Gemeente 's-Hertogenbosch van start met GeoNet 06-GPS gaat samenwerken met Duitsland op het gebied van GPS-plaatsbepaling Nieuwe partner Leica Geosystems Er was toch een uitritvergunning? Woensdag 29 mei 2002 heeft de gemeente 's-Hertogenbosch Geo Net in gebruik genomen, het geïnte greerde, gebruiksvriendelijke informa tiesysteem dat alle ruimtelijke infor matie bundelt. Deze eerste stap in de ontwikkeling van GeoNet werd ge vierd met een feestelijke bijeenkomst, waarbij wethouder Van Grunsven de aftrap gaf onder het toeziend oog van alle medewerkers die bij de ontwikke ling en inrichting van GeoNet een rol hebben gespeeld. In 's-Hertogenbosch werken zo'n vier honderd ambtenaren structureel met geo-data en statistische wijkgegevens. En die informatie zat tot voor kort nog verspreid over een tiental aparte - vaak complexe - systemen en pro gramma's (Kadaster, basislcaart GBKH, kabels en leidingen, een DOS-applica- tie met statistische wijlcinformatie, enz.) die onderling niet uitwisselbaar zijn. GeoNet bundelt deze data, inte greert de gegevens en biedt ze makke lijk toegankelijk aan in een internet- achtige omgeving. In GeoNet zijn de volgende data opgenomen: bodemonderzoeklocaties bestemmingsplannen openbare ruimte kabels en leidingen eigendomssituatie topografische kaarten luchtfoto's en panoramafoto's statistische buurt- en wijlcinforma tie De data kunnen op verschillende ma nieren worden opgevraagd: op thema of op onderwerp. Met de zoekfunctie kan ook via keuzelijsten en invulvak ken over administratieve gegevens het gewenste object op een kaart worden getoond. GeoNet is een website die op standaard werkstations draait via Internet Explo rer. Informatie: Constant Botter, telefoon (073)615 96 63. 06-GPS heeft besloten een landelijke infrastructuur voor nauwkeurige GPS-plaatsbepaling te realiseren. Deze infrastructuur zal bestaan uit eenen twintig basisstations. De coördinaten van deze basisstations zijn met centi- meternauwkeurigheid berekend in het stelsel van de Rijksdriehoeksme ting en worden in RDNAP-verband ge certificeerd. De gebruiker kan met zijn GPS-ontvanger en de daaraan gekop pelde mobiele telefoon één centraal nummer voor heel Nederland bellen en daarmee toegang krijgen tot de in frastructuur van de basisstations die onderling via vaste telefoonverbindin gen zijn verbonden. Met behulp van speciaal aangeschafte geavanceerde software van het bedrijf GEO++ is het netwerk van 06-GPS in staat een lande lijk verstoringsmodel te berekenen van fouten, veroorzaakt door tropo sfeer, ionosfeer en satellietbanen. De precisie en betrouwbaarheid van de te ontvangen RTK-correcties worden daardoor aanmerkelijk verbeterd. Om een goede spreiding van basissta tions over geheel Nederland te verkrij gen is het nodig om ook een aantal ba sisstations in Duitsland op te stellen. Daartoe is samenwerking gezocht met de Landesvermessungsamter in Nie- dersachsen en Nordrhein-Westfalen. Deze organisaties hebben een soortge lijke infrastructuur ingericht voor hun land (SAPOS). Dit overleg heeft ertoe geleid dat van de eenentwintig basis stations die door 06-GPS zullen wor den gebruikt, er acht zijn gelegen in Duitsland. Omgekeerd zullen de Duit se collega's gebruikmaken van vier ba sisstations in Nederland. De controle centra van de drie betrokken organisa ties zullen onderling worden verbon den met een vaste LAN-verbinding. Op 2 juli 2002 is op het drielanden punt van Nederland, Niedersachsen en Nordrhein-Westfalen een samenwer kingsovereenkomst getekend, waarin het wederzijdse gebruik van basissta tions is geregeld. Deze unieke overeen komst draagt bij aan de goede samen werking op technologisch gebied tus sen twee landen van de Europese Unie. Informatie: www.06-gps.nl. Door de overname van Laser Align ment door Leica Geosystems is in Nederland de distributie van Laser Alignment-producten opnieuw beke ken. Per 1 april 2002 is Kieboom de ex clusieve partner voor Leica Geosystems betreffende de verkoop van Lasers in de marktsegmenten Bouw en Weg- en Waterbouw. Op 27 maart is het con tract ondertekend. Sinds de overname door Leica Geosystems zijn al diverse nieuwe producten ontwikkeld, zoals de Rugby, de Javalin en de LB900. Informatie: Matilde.Silclosi@leica-geosystems.com. GeoNet. Informatie a la carte GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 45