Interview Begin dit jaar werd prof.ir. K.F. Wakker benoemd tot voorzitter van de afdeling Geodesie van de TU Delft, als opvolger van prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts. Voor het eerst in de vierenvijftigjarige geschiedenis van de geodeti sche ingenieursopleiding is een niet-geodeet voorzitter van de afdeling. Er spelen aan de TU zaken als het teruglopend studentenaantal, de invoering van de bachelor-masterstruc- tuur voor de opleiding, een nieuw onderzoeksprogramma dat samen met een sectie van de faculteit Luchtvaart- en Ruimtevaarttechniek (L&R) wordt opgesteld, de waarschijn lijke overgang van de sectie Geo-informatie en Grondbeleid van de afdeling naar het onderzoeksinstituut OTB, het streven van de TU een top-universiteit te worden, en het be perken van het aantal (bachelor)opleidingen. Kortom, er was meer dan voldoende aanleiding voor de redactie om nader kennis te maken met de nieuwe voorzitter van de afdeling en om zijn visie op de ontwikkelingen te horen. Het gesprek, op 13 augustus 2002 in het gebouw voor Geodesie aan de Thijsseweg in Delft, meanderde langs de verhouding tussen 'Delft' en de be roepspraktijk, het Bakkenist-rapport over het beroepsprofiel, de samenstel ling en breedte van opleiding en afde ling, en de kansen en bedreigingen die in dit alles besloten liggen. Kennismaking met de nieuwe voorzitter en zijn relatie met de geodesie Al direct bij de kennismaking blijkt dat prof. Wakker en beide interviewers een gezamenlijke relatie hebben in de persoon van prof. dr.ir. W. Baarda. De redacteuren zijn bij Baarda afgestu deerd respectievelijk gepromoveerd, en Wakker kent Baarda al vanaf 1978 toen beiden een discussie voerden over de theorie van de berekening van satel- lietbanen: Baarda benaderde deze van uit de geometrische kant en Wakker vanuit de dynamica. Toevallig ont moette Wakker onlangs Baarda weer, en wilde Baarda nog eens met hem over dit probleem discussiëren (zou hij hier ook veertig jaar over hebben nage dacht?). Maar er zijn meer aanrakingspunten tussen Wakker en de geodesie. Wakker schetst: "Het begon allemaal met onze ontmoeting met Aardoom, die voor de metingen met zijn nieuwe laser moest weten waar de satelliet zich bevond waar hij op moest richten. Wij van L&R konden deze baangegevens leveren. Vervolgens ontstond een nauwe sa menwerking tussen Geodesie en L&R. In 1997 richtten we samen het Delft In stitute for Earth Oriented Space Re search (DEOS) op. Het richt zich op het gebruik van waarnemingen die in, aan, en vanuit satellieten worden ver gaard, voor geodetisch, geofysisch en oceanografisch onderzoek. Samen de den wij in Europa wat in Amerika de NASA deed. De club geniet inmiddels internationaal hoog aanzien". Wakker vertelt hoe, nadat hij acht jaar rector magnificus was geweest van de TU Delft, Theo Bogaerts hem vroeg of hij belangstelling had hem op te vol gen als voorzitter van de afdeling Geo- 'Aarde' is een speerpunt van de TU Delft GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 16