TU Delft SCRIPTIES Beleidsinstrumenten ingezet in de Reconstructie Midden-Delfland, een evaluerend onderzoek Analyse van hoge resolutie bathymetrische data in het Eltanin Impact Gebied matie omgezet naar een uniek object- georiënteerd model. In deze zeer korte tijd is zowel de organisatie aangepakt als een database ontwikkeld, met ver gaande consequenties, zoals de intro ductie van een 'TOID' (TOpographic IDentifier, een unieke zestien-cijferige code voor ieder object). Inmiddels is de TOID in Engeland door meer dan vijf tig organisaties overgenomen, zodat een eenduidige registratie en update van objecten sterk verbeterd is. Daar naast is een volledig nieuw business model ontwikkeld voor de financie ring van de Ordnance Survey. Hier is plaats voor gratis beschikbaarstelling van een deel van de informatie en 'on line' distributie en betaling van data. In veel presentaties kwamen bekende thema's als metadata, infrastructuur, financiering en afrekening aan de or de. Opvallend was de sterke aanwezig heid van de 'nieuwe' EU-landen en daarmee de magere aanwezigheid van de 'bestaande' EU-landen zoals Neder land. Gelukkig was er een afvaardiging van VROM, het coördinerend ministe rie op het gebied van geo-informatie. Helaas was er geen afvaardiging van de aanbieders van Nederlandse geo-infor matie. De presentaties waren over het algemeen van hoog niveau en goed in thema's geclusterd. Wel trad na twee dagen een herhaling op en bleek het Europese wereldje klein en gesloten te zijn, gezien de vele grapjes voor in siders. De aanwezigheid van Rijkswaterstaat wordt verklaard uit het toenemend be sef op de hoogte te willen zijn van de Europese ontwikkelingen om, waar mogelijk, de eigen werkzaamheden daarop af te stemmen. Een belangrijke ontwikkeling is het langzaam in aan tal groeiende National Spatial Data In frastructures. Ook Rijkswaterstaat be heert informatie die tot dit domein be hoort. Denk bijvoorbeeld aan het AHN. Het besef dat data van Rijkswaterstaat deel uitmaken van een Europese infra structuur, moet nog groeien. Het is van belang dat ook een organi satie als Rijkswaterstaat aansluit bij de ontwikkelingen op dit gebied en dat moet worden aangesloten op reeds be staande standaarden en ontwikkelin gen. Ook hiervoor geldt: Just do it! Informatie: www.ec-gis.org/Workshops/8ec-gis. Hans Nob be De afstudeerscripties van de TU Delft, afde ling Geodesie, zijn te verkrijgen bij de bi bliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, tele foon (015) 278 25 60 of278 25 68. De publi caties zijn ook aan te vragen via: www.geo. tudelft.nl/bibliotheek. doelstelling. Als laatste is beschreven wat de betekenis van de instrumenten voor andere projecten zou kunnen zijn en of daarvoor aanvullende wetgeving nodig zou zijn. Yvette Ellenkamp (Afstudeerdatum: 18-10-2002) Midden-Delfland is een bijzonder open weidegebied van ongeveer 6700 hectare dat als bufferzone fun geert tussen de stedelijke gebieden van Delft, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De openheid staat onder grote druk van de opdringende ver stedelijking, veel landbouwbedrijven hebben het moeilijk, er is steeds meer behoefte aan ruimte voor openlucht recreatie, en de natuurlijke en land schappelijke waarden worden be dreigd. Deze problemen signaleerde men al in de jaren zeventig. Men wilde de inrichting van het gebied drastisch veranderen om de problemen aan te pakken, maar de toen geldende Ruil- verkavelingswet uit 1954 kon dit niet bewerkstelligen. Daarom trad in 1977 de speciale Reconstructiewet Midden- Delfland in werking om beleidsinstru menten aan te reiken voor de grote inrichtingsveranderingen. Nu, anno 2002, nadert de reconstructie zijn vol tooiing en is het interessant om te ach terhalen welke instrumenten hebben bijgedragen, positief dan wel negatief, aan de realisatie van de reconstructie. In de scriptie is, na een algemene be schrijving van de Reconstructie Mid den-Delfland, een inventarisatie ge maakt van alle ingezette beleidsinstru menten. Vervolgens zijn de effecten van de instrumenten beschreven door voor een vijftal doelstellingen van de reconstructie te bekijken welke instru menten daarvoor zijn ingezet en in hoeverre die instrumenten hebben bij gedragen aan het realiseren van de Merijnjacops (Afstudeerdatum: 15-2-2002) Hoge resolutie bathymetrische data worden door het Duitse Alfred Wegener Institute for Polar and Mari ne Research in Bremerhaven algemeen gebruikt voor de interpretatie van de structuur van de zeebodem, voor geo logisch en geofysisch onderzoek, en voor het vervaardigen van bathymetri sche kaarten. Eén van de laatste projecten was het Het hoogtemodel van het Eltanin Impact Gebied. GEODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 38