Nieuwe rollen rond de grondmarkt Het grondbedrijf in het debat over overheid en markt Ontwikkelingen op de grondmarkt Van oudsher speelt de overheid een belangrijke rol op de Nederlandse grondmarkt, een rol die momenteel echter ter discussie staat. Nogal wat geodeten werken in de gemeentelijke grond bedrijfsomgeving1). Wat betekent de discussie voor dit onderdeel van het geodetisch vakgebied? In het onderstaande een analyse, mede in het verlengde van een door de NVG/VVL-werkgroep POLIS georganiseerde expertbijeenkomst onder de prikkelende titel 'Exit grondbedrijf?'. Kortom: blijft er toekomst voor een publiek grondbedrijf. Bodemgebruik Geschatte benodigde extra ruimte wonen, werken en infrastructuur 200.000 ha recreatie, water, natuur 1.000.000 ha agrarisch grondgebruik -475.000 ha Totaal 725.000 ha De discussie kent verschillende aanleidingen. Zo is op allerlei terreinen sprake van een princi piële herbezinning op de rolverdeling tussen overheid en markt (bijvoor beeld spoor en elektriciteitsvoorzie ning). Een tweede aanleiding is de toe genomen aandacht voor uitvoering van ruimtelijk beleid: marktpartijen worden al vroeg ingeschakeld bij loca tieontwikkeling. En tenslotte melden andere spelers dan de gemeentelijke overheid zich op de grondmarkt. Er is de komende tijd sprake van een behoorlijke druk op de grondmarkt. In de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening [1] is de ruimtevraag voor de periode tot 2030 geschat. De resultaten zijn samengevat in onderstaande ta bel. Hoewel de nota voorstelt om de ruimtevraag op een nieuwe manier te benaderen, en meer te zoeken naar mogelijkheden van transformeren (omzetten van ruimtegebruik dat niet meer voldoet, bijvoorbeeld kazerne terreinen), intensiveren en combine ren van ruimtegebruik, zal dat er toch niet voor kunnen zorgen dat de druk op de grondmarkt verdwijnt. Geschatte ruimte behoefte tot 2030 (gebaseerd op de Vijfde Nota over de Ruimtelijke Orde ning; in navolging van de nota is het scenario met hoge ruimtebehoefte gehanteerd). Omdat er verschillende partijen zijn die een recht hebben of willen verwer ven op de schaarse grond, heeft de druk tot gevolg dat de prijzen van agrarische grond de laatste jaren aan zienlijk stijgen. Het betreft daarbij niet alleen de grondprijzen rond be staand stedelijk gebied (met uitzicht op gebruik voor stedelijke doelein den), maar ook de grondprijzen elders in Nederland. De stijging van de grondprijzen is mede mogelijk omdat veel nieuwe soorten grondgebruik ho ge grondprijzen goed kunnen dragen. De laatste jaren wordt een veel groter deel van de woningen in de marktsec- Op allerlei terreinen staat de verhouding tussen overheid en markt ter discussie. GUODESIA 2002-10

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 8