uit dan vier jaar geleden voor mogelijk werd gehouden. Hoe het land ook zal worden ingericht, links om of rechtsom, agrarisch of multi functioneel, met of zonder varkens concentraties, al of niet beïnvloed door Europese maatregelen, alles blijft voortdurend veranderen. En alle ver andering geeft werk, werk in de rechts zekerheid en het ruilen van onroerend goed, en juist daarin zijn de mede werkers van de directie Landinrichting uitermate deskundig. De vraag is dan ook niet of, maar hoe zij hieraan hun bijdrage zullen leveren. In ieder geval GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 30