Expositie 'Breda in kaart' Sluitstuk herdenking 7 5 0-jarig bestaan Als sluitstuk van het herdenken van het 750-jarig be staan van de stad is in het Breda's Museum een expo sitie 'Breda in kaart' ingericht. De tentoonstelling startte op 27 september en is tot en met 1 december 2002 te bekijken. Archieven in binnen- en buitenland stonden tijdelijk unieke kaarten af. De rijkdom aan beschikbaar materiaal heeft te maken met de status van Breda als vestingstad. Van de tentoonstelling 'Breda in kaart' ver schenen een gelijknamige catalogus (28 p., 1,-) en een dito boek (112 p., ISBN 90-806108-2-8, 25,-). Dat er zonder landmeters geen kaarten mogelijk zijn, wordt op de tentoonstelling voldoende duidelijk. In 1530 heeft Hendrik van Nassau, die het stadsgebied wilde uit breiden, de stad al laten opmeten door de uit Holland af komstige landmeter Maarten Cornelisz. Naar die opmetin gen maakte de Bredanaar Jan van Galen rond 1530 een Adri den Boer, redacteur. Fragment van kaart van Breda van A. van Broekhuysen, ca. 1730. kaart. In de brede literatuur wint de beroepsnaam lcartograaf het vaak van die van landmeter. Zo niet in dit boek als het over de 16e eeuw gaat: "De op komst van het wiskundeonderricht aan de universiteit van Leuven had enkele landmeters opgeleverd, onder wie de befaamde Gerard Mercator. De meest op de praktijk ingestelde be oefenaar van het landmeten was Jacob van Deventer (ca. 1500-1575). Volgens eigen zeggen kon hij 'naar de conste der geometrie en op 't compas' (dat wil zeggen op grond van een eenvoudige triangulatie of driehoeksmeting) ge bieden en steden opmeten". Van Jan Pieterszoon Dou, 'Landmeter en Nota ris', hangt een prachtige kaart, in 1625 vervaardigd in verband met de grond boekhouding van de landerijen en bos sen ten zuiden van Breda. Prins Mau- rits was zijn opdrachtgever. Het boek: "Jan Pietersz. Don was een befaamd landmeter uit Leiden, die reeds eerder voor Maurits had gewerkt. Hij was de uitvinder van een instrument waar mee hoekmetingen uitgevoerd kon den worden, de Hollandse cirkel of cir kel van Dou". Balthasar Floris van Berclcenrode maakte een zeer gedetailleerde kaart van de belegeringswerken rondom Breda in 1637. Het boek: "Landmeter Van Berclcenrode heeft, volgens een vermelding op de bijbehorende legen da, zelf alle opmetingen voor de kaart 'mette Kettingh' verricht". Op de ge graveerde kaart 'Tertia Pars Braban- tiae' van 1735 prijkt in een vignet een man met een meetkruis. Omdat er zulke originele kaarten in de expositie zijn opgenomen, wordt men ook geconfronteerd met de status van het materiaal. Een kaart van 1730 van Breda in de middeleeuwen bevat in oud handschrift de tekst: "De kaart heeft uytgedient". Een anonieme stadsplattegrond van omstreeks 1750 geeft zo de indruk een aanzet te zijn voor een nauwkeuriger latere versie. Op een ook niet verder ingevulde car touche staat in potlood vermeld: "Dit plan is den eersten opzet en heb het int net gebragt en verbeterd". Het 'Plan van de Stadt Breda' uit 1754 be vat de tekst "Gedeeltelijk opgenomen GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 24