Een antieke kaart was weer even actueel... Van het WEB Renaissance tJHaps Voor liefhebbers van historische kartografie is één van de terug kerende thema's de controverse rond de echtheid van de zogenaamde Vinland Kaart (fig. 1). Recentelijk is deze weer eens in het nieuws geweest. De kaart schijnt te dateren van vóór 1430 en biedt wel licht de vroegste afbeelding van een stukje Noord- Amerika (New foundland), ont dekt door de Vi kingen. En daar mee wordt de aloude discussie rond de ontdek king van Amerika door Columbus weer eens opgepoetst. Onlangs lijkt in ieder geval met de koolstof-14 metho de te zijn bewezen dat het perkament tenminste uit die tijd stamt (voor de tails daarover moet je bij het tijd schrift Radiocarbon zijn, www.radio carbon.org). Op internet vinden we en kele plaatsen waar je meer en gedetail leerde informatie omtrent de Vinland Kaart kunt aantreffen. De website www.isidore-of-seville.com/vinland is er geheel aan gewijd en via dit adres kontje ook naar andere sites. Via Vinland en haar ontdekkers, de Vikingen, kwam ik terecht op de web site van het Smithsonian Institute (www.mnh.si.edu/vikings/start.html) Fig 1Vinland Kaart. Berry van Osch, internetredacteur. (fig. 2). Daar krijg je een werkelijk unieke gelegenheid om op virtuele wij ze (ondersteund door beeld en geluid) de reizen van de Vikingen naar Noord- Anterika mee te maken. Klik maar op 'Viking Voya ge' en kies ver volgens voor de flash-versie. De rest wijst zich vrijwel vanzelf... Onder het thema 'meten, meten en nog eens me ten...' gunt het Museum in Alkmaar ons een kijkje in het vaderlandse landmeetkundige ver leden (www.stedeliikmuseumalkmaar. nl/paginas/7a4f.htm), vooral interes sant voor degenen die het vak aard rijkskunde op middelbare scholen een warm hart toedragen. In een vorige column schreef ik al eens over de Hol landse Beeldbank, waar veel prachtig kaartmateriaal te vinden is. Het toen geldende adres (mocht je dit hebben opgeslagen onder je favorieten) blijkt gewijzigd te zijn: www.beeldbank-nh. nl/zoeken.asp. Zeker voor mensen met schoolgaande kinderen is www.aarde.nu een be zoekje waard (fig. 3). Aarde.Nu is een Fig. 2. Smithsonian Institute. samenwerkingsverband tussen de aardwetenschappelijke opleidingen van enkele technische universiteiten, en bedoeld voor leerlingen en docen ten van middelbare scholen. Talloze geo-thema's zijn heel eigentijds uitge werkt en worden aanschouwelijk be sproken. Voorbeelden van onderwer pen zijn het fenomeen El Nino of alles over aardbevingen in Nederland. Fig. 4. Henry Davis Consulting. Tot slot www.henry-davis.com/MAPS, een door Henry Davis Consulting ge sponsorde grote database met veel af beeldingen en kaarten uit het verleden tot nu (fig. 4). Het ontwerp van de site is qua opzet extreem simpel; er is dui delijk meer gelet op de inhoud dan op de vorm! Ook worden uitgebreide be schrijvingen gegeven rond de vervaar diging van de getoonde kaarten, en tref je monografieën en bibliografieën aan. Verder zijn enkele verwijzingen opgenomen naar gelijksoortige adres- A major new millennium iratiitive - including an exhibit, catalog, website, television documentary, and educational programming - explore! the origin! and impacts of this pivotal moment in hurory. From the rise of the 1000 yean ago. Viking marmers set out Mm from their fledgling colony in Greenland and became the first Europeans lo discover and explore North America. They called the land Vinland the Good. Killing ai a place known today as l.'Ansc au\ Meadows. Newfoundland, Canada. The Vikings did not stay long in North America, hul the story of their arrival and contacts w ith Native Americans is a remarkable talc - or in Nordic lemis a saga We invite you lo experience the Viking's North Atlantic saga for yourself. Now expanded lo include a fascinating Viking voyage ,mo« View the I Viking I Tour I Exhibit Voyage Calendar The North Atlantic Saga Fig. 3. Aarde.Nu. aardwetenschappen Deze site bevat boelende thema's over de aarde profielwerkstuk Tweede Fase voortgezet onderwij Alle thema's sluiten aan bij: natuurkunde, scheikunde, wiskunde en/of biologie Want bij de bestudering van de aarde zijn de bèt Klik op het logo om naar de thema's te gaan. GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 35