desie. "Op een gegeven moment zei Theo: ik ga met pensioen; is mijn op volging niet iets voor jou? Je bent toch langzamerhand een halve geodeet ge worden... En ilc dacht: dat is toch eigenlijk wel heel interessant!" Heeft u al contact met het beroeps veld? "Er is enige keren contact ge weest, onder meer in het Geodetisch Platform. Ik heb daarbij de indruk ge kregen dat deze afdeling en het be roepsveld wat uit elkaar zijn gegroeid, en dat heb ik ook aan de hoogleraren gezegd. Zij zien dit echter niet zo... Ik vind dat zorgelijk". Onderwijs, onderzoek en de beroepspraktijk Wij beamen dat de afstand ook weder zijds wordt gevoeld, en voegen daar aan toe dat het recente nieuws dat de sectie GiGb overgaat naar het OTB (zie kader 'Afdeling Geodesie') aanleiding geeft tot extra ongerustheid. Naar aan leiding daarvan geeft Wakker een bre de schets van de ontwikkelingen in zake vakinhoud en oriëntatie van on derzoek en onderwijs. Enkele citaten: Curriculum vitae prof. ir. K. F. Wakker Prof.ir. K.F. Wakker (1944) studeerde in 1967 af aan de TU Delft in de lucht en ruimtevaarttechniek. Hij startte zijn loopbaan in het ontwerp van satellieten, en specialiseerde zich sinds 1974 in de berekening van satellietbanen en de toepassing van satellietdynamica in geofysisch on derzoek. Prof. Wakker is twee perioden rector magnificus van de TU geweest: eerst van 1993 tot eind 1996, en daarna weer van 1998 tot eind 2001. Tussen die perioden was hij wetenschappe lijk directeur van DEOS (Delft Institu te of Earth-Oriented Space Research). Na zijn tweede rectoraatsperiode nam hij deze functie opnieuw op zich. Bovendien werd hij op 1 januari 2002 benoemd tot voorzitter van de afdeling Geodesie en tot hoogleraar in de astro- en geodynamica. "Aspecten van de geodesie komen nu ook bij andere facul teiten voor. Neem bijvoorbeeld GPS: dat zit ook bij Elektro techniek, en bij L&R natuurlijk". "Er bestaat een sterke druk op de universiteiten om veel en goed wetenschappe lijk onderzoek te verrichten. Het onderwijs is niet meer primair, zoals vroeger. Onderzoek deed je - nadat alle onderwijstaken voor waren gegaan - op vrijdagmiddag, en dat moest dan oolc nog ten dienste staan van het onderwijs. Die situatie is totaal veranderd! Om nu als wetenschapper te kunnen bestaan moet je specialist zijn, en dat in inter nationale concurrentie". "Ook deze afdeling is richting fun damentelere vraagstelling gegaan: Klees met het gravitatie- veld; Teunissen met de nauwkeurige positiebepaling, maar vooral de wiskunde daarachter; Vosselman ook, in de aard observatie; Van Oosterom in het ontwikkelen van nieuwe GIS-technieken". Afdeling Geodesie De opleiding in de geodesie heeft in Delft al een lange ge schiedenis [4]. Vanaf 1935 vindt de opleiding civiel land meter, vanaf 1948 geodetisch ingenieur, plaats aan de (onder)afdeling Geodesie van de TU Delft. In 1975 werd Geodesie een faculteit, maar in 1997 werd zij een onder deel van de faculteit Civiele techniek en Geowetenschap- pen (CiTG); deze werd toen de combinatie van voormalig Weg- en Waterbouwkunde, Mijnbouw en Geodesie. De afdeling Geodesie bestaat nu uit vijf secties: FMR: Fysische, Mathematische en Ruimtegeodesie, o.l.v. prof. dr-ing.habil. R. Klees; FRS: Fotogrammetrie en Remote Sensing, o.l.v. prof. dr. ir. M. G. Vosselman; GiGb: Geo-informatie en Grondbeleid, o.l.v. prof. mr. J. de Jong; GISt: GIS-technologie, o.l.v. prof.dr.ir. P.J.M. van Oos terom; MGP: Mathematische Geodesie en Puntsbepaling, o.l.v. prof. dr. ir. P.J. G. Teunissen. Onlangs werd bekend dat het College van Bestuur van de TU de sectie GiGb wil overbrengen van Geodesie naar het Onderzoekcentrum Technische Bestuurkunde (OTB) o.l.v. prof.dr.ir. Primus. Dit instituut beweegt zich op het gebied van bouwen en de bebouwde omgeving. Vraag: klopt onze indruk dat, als je de secties van de afde ling beschouwt als een spectrum, met links FMR, via MGP, FRS, GISt, naar rechts GiGb, de prioritering van het onder zoek 'links' zit, terwijl de relevantie voor de beroepsuitoefe ning toeneemt naar 'rechts'? Wakker: "Dat klopt! En dat is ook mijn zorg. Tegelijk is dit probleem bijna onoplosbaar, want hoogleraren worden periodiek beoordeeld op hun wetenschappelijke publicaties, en een publicatie in een internationaal wetenschappelijk tijdschrift levert hen pun ten op. Ik zie hierin trouwens een parallelle problematiek bij de faculteit L&R". Op de vraag of je een relatief klein vakgebied met unieke samenhang niet extra zou moeten beschermen: "De oplossing zou kunnen zijn dat we in het onderwijs de brede opleiding geodesie houden, die vanuit alle secties wordt verzorgd. Maar voor het onderzoek lean het nu eenmaal niet anders; daar ligt het voor de hand dat Jitske de Jong samenwerkt met het OTB, terwijl Klees en Teunissen de fundamentele hogere geodesie opzoeken. Maar wat ons bindt, is de opleiding!". Kan dit, eventueel vanuit verschillende faculteiten of instituten? "Jitske blijft in ieder geval met haar club in dit gebouw, maar er komt nog een ander probleem op ons af". Wakker schetst vervolgens dat de afdeling Geodesie een extra probleem heeft doordat de TU naar veel bredere bachelor-opleidingen toe wil (moet), ongeveer tien in plaats GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 17