Een wettelijke basis voor de afdeling geo-informatie! Wetsvoorstel 'Wet kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingei Met de kenbaarheid van de publiekrechtelijke beperkingen is het in Nederland droevig gesteld. Tot deze conclusie kwamen De Haan en Polak al in 1975 [1]. Na de invoering van een tijdelijke regeling in 1996 is het huidige voorstel van wet inhoudende regels ter vergroting van de kenbaarheid van publiekrechtelijke beperkingen (Wet kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingen onroerende zaken) in februari 2002 aan de Twee Kamer aangeboden [2]. Het wetsvoorstel is door de Tweede Kamer aangenomen en ligt nu bij de Eerste Kamer. Publiekrechtelijke beperkingen kunnen ingrijpende gevolgen hebben. De gevolgen bestaan uit het beperken van eigenaren, huurders en kopers van een onroerende zaak. De publiekrechtelijke beperkingen heb ben niet alleen gevolgen voor burgers en bedrijven, ook overheden zelf on dervinden daar de gevolgen van. Op dit moment is er geen register waar een raadpleger alle publiekrechtelijke be perkingen kan inzien. De publiekrech telijke beperkingen zijn verspreid over verschillende openbare lichamen zoals Rijk, provincies, waterschappen en ge meenten. Bovendien zijn binnen een openbaar lichaam de publiekrechtelij ke beperkingen verspreid over verschil lende afdelingen. Voor raadplegers zijn de publiekrechtelijke beperkingen dus bijna niet toe gankelijk. Het is echter van wezenlijk belang dat iedereen kennis kan nemen van alle publiekrechtelijke beperkingen. In het kader op p. 318 en 319 is een lijst van beperkingen- besluiten weergegeven. Deze zijn overgenomen uit de 'Voor lopige en indicatieve lijst van publiekrechtelijke beperkin gen', behorende bij het wetsvoorstel. Doelstelling wetsvoorstel Het wetsvoorstel schetst de beoogde eindsituatie als volgt: "De registratie die in dit wetsvoorstel is opgenomen leidt ertoe dat bij de verschillende overheidsorganen de registers met beperkingenbesluiten, daarop betrek king hebbende beslissingen in admini stratief beroep of rechterlijke uitspra ken en vervallenverklaringen alsmede de bijbehorende registraties op orde gebracht en actueel gehouden worden en dat uiteindelijk de bijbehorende re gistraties in samenhang te zien zijn, zodat de burger op één plaats of via het beeldscherm kan zien welke publiek rechtelijke beperkingen er op de on roerende zaak rusten, waar hij of zij in geïnteresseerd is" [3], Om aan de be oogde eindsituatie te voldoen worden drie doelstellingen geformuleerd: vergroten van de rechtszekerheid: toegankelijk maken van overheids informatie: bevorderen van publiekrechtelijke taken. Het eerste doel is het vergroten van de rechtszekerheid. Het is voor de rechts zekerheid van belang dat er een com plete en actuele lijst van publiekrech telijke beperkingen beschikbaar komt. Het registratiestelsel moet een zo vol ledig en actueel mogelijk beeld geven van de publiekrechtelijke beperkingen op onroerende zaken. Een raadpleger van het registratiestelsel kan op basis van de beschikbare gegevens een afge wogen beslissing nemen. Het tweede doel is het toegankelijk maken van overheidsinformatie. In de huidige situatie zijn de gegevens over publiekrechtelijke beperkingen ver spreid over een aantal openbare licha men. Binnen bijvoorbeeld een gemeen te bereiden verschillende afdelingen de publiekrechtelijke beperkingen voor. Het gevolg is dat binnen één or ganisatie meestal niet in één oogop slag inzicht kan worden verkregen over de actuele publiekrechtelijke be perkingen. Met het wetsvoorstel wor den de gegevens over publiekrechte lijke beperkingen beter gestroomlijnd mr. ing. M. van Vliet, hoofd afdeling Vastgoed en Landmeten, gemeente Schijndel. Voor het artikel heeft de scriptie 'Wet kenbaarheid publiekrechtelij ke beperkingen onroe rende zaken'van de auteur centraal gestaan. Met deze scriptie is hij op 17 mei 2002 in de studierichting Staats- en Bestuurs recht aan de Katho lieke Universiteit Brabant afgestu deerd. Rechtszekerheid Toegankelijkheid overheidsinformatie GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 6