STICHTING GEODESIA Oproep i.v.m. opleidingen en cursussen op het terrein van geo-informatie De redactie van Geodesia is voor nemens voorjaar 2003 een artikel of mogelijk een geheel nummer te wij den aan de opleidingen en cursussen op het vakgebied van de geodesie. Op dit moment zijn op de internetsite van Geodesia www.geodesia.nl al de nodi ge opleidingen te vinden, echter deze lijst pretendeert niet compleet en ac tueel te zijn. Daarnaast willen we in het artikel een korte beschrijving geven met onder meer doelstelling van de opleiding of cursus en de benodigde vooropleiding. Bedrijven en instellingen die niet op de lijst op de internetsite voorkomen en die prijs stellen op vermelding, wor den verzocht zich te melden en hun cursusprogramma op te sturen naar: J.C.P. de ICruif, Diependaalsedijlc 124, 3601 GN Maarssen, e-mail: j.de.kruif@ hetnet.nl. INFORMATIE Promoties Op 11 november 2002 zal TU Delft de verdediging plaatsvinden van twee proefschriften op het gebied van kadaster en grondboekhouding. In bei de gevallen treden prof. dr.ir. M.J.M. Bogaerts en mevr. prof. mr. J. de Jong op als promotoren. Het betreft om 13.30 uur Augustine Mulolwa, MSc. met 'Integrated land delivery: towards improving land administration in Zambia', en om 16.00 uur mr. ir. Jaap Zevenbergen met 'Systems of land re gistration - Aspects and effects'. Onge veer een half uur voor aanvang van de verdediging zullen de promovendi hun onderzoek kort toelichten. Geïnteresseerden zijn van harte wel kom in de aula van de TU Delft, Mekel- weg 5 te Delft. ESDI: A Work in Progress - verslag Meer dan tweehonderd GI-experts en -decision makers verzamelden zich begin juli 2002 gedurende drie da gen in Dublin om de ervaringen uit wisselen over de realisatie van een European Spatial Data Infrastructure (ESDI). Het was inmiddels de achtste bijeenkomst van de EC-GI&GIS Work shop, met als werktitel ESDI: A Work in Progress. Voor mijn werkgever, Rijkswaterstaat, was ilc aanwezig om kennis te nemen van de Europese ontwikkelingen om hiermee rekening te kunnen houden bij onze eigen werkzaamheden. Be langrijkste indruk is de volgende: het is mogelijk tot een National Spatial Da ta Infrastructure en daarmee tot een Europese Spatial Data Infrastructure te komen. De standaarden zijn er en in de praktijk is bewezen dat het kan. De bestaande - veelal versnipperde - in frastructuur staat een snelle imple- Wereld GIS-dag/KvAG-lustrum Eén van de verenigingen die destijds samen de Kring voor Aardobserva tie en Geo-Informatica (KvAG) vorm den, bestaat dit jaar zeventig jaar, namelijk de Nederland se vereniging voor Fotogram- metrie. Reden genoeg om dit feit te vieren op de lustrum dag op 20 november 2002 in Orpheus te Apeldoorn. Het thema is: 'Verleden, Heden en Toekomst'. Presentaties worden ge houden door Henri Dekker, George Vosselman, Gert van der Burg, Han Wensink, Arnold Bregt en Diclc Groot. Dagvoorzitter is Martien Molenaar. De dag wordt aangekleed met uitge breide pauzes; een aangeklede lunch wordt aangeboden door de Kring. Tij dens de afsluitende borrel zullen we op een ludieke wijze worden vermaakt. Deze dag mag u niet mis sen; niet alleen voor het programma, maar ook voor de ontmoetingen en het netwerken. U kunt zich aanmelden op de website van de Kring: www.kvag.nl. Jan Timmerman mentatie voor Nederland in de weg. Boodschap was vooral: Just do it! Hier bij werd de Ordnance Survey in Enge land als voorbeeld gesteld. Er zijn in Europa al jaren talloze ini tiatieven op het gebied van geo-infor- matie. Lokale, regionale, nationale en Europese initiatieven hebben er de laatste jaren voor gezorgd dat veel ruimtelijke informatie beschikbaar is gekomen. Tijdens de bijeenkomst bleek dat vooral de 'beoogde EU'-lan- den (zoals Polen en Slowakije) de laat ste jaren een grote inhaalslag hebben gemaakt op het gebied van het inwin nen en beschikbaar stellen van geo- informatie. Veelal is dit centraal aan gepakt op basis van een goed door dachte infrastructuur. In de huidige EU-landen is de situatie veel meer ver snipperd. Historisch gegroeide situ aties zijn hiervan de belangrijkste oor zaak. Om dat te stroomlijnen is - naast geld en techniek - vooral de wil nood zakelijk. De noodzaak tot een meer centrale aanpak wordt nog niet zo ge voeld. Dat leidde ook tot een roep om de geo-informatiestructuur op de Eu ropese politieke agenda te krijgen. Er werd tevens vastgesteld dat de nood zaak om tot een Nationale Spatial Data Infrastructure te komen vaak onvol doende wordt gezien en daarmee wordt de realisatie van een Europese Spatial Data Infrastructure vertraagd. Vandaar de titel 'A Work in Progress'. Gelukkig wordt er wel voortgang ge maakt. Een aansprekend voorbeeld vormde de ontwikkeling van de Mas- terMap door de Engelse Ordnance Sur vey. In minder dan anderhalfjaar tijd is de bestaande, reeds digitale, infor- Stichting Geodesia GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 37