Systematiek wetsvoorstel ONROERENDE ZAKEN' en toegankelijker gemaakt, zodat bur gers, bedrijven en overheden op één plaats informatie kunnen krijgen over publiekrechtelijke beperkingen. Voorbeeld publiekrechtelijke beperking: voorkeursrecht In een bepaalde gemeente ligt een stuk weiland (onroe rende zaak) naast een industrieterrein. De gemeente is voornemens om het bestaande industrieterrein uit te breiden. Het weiland is geen eigendom van de gemeente, en daarom vestigt de gemeenteraad een voorkeursrecht. Het gevolg is dat de eigenaar van het weiland wordt beperkt door het voorkeursrecht, omdat hij niet vrij is om het weiland aan een willekeurige koper te verkopen. Hij is namelijk verplicht om dit als eerste aan de ge meente te koop aan te bieden. Bevorderen publiekrechtelijke taken De derde en laatste doelstelling is het bevorderen van een goede vervulling van de publiekrechtelijke taken. Over heden hebben de verantwoordelijk heid om burgers en bedrijven goed te informeren en de informatiehuishou ding op orde te hebben. Door het wets voorstel wordt de informatie over pu bliekrechtelijke beperkingen centraal geregistreerd. De overheden kunnen daardoor zelf snel over de gewenste in- Aanwijzing tot formatie beschikken. Voordelen kun- gemeentelijk nen worden behaald bij het maken van monument moet beleid, het handhaven van de publiek- toegankelijk worden rechtelijke beperkingen en het uitwis- gemaakt. selen van informatie tussen overheden onderling. mzage; aansprakelijkheid. Wat moet worden geregistreerd? Centraal in het wetsvoorstel staat het beperkingenbesluit. Het openbaar lichaam heeft de plicht om het beperkingen- besluit in het register in te schrijven. Naast de beperkingen- besluiten moeten de rechterlijke uitspraken en de beslissin gen in administratief beroep die het gevolg zijn van een beperkingenbesluit, worden geregistreerd. Tot slot worden verklaringen geregistreerd, waaruit blijkt dat een beperkin genbesluit is komen te vervallen (vervallen-verklaring ge noemd) Beperkingenbesluit De beperkingenbesluiten dienen volgens het wetsvoorstel aan bepaalde vereisten te voldoen. Een beperkingenbesluit dient een schriftelijke publiekrechtelijke rechtshandeling te zijn, waaruit een publiekrechtelijke beperking voort vloeit dan wel waarbij een publiekrechtelijke beperking wordt gewijzigd of komt te vervallen. Wanneer een beper kingenbesluit aan de genoemde vereisten voldoet, hoeft het nog niet te worden geregistreerd. Een beperkingenbesluit komt pas voor registratie in aanmerking wanneer het in een Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) is genoemd. Een AMvB is een document dat door een Koninklijk Besluit (KB) wordt vastgesteld. Behoudens een AMvB kunnen beper kingenbesluiten ook bij een ministeriële regeling worden aangewezen. Hierbij worden beperkingenbesluiten aange wezen, die voortvloeien uit een verordening van een ge meente, provincie of waterschap. Fasering Nadat de wet is ingevoerd, komen niet direct alle publiek rechtelijke beperkingen voor registratie in aanmerking. Hierbij moet onder andere worden gedacht aan publiek- In het wetsvoorstel 'Wet kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingen onroe rende zaken' wordt de registratie van de publiekrechtelijke beperkingen ge regeld. Het wetsvoorstel vormt een raamwet met de hoofdlijnen van het registratiestelsel en een registratieme thodiek. Naast het wetsvoorstel volgt er een nadere uitwerking van het re gistratiestelsel aan de hand van pilot- projecten bij gemeenten. In het wets voorstel wordt onder andere bepaald: wat moet worden geregistreerd: registratie van publiekrechtelijke beperkingen; houden en bijhouden van publiek rechtelijke beperkingen; GEODESIA 2002-9

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 7