FIG Stichting De Hollandse Cirkel yi JÖ INFORMATIE Verslag 22e FIG-congres in Washington DC Website GBKN vernieuwd De Hollandse Cirkel Van 19 tot 26 april 2002 is te Was hington het 22e FIG-congres gehou den. Dit congres was in veel op zichten het grootste aller tij den met bijna 4000 deelne mers uit 90 landen. Er werden ongeveer 650 papers gepresen teerd door 470 sprekers. Daar naast was er een grote tentoon stelling met meer dan 120 deelnemen de bedrijven. Gelijktijdig met het FIG-congres hiel den de American Society for Photo- grammetry and Remote Sensing (ASPRS) en het American Congress on Surveying and Mapping (ACSM) hun nationale conferenties. Deelname aan deze drie bijeenkomsten stond open voor iedereen die had ingeschreven; een uitstekende gelegenheid voor het uitwisselen van ervaringen. De deelnemers werden welkom gehe ten door Robert Foster, president van de FIG. Keynote speakers tijdens de openingsceremonie waren Anna Ti- baijuka, Executive Director van UN- Habitat en Jack Dangermond, presi dent van Esri. Foster stelde dat duur zame ontwikkeling het doel is van de 21e eeuw. Onroerend-goedmarkten vragen een, complexe, bijdrage van landmeetkundigen. De samenwerking tussen FIG en UN Habitat, het United Nations Human Settlements Program me, is gebaseerd op ondersteuning van het oplossen van de urgente proble men in ontwikkelingslanden. Mevr. Tibaijuka stelde dat de verstedelijking een onomkeerbaar proces is en gepaard gaat met armoede, cri minaliteit en drugsgebruik. Er moet een wereldwijde campag ne komen om eigendom en be zit voor iedereen veilig te stel len. Zij verwacht hierbij een belangrijke bijdrage vanuit de FIG. Hierbij moet worden geleerd van de (slechte) ervaringen uit het verleden. Er is behoefte aan methoden van land meten en waardebepaling waarmee sneller en goedkoper tot resultaat wordt gekomen. In zijn visionaire bijdrage wees Jack Dangermond op het belang van een goede geo-informatievoorziening. Tachtig procent van de besluiten in de Het aantal bezoekers van de GBKN- website neemt voortdurend toe. Recent werd de gebruiks vriendelijkheid - in de zin van toegankelijkheid en overzichtelijkheid - verder verbeterd. Vooral de struc tuur werd onder de loep genomen. Alle informatie over een on derwerp is nu te vinden op één pagina, en door 'scrollen' snel toegankelijk. Voorts treft u een aparte pagina aan waar u alle 'downloads' kunt vinden. zakelijke wereld zijn gebaseerd op geo- informatie. De rol van geo-informatie zal dramatisch toenemen. Danger mond gaf een belangrijke donatie in de vorm van software en bijbehorende trainingen voor universiteiten. Vanuit Nederland waren er ongeveer dertig deelnemers aan het congres. De komende vier jaar is het voorzitter schap van commissie 7 in handen van Paul van der Molen, en het voorzitter schap van commissie 8 van Paul Loh- man. Vanuit Nederland is een pittige bijdrage geleverd in alle commissies. Alle gepresenteerde papers zijn terug te vinden op de website van het FIG: www.fig.net. Chrit Lemmen Uit het recent gehouden lezerskring- onderzoek bleek dat behoefte bestaat aan meer achtergrond informatie en inhoudelij ke verdieping, bijvoor beeld over de belangrijke ontwikkelingen die mo menteel plaatsvinden. Via www.gbkn.nl zullen wij u op de hoog te houden. Informatie: Wendy Borst, telefoon (055) 528 58 69 landelijk fSHlSamenwerklng! In juli 2002 verscheen het tweede nummer van de vierde jaargang van het tijdschrift De Hollandse Cirkel. Prof. dr. ir. L. Aardoom schrijft over 'Landme ters en kettingtrekkers in Nijbroek, 1328-1470' en J. C. Rreffer over 'Het werk van landmeter L.C. Machen in Epe en Oene'. Redacteur Jan van Eek doet een verslag van een bezoek aan de mu seumzolder van Jan Stehouwer. K. van Hamersveld publiceert over 'Van land meters en vuurtorens'. Verder wordt de bemensing van een nieuwe project groep Inventarisatie Historisch Beeld materiaal bekendgemaakt. In het bestuur van de stichting De Hol landse Cirkel vonden enkele wisselingen plaats. De naar Canada verhuisde prof. ir. R. Groot is als vertegen woordiger van het ITC opgevolgd door prof. ir. P. van der Molen. H. M.C. Leenders is toegetreden als vertegenwoordiger van de Stichting Geodesia. Tenslotte is mr.ir. P.M. Laarakker prof.ir. Van der Molen opgevolgd als secretaris en ver tegenwoordiger van het Kadaster. Voor opgave als donateur of de bestel ling van losse nummers: Bureau De Hollandse Cirkel, telefoon (015) 278 20 47, e-mail: HolIandsecirkel@geo.tu- delft.nl. Adri den Boer roor dt letchiedenit der (leoduie GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 43