Geo- Data Set 1 ren) kaarten te produceren is een acti viteit die al eeuwen plaatsvindt. Sinds een kort tijd, zeg maar de afgelopen dertig jaar, worden topografische ge gevens niet meer op papier gezet, maar opgeslagen in digitale bestan den. Aanvankelijk in piotbestanden, nu echter in een GIS, of in een stan daard database met geografische func tionaliteit. Deze beschikbaarheid van digitale gegevens maakt het relatief eenvoudig om geodatasets van ver schillende herkomst te combineren, mits ze in hetzelfde referentiesysteem verkeren of te transformeren zijn naar hetzelfde referentiesysteem. Deze transformatie kan soms eenvoudig zijn of soms uiterst gecompliceerd. Echter, na de transformatie bijft er nog het probleem hoe de gecombineer de geodatasets op basis van hun indivi duele objecten te vergelijken en te in terpreteren, en conclusies te trekken. Dit is het probleem van topografische bestandsintegratie (fig. 1). We nemen aan dat beide bestanden van hetzelfde gebied zijn, en van hetzelfde tijds moment. Als we de legenda's bekijken van bei de bestanden, dan is de betekenis (de semantiek) van de labels - hfgb, terrn, 5213, enz. - allesbehalve duidelijk. Om de betekenis te weten te komen, is het noodzakelijk na te gaan hoe de geodatasets tot stand gekomen zijn, dat wil zeggen hoe de transformatie- regels waren, de verkenningsregels, van terreinsituatie naar bestanden. Maar dan zijn we er nog niet, want voor het vergelijken van de verken ningsregels die bij de transformaties zijn gebruikt, is er behoefte aan een verzameling gemeenschappelijke be grippen omtrent terreinsituaties. Zo'n verzameling begrippen wordt een domeinontologie genoemd. Zie nog maals fig. 1 als illustratie voor zaken als verkenningsregels en domeinonto logie. In de buitenwereld (fig. 1 mid den) zijn vier gebouwen, gelabeld met A, B, C, en D, en twee terreinen E en F. Onze domeinontologie bevat defini ties van gebouwen en terreinen, als mede van hun eigenschappen. De bui tenwereld wordt ingewonnen met twee verschillende sets van verken ningsregels. dr. ir. H. T. Uitermark, Kadaster Apeldoorn, en profdr.ir. P.J.M. van Oosterom, afdeling Geodesie TU Delft. Fig. 1. Twee transformaties van een terrein situatie. Volgens de verkenningsregels van geodataset 1 worden a. gebouwen A, B, C, en D ingewonnen, en afgebeeld in fig. 1 boven, als t2, t4, en t5 met het klassenlabel '1000'. A en B zijn samengevoegd tot t2, omdat A en B voldoende dicht bij elkaar liggen. 'Voldoende dicht' is exact gedefi nieerd in de verkenningsregels van geodataset 1; b. terrein E (weiland) en F (bouwland) afgebeeld in fig. 1 boven, als tl (label '5213') en t3 (label '5203'). Volgens de verkenningsregels van geodataset 2 worden: c. gebouwen A, B, en C ingewonnen, en afgebeeld in fig. 1 onder, als g2 (label 'hfdgb'), g3 (label 'bijgb'), en g4 (label 'hfdgb'). Gebouw D wordt niet ingewonnen omdat het oppervlak 'te klein' is. Ook hier is 'te klein' exact ge definieerd in de verkenningsregels van geodata set 2; d. terreinen E en F ingewonnen, en afgebeeld in fig. 1 onder, als gl (label 'terrn'). E en F worden samengevoegd omdat de verkenningsregels stellen dat de verschillende eigenschappen van E en F niet van belang zijn voor geo dataset 2. Om nu de samenhang in betekenis van beide geodatasets te begrijpen, worden begrippen als 'gebouwen' en 'terreinen' uit onze domeinontologie verfijnd tot specifieke begrippen voor een referentiemodel. Specifieke begrippen zijn bij voorbeeld 'hoofdgebouw' en 'vrijstaand bijgebouw'. Deze specifieke begrippen worden op hun beurt zodanig in een referentiemodel gestructureerd, dat de 'verborgen' beteke nis van de lclassenlabels 'zichtbaar' wordt. Zo kunnen de corresponderende topografische objecten worden vastge steld. Hier gaat het om in topografische bestandsintegratie. De eerste uitkomst van de topografische bestandsintegratie van het vorige voorbeeld is een lijst met verbanden tussen kandidaat-corresponderende topografische objecten, op basis van een overlaptest: (t2, g2), (t2, g3)}, {(tl, gl), (t3, gl), (t5, gl)}, (t4, g4) Als vervolgstap worden deze kandidaten gecontroleerd op consistentie met de verkenningsregels. Indien er vanaf nu een verandering is in een terreinsituatie die geregistreerd Terrain Legend hfdgb bijgb term Legend 5203 5213 1000 Geo; Data Set 2 GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 25