Techneuten Afrondend De discussie rond markt en overheid lijkt niet te hoeven leiden tot 'exit grondbedrijf. Publieke uitvoering blijft een reële optie. Maar betekent dat ook - in de woorden van de WRR - dat de publieke belangen rond de grondmarkt vol doende geborgd kunnen worden? Door de ontwikkelingen op de grondmarkt, van een de facto gereserveerde markt naar een deels open markt, zijn er bedreigingen voor die publieke belangen, zoals 'cherry picking' door marktpartijen, het onvoldoende rekening houden met externe effecten en het in gedrang komen van ruimteclaims voor bepaalde zwakkere functies. Als een marktpartij een grondpositie heeft ingenomen en de rol van de gemeente beperkt is tot faciliterend grondbeleid, kent het instrumentarium tekortkomingen om deze pu blieke belangen te borgen. Zo is bovenplanse verevening niet af te dwingen. Ook de wisselwerking tussen program ma en uitvoering maakt het moeilijk met faciliterend grondbeleid de publieke belangen veilig te stellen. De Nota Grondbeleid vraagt expliciet aandacht voor deze andere kant van het debat over overheid en markt: de mogelijk heid met grondbeleid publieke doelen te kunnen bereiken. De concrete voorstellen uit de Nota Grondbeleid blijven echter nog achter. In zoverre is het laatste woord zeker nog niet gezegd over de rol van de overheid op de grond markt. Literatuur [1] Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening 'Ruimte maken, Ruimte delen', aangeboden aan de Tweede Kamer op 10 januari 2001, TK 2000-2001, 27 578, no. 1. [2] Commissie-Cohen, Markten overheid, eindrapport. Project Marktwerking, deregulering en wetgevingskwaliteit. Ministerie van Economische zaken, Den Haag 1997. [3] Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, Het borgen van publiek belang. 2000. [4] Blitz, E., Grondbedrijf: speeltje of spelbepaler. De stad: de spelers, de meters, de stuurders. Boek naar aanleiding van het afscheid van Paul van Schilfgaarde als hoog leraar planologische Geodesie. Elsevier bedrijfs informatie 1998. [5] Wolff, H. de, Vereveningsmechanismen. Planologische Discussie Bijdragen 1992. Stichting Planologische Discussiedagen, DUM, Delft. [6] Wolff, H. de, De regiefunctie bij de ontwikkeling van bouw locaties. Rooilijn 31 no. 2, p. 69-75,1998. [7] Tweede Kamer, vergaderjaar 2001-2002, 28 050, no. 2, Regels omtrent marktactiviteiten van overheidsorganisaties en omtrent ondernemingen die van overheidswege over een bijzondere positie beschikken (Wet markt en overheid). 13 oktober 2001. [8] Tweede Kamer, vergaderjaar 2001-2002, 28 050, no. 4, Verslag van de vaste commissie voor Economische Zaken. 28 februari 2002. [9] Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, Op grond van nieuw beleid - Nota Grondbeleid. Den Haag 2001. Summary The municipal land development agency and the discourse on the balance between government and market In the Netherlands, municipalities tradi tionally are the most important players on the land market. Nowadays, this role is under debate. Relevant is the general recon sideration of the balance between govern ment organisations and private enterprise. In this article several outcomes of this recon sideration are described, and possible conse quences for the municipal role on the land market are discussed. The article concludes that recently proposed legislation will not threaten this role. However, it is possible that because of the debate a necessary re inforcement of municipal powers for safe guarding the public interest in land deve lopment will fall short. land management, municipality, background grondbeleid, gemeenten, achtergrondinformatie (Uit: NRC-Handelsblad, 28 augustus, 2002 KEYWORDS TREFWOORDEN Ook de bouwbedrijven halen van al les uit de kast om personeel te krij gen. Wegens grote infrastructurele projecten als de Betuwelijn en de HSL zitten zij te springen om personeel. Daarom heeft de SB W, opleidingsinsti tuut voor de infrastructuur, de wer vingscampagne Go Infra! opgezet voor de lagere- en middeibarcschooljeugd. Met hun Inframobiel - een vrachtwa gen die verbouwd is tot een speels com puterlokaal - grazen de wegenbou wers de basisscholen af. Tijdens de Go Infra Spellendagen, gehouden op het grote opleidingsterrcin van de SBW in Harderwijk, mag de schooljeugd strij den om de Go Infra Prijs. Ze krijgen een geel T-shirt en een petje, om ver volgens gezellig een straatje te leggen, een muurtje te metselen of een gebouw op te meten. Maar een campagne zonder internet is verloren moeite. Daarom heeft de SBW een website opgezet met als kern woord: leuk. Een stripfiguur met blitse zonnebril zit losjes op een graafmachi ne en heeft duidelijk de tijd van zijn le ven. De boodschap: wegenbouwen is leuk, tunnels bouwen is leuk. Op de website staan ook een paar 'leuke links'. Die blijken te verwijzen naar gortdroge sites over de nieuwe snelweg A5, geodesie (landmeetkunde) en het 'Deltaplan rivieren'. Ook het 'opleu ken' van de bouwsector heeft zo zijn grenzen. GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 14