North, die - populair gezegd - stelt dat instituties de 'regels van het spel' zijn waarbinnen partijen interacties ple gen in de samenleving (de 'spelers van het spel'). Deugen die regels niet, dan zijn partijen tijdens die interacties veel geld en energie kwijt aan het zich verschaffen van voldoende zekerhe den. Een slecht functionerende grond- registratie veroorzaakt zulke hoge transactiekosten. Zo moet men zich bijvoorbeeld verzekeren voor het geval de eigendomstitel na verwerving niet rechtsgeldig blijkt te zijn (vgl. de 'title insurance' in de VS). Onvoldoende be sef van de rol van de instituties in de samenleving levert in veel landen gro te problemen op. Men sleutelt aan ope rationele processen in de registratie van grondbezit, terwijl het echte man co ligt in ondeugdelijke wetgeving of het nalaten van toepassing van een overigens goede wet. Substantiële ver beteringen zijn dan heel moeilijk. Een aardig staaltje kon ook worden waar genomen op het zogenoemde 'Eerste Kadaster Congres in het EU', dat recen telijk in mei plaatsvond in Granada, en waar een pleidooi van ondergetekende om de beoogde coördinatie en afstem ming van nationale grondregistraties te laten plaatsvinden binnen een zeke re harmonisatie van onroerendgoed- wetgeving (ook al ligt dat moeilijk in verband met artikel 222 Verdrag van Rome) van tafel werd geveegd door de Spaanse organisatoren omdat men op veranderingen in de wetgeving niet kon wachten en mijns inziens ook niet zat te wachteneen fiasco ligt op de loer [5]! Om weg te komen van de eerderge noemde eendimensionale classificatie en waardering van grondregistratie- systemen (hij behandelt bijvoorbeeld inter alia de eendimensionale vergelij kingen 'titel vs. deed registration', 'po sitive vs negative systems', 'fixed vs. ge neral boundary', 'systematic vs spora dic adjudication') kiest Zevenbergen voor toepassing van de systeemtheorie (Von Bertalanffy, Boulding enz.). Tus sen haakjes: het is interessant om te zien dat er inmiddels een volgende eendimensionale beschouwing zich aandient, namelijk 'title vs. right', aan gevende dat niet altijd een volledige Globale grens of gefixeerde grens in Egypte. eigendomstitel noodzakelijk is om iemand adequate rechts zekerheid te bieden, het kan ook - bijvoorbeeld - in de vorm van de 'certificate of occupancy' (bewijs van bezit) of een 'anti-eviction right' (niet van je land verdreven kunnen worden) [6]. Karakteristiek bij de systeemtheorie is dat een systeem wordt beschouwd als een complex van elementen die met elkaar interactie hebben, die bestudeerd dienen te worden met nadruk op de onderlinge relaties tussen de onderscheiden ele menten alsmede in relatie met het doel dat met het geheel wordt beoogd. Het geheel is meer dan de som der on derliggende delen, stelt Zevenbergen. Maar wat is dat 'meer' dan wel? Hier grijpt Zevenbergen naar het begrip 'emergent property', waar mijns in ziens niet echt een Nederlandse ver taling van is. Men zou kunnen zeggen een eigenschap die 'verschijnt', 'te voorschijn komt', of'bovenkomt' (naar Van Dale) als de onderliggende delen samenkomen, maar die niet zomaar aan één van die delen afzonderlijk is toe te kennen. Diverse auteurs hebben zich gebogen over de wenselijke eigen schappen van grondregistraties. Ze venbergen noemt Kurandt (helder heid, juistheid, rechtszekerheid, be grijpelijkheid), Dowson/Sheppard (zekerheid, eenvoud, nauwkeurigheid, enz.) en de FIG (zekerheid, tijdigheid, eer lijkheid, toegankelijkheid, enz.), maar Zevenbergen gaat zelf een stap verder en stelt dat het de samenleving er uit eindelijk om te doen is dat er een systeem van grondregis- tratie is, dat te vertrouwen is en dat daadwerkelijk wordt gebruikt vanwege het vertrouwen dat het schept, en dat zo doende zijn functie vervult en zo aan zijn doel (bieden van rechtszekerheid) beantwoordt. Hier heeft Zevenbergen een 'punt', want rapporten betreffende de grondregistratie in vele landen tonen aan dat - ook al is er een systeem van grondregistratie aanwezig - mensen het systeem vaak nege ren en niet gebruiken. Men kan hier een veelheid aan rede nen voor aantreffen, zoals wantrouwen in de overheid (wor den de gegevens niet misbruikt?), de wet wordt de facto niet geëffectueerd, lokale structuren heersen in de geest van de bevolking over de nationale staat, er is veel bureau cratie en corruptie, inheemse grondrechten worden gene geerd, enzovoort. Een apart voorbeeld kwam recent uit Malawi waar ingezetenen de officiële grondregistratie ne geren, omdat aan de traditionele registratie bij de lokale 'chief tevens de toekenning van een begraafplaats was ver bonden, iets dat in de cultuur aldaar belangrijk is [7]. Een 'institutionele' tekortkoming van de officiële registratie zou men kunnen zeggen! Zevenbergen kan zich in zijn keu ze voor 'vertrouwenwekkendheid' als belangrijkste eigen schap van het geheel mijns inziens gesteund weten door de Working Party on Land Administration WPLA van de UN/Economic Commission for Europe, die zich in zijn ple naire zitting in 1999 door de directeur-generaal van het GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 15