Val Kabinet leidt tot vertraging beeluit ICE5IKI5 lil en't defecteuse gecorrigeert door den Ingenieur Ambijze van Batenburgh". Ook van de vestingstad Breda zijn er meer dan 'belegeringskaarten'. Uit ca. 1850 dateert een anonieme kaart van de 'Groote Weg No 3' naar Oosterhout. Het gaat om een typische wegbeheer- kaart, gezien niet alleen tabellen met afstanden, maar ook met de capaciteit van bruggen, heulen en duikers. Oolc voor beheer van openbaar gebied maakte de stadsarchitect in 1868 een plattegrond. Op de kaart zijn aangege ven de limietscheidingen (gemeente grenzen) in rode lijnen en zwarte pa len, de straten, pleinen en gemeente gronden (vaal geel), de gebouwen in gemeentelijk eigendom (gearceerd), de gemeentelijke waterpompen en wel putten (blauwe cirkels), openbare pri vaten en urinoirs, de riolen (rode en zwarte lijnen), zinkputten en de ge meentelijke beplantingen (zwarte stip pen). Op wij dag 22 en zaterdag 23 november 2002 vindt in de Grote Kerk te Breda de European Map Fair plaats, ge organiseerd door de Stichting Historische Cartografie der Nederlanden. Ter gelegenheid van deze beurs wordt in de kerk een bijzonder deel van 'Breda in kaart' ten toongesteld, vooral bestaand uit de 17e eeuwse kaarten en prenten van belegeringen van de stad. Deze tentoon stelling loopt van 20 november tot en met 1 december 2002. rechterlijke of religieuze macht. Broederlijk naast elkaar hangen de kaart van het Bisdom Breda uit 1857 met 'Gees telijke Inrigtingen' alsmede de verdeling in 'zes Dekenaten bevattende te zamen 78 Parochiën' en die van de Gerefor meerde classis Breda uit 1769. Overigens waren op de Spaansgezinde lcaart getiteld 'Oprechte ende waerachtige Af-beeldinge van het Belegh vande stercke Stadt Breda' uit 1625 met de hoofdletters IHS de plaatsen aangegeven waar de jezuïeten kerkdiensten voor de soldaten hielden. Weer andere kaarten zijn die uit de eerste helft van de 20c eeuw van particuliere bouwmaatschappijen om hun huizen aan de man te brengen. Opmerkelijk genoeg zijn uit de collectie van het museum zelf een kadasterkaart uit 1870 en een kadastraal veld- kaartje uit 1871. "Veranderingen aan percelen en bebou wing werden in het veld op dit soort kaartjes door de land meters opgenomen op de grote officiële lcadasterkaarten. Als de hoeveelheid correcties de lcaart onleesbaar maakten werd er een nieuwe gemaakt", aldus de catalogus. Uiter aard ontbreken stafkaarten van de Topografische Inrich ting en latere Dienst ook niet. Een bezoek aan de tentoonstelling wordt van harte aanbe volen. Het enige puntje van kritiek zou voor senioren de verlichting bij sommige kaarten kunnen zijn. Natuurlijk hadden oude landmeetkundige instrumenten de papieren tentoonstelling kunnen verrijken. En van mij had de expo sitie ook mogen afsluiten met een eigentijdse GBKN op een beeldscherm Het Breda's Museum, Parade 12 te Breda is geopend op dins dag t/m zondag van 10.00-17.00 uur. Kaarten worden ook benut voor het Breda, Joan Blaeu, weergeven van grenzen van politieke, 1648/1649. Met de val van het Kabinet is de publicatie van de AMvB in de Staatscourant vertraagd tot op zijn vroegst half november. Na publicatie is er drie maanden de tijd voor het indienen van de programmaplannen. De planning van het Kabinetsbesluit verschuift van juni 2003 naar (waarschijnlijk) september 2003. Vooralsnog houdt het programma Ruimte voor Geo-informatie vast aan de be staande planning. (Uit: Electronische Nieuwsbrief Ruimte voor Geo-informatie, 3e oktober uitgave 2002) GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 25