GSDI-workshop - De juridische en economische vraagstukken van Europese GI-projecten Verslag Van 16 september t/m 20 september 2002 heeft in Boe dapest het zesde Global Spatial Data Infrastructure (GSDI) congres plaatsgevonden. GSDI is ontstaan als gezamenlijk initiatief van de regionale SDI-organisaties in Europa, Azië, de Pacific en de Verenigde Staten. Het doel van GSDI is op dit moment voorname lijk kennisuitwisseling over nationale en regionale projecten. Voorafgaand aan het congres werden onder leiding van Bas Kok en Harlan Onsrud, van de GSDI working group Legal and Econo mic Aspects, twee workshops 'juridi sche en economische aspecten van SDI's georganiseerd. In de eerste gaf professor Onsrud van de University of Maine (VS) een overzicht van de juridische aspecten die een rol spe len bij het bepalen van het beleid van individuele landen, en de economische impact van het al dan niet inzetten van deze instrumenten. De tweede workshop werd georgani seerd door de TU Delft en gaf een overzicht van een aantal recente geo-informatie ontwikkelingen in Europa. Exploitatie van overheidsinformatie: een Europees voorstel Door het Directoraat Generaal Information Society is in ju ni een voorstel voor de exploitatie van overheidsinformatie gepubliceerd in het Proposal for a Directive on the exploi tation of public sector information COM (2002) 207 final. Daniele Rizzi van het DG Information Society vertelde de ins en outs van het voorstel. Onderzoek heeft aangegeven dat de waarde in Europa op dit moment ongeveer 68 mil jard Euro bedraagt. Dit kan aanzienlijk worden verhoogd als overheden onder andere niet meer dan de marginale kosten voor de reproductie en verstrekking zouden mogen rekenen. Hoewel dit wordt erkend door het voorstel, gaat het niet zover dat individuele EU-landen worden gedwon gen om dit in te voeren. Ook in de toekomst kunnen overheidsinstanties intellectueel eigendom opeisen, en een redelijke winstmarge in de prijs berekenen. De voorwaar den voor hergebruik moeten echter wel transparant zijn, onder andere door publicatie op internet. Het hanteren van exclusieve regelingen voor bepaalde partijen mag niet meer: er moet een level-playing-field worden gecreëerd. Voor de Nederlandse praktijk betekent dit voorstel (voor lopig) weinig nieuws onder de zon. De discussies die halver wege de jaren negentig met 'Markt en Overheid' en de nota 'Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie' in Neder land zijn gevoerd, worden nu op Europees niveau herhaald. De Europese voorstellen gaan zelfs minder ver dan de richt lijnen van de nota 'Naar optimale beschikbaarheid van Global Spatial Data Infrastructure ir. Bastiaan van Loenen MSc., afdeling Geodesie TU Delft. overheidsinformatie'. Hoe een en an der zich verder zal ontwikkelen, moet worden afgewacht. Voor degenen die nog van zich willen doen spreken: op www.cordis.lu/econtent/psi/psi_policy. htm is het voorstel te downloaden. Het betreft nog slechts een voorstel dat moet worden behandeld door het Europees Parlement en de Raad van Ministers. INSPIRE: Infrastructure for Spatial Information in Europe Het INSPIRE-project valt onder het EU directoraat-generaal Milieu. Het heeft als doel om relevante geografische in formatie beschikbaar te stellen onder geharmoniseerde voorwaarden en van voldoende kwaliteit voor het formu leren, implementeren, monitoren en evalueren van beleid van de EU. Mare Vanderhaegen van het DG Milieu bena drukte dat INSPIRE zich richt op het geven van toegang tot milieu-informa tie en niet zozeer op het bepalen van de voorwaarden van hergebruik van deze informatie. Hij ziet wat dit be treft INSPIRE en het hierboven ge noemde voorstel exploitatie overheids informatie als complementair. De 'Data Policy and Legal Issues' groep van INSPIRE heeft een discussiestuk voorbereid waarin een aantal voorstel len wordt gedaan: de toegang tot metadata moet gra tis zijn en toegankelijk via internet; de toegang, in de betekenis van be kijken (view), tot thematische gege vens moet eveneens gratis zijn; het commercieel hergebruik van milieu-informatie wordt geregeld in het voorstel exploitatie over heidsinformatie; Kennisuitwisseling op wereldniveau. GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 26