Systems of Land Registration - Aspects and Effects Dissertatie mr. ir. J.A. Zevenbergen tf?IK Jarenlang hebben we erop gewacht: de dissertatie van Jaap Zevenbergen, die hierop is promoveerd op 11 no vember 2002 aan de TU te Delft. In zijn introductie vraagt hij begrip voor de tijd die hij voor zijn onderzoek heeft ge nomen. Had hij immers geen overvolle dagtaak aan de afde ling Geodesie, en vraagt een huwelijk en de geboorte van drie kinderen ook geen aandacht van een promovendus? En zo is het! Men moet zijn prioriteiten weten te stellen. Klaag de niet een echtgenote van een andere promovendus, die blijkbaar geheel in zijn werk opging, dat zij meende haar lichaam reeds nu aan de wetenschap ter beschikking te heb ben gesteld? [1]. En wie wil een vader zijn zoals de bekende zich op businessclass-niveau bewegende makelaar, die er rond voor uitkwam des avonds in zijn hotel te eten omdat het thuis zo hectisch was als de kinderen naar bed moesten[2|. Het ei is gelegd! En wat voor een ei: een reuzenei, waarin Zevenbergen het fenomeen 'grondregistratie' van diverse zijden belicht, schrijvers van commentaar voorziet, en via gedegen analytisch werk aantoont dat de verschillende ele menten die tezamen een goede grondregistratie consti tueren, zo nauw met elkaar samenhangen dat men slechts een oordeel kan vellen over het 'geheel in samenhang'. Want zo wordt zijn centrale onderzoeksvraag 'hoe beïn vloeden de technische, wettelijke en organisatorische as pecten, en hun onderlinge relaties de wijze waarop een grondregistratiesysteem in staat is passende rechtszeker heid te bieden aan eigenaren en kopers van onroerende zaken' beantwoord: 'samen als geheel'. Zevenbergen neemt hiermee stelling tegen talloze schrijvers die grondregistra- tiesystemen op (zoals hij zegt) eendimensionale wijze clas sificeren zoals 'titel- of akteregistratie' of'bepaalde of onbe paalde grens', en niet schromen daar een algemeen oordeel aan te koppelen: een 'titel-registratie' zou dan 'beter' zijn dan een 'akten-registratie' enzovoort. Zevenbergen hekelt de somtijds emotionele debatten die hierover voor het in ternationale forum worden gevoerd, maar - eerlijk gezegd - bespeur ik in zijn bestrijding van het eendimensionale denken ook een onderstroom van harstocht. En dat is goed! Want hoewel de activiteit 'grondregistratie' mogelijk als saai overkomt, gaat het hier ten diepste over grond en men sen, en hoe samenlevingen daarmee omgaan. Wij zouden het in ons overgereguleerde Nederland vergeten, maar in de meeste landen van de wereld zijn grond, grondbezit, de verdeling daarvan, toegang tot 'grondgebonden kansen' [3], regeling van het grondgebruik vanwege de overheid, ma nagement van staatsgronden, evenzoveel topics die hoog op de politieke agenda staan. En daarmede - zo zei ik het in mijn inaugurele rede aan het ITC - het hart van de samen leving raken! Revoluties zijn erdoor veroorzaakt (m.n. prof. ir. P. van der Molen, Kadaster en ITC. Akten- of titel- registratie? Midden- en Zuid-Amerika), oorlogen zijn erom gevoerd (m.n. Centraal Afri ka). Grondbeleid ('land policy') staat in veel landen in de kinderschoenen (hier wil ik refereren aan vele ITC-afstudeer- scripties die hierover gaan), en de We reldbank heeft vorig jaar een omvang rijk researchrapport gepubliceerd [4] met betrekking tot grondbeleid, dat ondubbelzinnig aangeeft dat een ade quate bestrijding van armoedeproble matiek rechtstreeks samenhangt met toegang tot rechtszeker grondbezit, ondersteund door een passende grond registratie. Kortom, we hebben hier te maken met de grote problemen van de wereld, en de aandacht voor de wijze waarop grondregistraties aan de oplos sing kunnen bijdragen, kan dan ook niet 'gedreven' en 'hartstochtelijk' ge noeg zijn Zevenbergen stelt terecht dat in één enkele dissertatie niet alle relaties tus sen grondregistraties en hun doelein den kunnen worden bestudeerd, hij moet zich beperken en wel tot het doel van de rechtszekerheid voor eigenaren en kopers van onroerende zaken. Hij meent hier een nuttig doel van grond registratie te dienen, omdat toegang tot grondbezit de bron van welvaart is, de onroerendgoedmarkt een belang rijk onderdeel van de economie is, en voorts omdat eigendoms- en gebruiks rechten op grond en de wijze van vesti ging, overdracht en tenietgaan beho ren tot de instituties in een samen leving. Dit laatste is mijns inziens zeer belangrijk. Zevenbergen hanteert hiel de theorie over de institutionele eco nomie van de Nobel laureaat Douglas GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 14