Literatuur te worden weggenomen alvorens mutatiepropagatie kan plaatsvinden. 'Consistentie' impliceert immers terrein situaties die correct weergegeven worden door de geo- datasets. Kandidaten voor corresponderende topografische objecten worden door een overlay-operatie opgespoord. Er zijn twee typen kandidaten: enkelvoudige kandidaat-correspondentie, bestaande uit twee individuen (een 1-op-l correspondentie); samengestelde kandidaat-correspondentie, bestaande uit meerdere individuen (een n-op-m correspondentie); kandidaten worden vervolgens getoetst op criteria uit de verkenningsregels. Deze criteria kunnen van thema tische, geometrische of topologische aard zijn. Bijvoor beeld, 'gelegen in de bebouwde kom', of 'oppervlak 9 vierkante meter', of 'aanliggend aan een weg'. Ge woonlijk zijn enkelvoudige kandidaten van het relatie type 'equivalent' of 'subklasse-superklasse', en samen gestelde kandidaten van het relatietype 'impliciet of ex pliciet composietklasse-componentklasse'. Enkelvoudige kandidaten zijn eenvoudig op consistentie te toetsen, maar samengestelde kandidaten behoeven een mecha nisme dat ze ontleedt in enkelvoudige correspondenties, een onderwerp voor toekomstig onderzoek. Enkele niet-triviale situaties bij het ontwerpen van een referentiemodel De relatietypen zoals voor de definities genoemd, gebrui ken we om een referentiemodel te construeren. Drie situ aties vereisen daarbij bijzondere aandacht: één geodataset bevat een klasse die de ander geodataset niet bezit. Bijvoorbeeld, een gebouwen-subklasse wordt door de ene geodataset niet ingewonnen, omdat aan een bepaald criterium niet is voldaan ('oppervlak 9 vierkan te meter'). Blijkbaar bestaat deze klasse niet voor de an dere geodataset: tijdens de inwinning hiervan werd de klasse opgevuld met de aanliggende klasse(n). Bij de con structie van het referentiemodel wordt daarom zo'n ont brekende klasse als een componentklasse van aanliggen de klassen gemodelleerd; objecten van domeinklassen worden soms in delen inge wonnen. Bijvoorbeeld, één deel van 'trottoir' wordt met 'weg' ingewonnen, en een ander deel van 'trottoir' met aanliggend 'grondgebruik'. Dus, verschillende delen van een domeinklasse worden omgezet naar verschillende applicatieklassen. De aanpak voor deze situatie is om een dergelijke domeinklasse (trottoir) als een gedeelde com ponentklasse van de betrokken applicatieklassen te mo delleren; domeinklassen die in géén van de geodatasets voorko men. Bijvoorbeeld, een domeinklasse 'berm' wordt in de ene geodataset gecombineerd ingewonnen met de aan liggende 'rijbaan', en in de andere geodataset gecombi neerd ingewonnen met het aanliggende 'weiland'. Dus, de 'berm' komt als zodanig in geen van de geodatasets voor. Ook hier is de aanpak om in deze situatie de klasse 'berm' als gedeelde componentklasse van de betrokken applicatieklassen te modelleren. In het volgende nummer zal dit artikel worden vervolgd. |1] Bishr, Y. A., Semantic aspects of inter operable GIS. PhD thesis. Wagenin- gen Agricultural University, 1997. [2] Devogele, T., J. Trevisan en L. Raynal, Building a multi-scale data base with scale-transition relation ships. Proceedings 7th Interna tional symposium on Spatial Data Handling SDH'96, (M.J. Kraak and M. Molenaar, Editors). Interna tional Geographical Union, vol. I, p. 6.19-6.33. Delft, augustus 12-16, 1996. [3| Kim, C.-J., Implementation of semantic translation for finding the corresponding geometric objects be tween topographic databases. Master thesis, ITC, Enschede 1999. [4] Kuhn, W„ Semantics of geographic information. Geoinfo-series, vol. 7, 1996, 108 p. Vienna: Department of Geoinformation, Technical University. |5] Sester, M., K.-H. Anders en V. Walter, Linking objects of different spatial data sets by integration and aggregation. Geolnformatica, vol. 2(4), p. 335-357, 1998. [6] Uitermark, H.T., Ontology-based geographic data set integration. PhD thesis. Computer Science Depart ment, University of Twente, Enschede, www.ub.utwente.nl/ webdocs/ inf/1/ t000001e.pdf, 2001. [7] Wijngaarden, F.A. van, et ah, Map Integration. Update propagation in a multi-source environment. Proceedings 5th ACM Workshop on Advances in Geographic Information Systems ACM-GIS'97, (R. Laurini, Editor. ACM, New York, p. 71-76. Las Vegas, Nevada VS, november 1997. [8] Wijngaarden, F.A. vna, et al., De kaartintegrator. Mutatiepropagatie tussen onafhankelijke topografische databases. Geodesia 1998 no. 3, p. 109-116. [9] Vogels, A. B. M., Propagatie van GBKN-wegenmutaties naar de TOPIO- vector. Master thesis TU Delft 1999. [10] Wache, H., et al., Ontology-based in tegration of information. A survey of existing approaches, www.tzi.de/ buster/papers/survey.pdf, 2001. GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 28