Hoe staat het met de kunst voor de MD-nieuwbouw? Norm NEN3610. Nederlands Normalisatie Instituut, Delft 1995. [2] Schans, R. van der, Theoretische aspecten van DLM/DKM: symmetrische structuren. Proceedings Studiedag DLM/ DKM, Nederlandse Commissie voor Geodesie, vol. 33, p. 3-37. Emmen 1994. [3] Uitermark, H.T., Ontology-based geographic data set integra tion. PhD thesis. Computer Science Department, University of Twente, Enschede (www.ub.utwente.nl/ webdocs/ inf/l/t000001e.pdf), 2001. [4] Kadaster, Bestek inzake de fotogrammetrische kartering in het kader van het project Duiven-Zevenaar. Rapport Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Apeldoorn, 10 maart 1992. [5] TDN, Regels voor de verkenning van topografische objecten (11e revisie). Rapport Topografische Dienst, Emmen, 9 april 1999. Nog even ter herinnering: er zijn drie kunstenaars gese lecteerd, die hard hebben gewerkt aan de uitwerking van hun kunstuitingen voor de nieuwbouw. Hierbij wordt gebruikgemaakt van moderne meettechnieken en de rol van de MD in de ICT-wereld. Met het thema 'tussen kunst en meten' zijn Joke Robaard (beeldend kunstenaar), Q. S. Serafijn (lichtkunstenaar) en Reinier Tweebeeke (lichtontwerper) aan het werk gegaan op basis van een goedgekeurd ontwerp. De essentie van hun kunst is de nauwe relatie tussen het meten, dat door de MD wordt gedaan, en de omzetting van de metingen in informatie en presentaties van die informatie. De kunst verraadt dus welke werkzaamheden en activiteiten er binnen de MD plaatsvinden! De kunstuitingen vormen één geheel, maar kunnen worden onderscheiden in drie onderdelen: panelen met neonlicht, panelen met een serie films of animaties en de avondverlichting. Neon-paneel Op dit paneel komt de nauwe relatie met het meten dat door de MD wordt gedaan, 'zichtbaar' terug. Bijvoorbeeld het aantal printopdrachten, virusmeldingen en website- bezoeken wordt per verdieping gemeten en wordt vervol gens direct in een paneel gevisualiseerd door knipperen de en/of oplichtende lichtjes. Filmpanelen met menselijk karakter Als tegenhanger voor de technische, hoogwaardig wer kende MD komen er panelen met een serie films met een Summary Ontology-based geographic data set integration Geographic data set integration is defined as finding the links between corresponding geo-objects from different, autonomously produced, geodata sets of the same geo graphic space. A framework for geodata set integration is presented. Components of this framework are ontologies and surveying rides. The framework is tested on two topo graphic data sets. The conclusion is that the framework is feasible, subject to conditions explained in this article. ontologies, interoperability, integration of databases ontologieën, interoperabiliteit, bestandsintegratie menselijker karakter. De medewerkers van de MD vor men de crew en de acteurs in de filmpjes. Op korte ter mijn wordt hiervoor de medewerking van MD-collega's gevraagd. Het worden in ieder geval zeer korte filmpjes, waarbij gedacht moet worden aan momentopnamen van collega's van één verdieping. Medewerkers worden daar bij vanuit een uitgesproken camerastandpunt gefilmd. De films worden vervolgens in een loop gemonteerd, zo dat ze steeds als een soort 'ademhaling' voorbijkomen. Verlichting in avond en nacht 's Avonds en 's nachts wordt een deel van het gebouw van de MD van binnenuit verlicht. Een combinatie van tl- buizen in de kleuren rood, groen en blauw maakt het mogelijk dat iedere kleur gecreëerd kan worden. Iedere dag wordt de activiteit in het gebouw gemeten en ver volgens uitgedrukt in verschillende kleuren. Budget Bij de eerste uitwerkingen van de kunstenaars werd het beschikbare budget overschreden. Na overleg met de Commissie voor de Kunst zijn de kunstuitingen naar een voor de commissie, en voor de kunstenaars aanvaardbaar niveau teruggedraaid. De kunstuitingen zullen nu defini tief worden aangebracht. Commissie voor de Kunst (Uit: informatiebulletin MeDium van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, september 2002) KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 22