Bachelor-masterstructuur In Nederland c.q. Delft... Met ingang van het nieuwe studiejaar wordt de bachelor-masterstructuur ('BaMa') ingevoerd in het hoger on derwijs [2]. Dit betekent dat de studie (in Delft) wordt opgesplitst in een driejarige bacheloropleiding en een tweejarige masteropleiding. De afge studeerde bachelor krijgt de titel Bsc (bachelor of science), de master Msc (master of science). De intentie is dat de universitaire bachelor door stroomt naar een masteropleiding en als master de universiteit verlaat. De hbo-bachelor is bestemd om direct tot de beroepspraktijk toe te treden. Hij krijgt de titel Bachelor. Goede bachelors kunnen doorstromen naar een masteropleiding. Zowel in de uni versitaire wereld als in het Ministerie van Onderwijs als in het bestuur van de TU leven ideeën om het aantal bacheloropleidingen te beperken, of beter gezegd om te komen tot breed opgeleide bachelors. Dit idee komt enerzijds vanuit de financiële hoek, maar anderzijds vanuit de maat schappelijke vraag naar breed opge leide mensen. Voor Delft zou dit in houden vijf tot acht opleidingen tot bachelor, in plaats van de huidige zeventien. Gelet op de omvang van de afdeling zou in dit geval de bachelor opleiding Geodesie sneuvelen. Als al ternatief zou dan binnen enkele grote bacheloropleidingen aandacht aan de geodesie kunnen worden gegeven, bijvoorbeeld door een vak 'inleiding geodesie'. en in de Nederlandse 'geo-wereld' Met ingang van dit studiejaar start in Nederland een aantal masteropleidin- gen in de geo-informatica. In Delft start de master Geodesie met nu nog twee varianten, namelijk 'Geomatics engineering' (moderne landmeetkun dige inwinning, inclusief GIS) en 'Geo information engineering and land- management'In het volgende studie jaar wordt dit uitgebreid met de va riant 'Aardobservatie'; deze variant wordt samen met andere faculteiten uitgewerkt. Aan Wageningen University bestaat sinds 1999 de master 'Geo-informa- tion Science'. De TU Twente start sa men met het ITC een masteropleiding 'Geo-informatica'. In Utrecht start de faculteit Wiskunde en Natuurweten schappen met de master 'Geometiy, Imaging and Virtual Reality'. Tenslot te start met ingang van het volgende studiejaar de master 'GIMA' (geogra phical Information Management and Application), een deeltijdopleiding van ongeveer drie jaar (driemaal een halfjaar). Deze opleiding is een sa menwerking tussen het ITC en de uni versiteiten van Utrecht (Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen), Wage ningen en Delft. Dit grote aantal op leidingen staat haaks op de wens tot concentratie die in het NCG-rapport wordt aangegeven. Helaas geeft de titel Msc of Bsc weinig kwaliteitgarantie; er zullen forse ver schillen kunnen zijn tussen bijvoor beeld de (tweejarige) Delftse of Wage- ningse master en de eenjarige master van andere universiteiten. De tijd zal het leren. (Utrecht) en 'Delft'. "Hier zit een pro bleem! Delft heeft gekozen voor de richting 'fundamenteel' en 'top' zijn. Daarmee bouw je automatisch een af stand met het hbo in". En als Delft zou stoppen met de bache loropleiding, zou dan Utrecht niet kunnen optreden als 'feeder' voor de masteropleiding? Wakker aarzelt. Hij ziet een essentieel verschil tussen het hoger beroepsonderwijs en het univer sitaire onderwijs. Bij het hbo ligt de na druk op het toepassen van kennis en in Delft op het ontwikkelen van nieuwe kennis; hij staaft dit met enkele voor beelden. De hbo'er heeft op de hoge school niet gehad wat hij nodig heeft voor de Delftse masterstudie. Dit zou dus betekenen dat er voor deze hbo'ers een aanvullend programma moet wor den gemaakt, ofwel extra studieduur. Vanuit het ministerie komen signalen dat men het verschil tussen de hbo- bachelor en de universitaire bachelor in stand wil houden. De TU Delft wil in ieder geval het fundamentele aspect blijven benadrukken. van de huidige zeventien. De instroom wordt dan in grootteorde honderdvijftig studenten per opleiding per jaar. "Dit zou ertoe kunnen leiden dat men tegen Geodesie zegt: stop maar met de bachelor, en stop alle energie in de masters! [2]. Mijn bezwaar is dat dan de samenhang ver dwijnt. Bovendien, waarom zou een student uit een grote faculteit de masteropleiding in de geodesie, die hij alleen van iets als een inleiding kent, gaan doen? Verder ontbreekt het zo'n student aan de brede voorkennis en de samenhang, dus moet de masteropleiding geodesie compleet verande ren. Daarnaast dreigt het gevaar dat, als de bacheloroplei ding zou verdwijnen, de samenhang die er nu dankzij het onderwijs is, verdwijnt. De master is gekoppeld aan onder zoek en dit onderzoek heeft de neiging om multidiscipli nair te worden, dus gekoppeld aan grote faculteiten. Er ont staan samenwerkingsverbanden met andere faculteiten en deze zullen vervolgens de masteropleidingen (inclusief het onderzoek) kunnen overnemen. Bakkenistrapport over het beroepsprofiel De subcommissie Onderwijs van de NCG concludeert in haar werkplan [1], op basis van het rapport over het be roepsprofiel, dat er lacunes zitten in de beroepsgerichte competenties van de Delftse geodeet. Voorts wordt aan bevolen de structuur van de 'geo'-opleidingen in Nederland te verbeteren door minder versnippering, en goede aan sluiting tussen hbo en wo. Vindt dit weerslag in het huidige beleid? Wakker reageert eerst op de aansluiting tussen hbo GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 18