Anecdote van 100 jaar geleden EULIS: European Union Land Information Service GINIE: Geographic Information Network in Europe Informatie de beschikbaarheid van referentie- gegevens wordt overgelaten aan de individuele lidstaten. Deze voorstellen zijn begin oktober in de expertgroep besproken. Eind okto ber is het voorstel definitief geworden. Dit zal eind 2002 worden gevolgd door een online inspraakronde. Dit moet volgend voorjaar leiden tot een defini tief voorstel voor een Europese richt lijn. Vallend onder het eContent program ma van het EU-Directoraat Informa tion Society, werken sinds het begin van 2002 acht nationale 'Kadasters' en een universiteit aan de totstandko ming van een Europees land informa tion service. Het primaire doel is het transparant maken van de verschillen de 'kadastrale' systemen en het bevor deren van de toegang tot 'kadastrale' informatie via één Europese portal. Peter Laarakker gaf voor wat betreft de juridische problemen een aantal voor lopige onderzoeksresultaten. De deel nemende organisaties hebben elk een ander business model waardoor de ta rieven lang niet altijd transparant tot stand komen. Verder worden er door de individuele organisaties of landen verschillende definities van het begrip persoonsgegevens gehanteerd, waar door in het ene land de gegevens wel kunnen worden gepubliceerd op inter net en in het andere niet. Het project zal verder ook een verscheidenheid aan andere problemen identificeren en waar mogelijk oplossingen aandra gen. Het uiteindelijke doel is om in 2004 'iets' werkends te hebben. GINIE is een project dat wordt gesponsord door het Infor mation Society Technologies Programme van de EU. De voornaamste taak van GINIE is het ontwikkelen van een sa menhangende strategie voor geografische informatie op Europees niveau. In dit kader heeft men in mei 2002 een workshop gehouden waar veel juridische en economische discussiepunten met experts uit bijna ieder Europees land zijn bediscussieerd. De belangrijkste aanbevelingen waren: de toegang tot overheidsinformatie moet gemaximali seerd worden; de gebruiksvoorwaarden voor overheidsinformatie moe ten binnen de EU worden geharmoniseerd; verschil moet worden gemaakt tussen type gebruikers en het toegestane gebruik; het aansprakelijkheidsvraagstulc moet helder worden; het vraagstuk van open access versus cost-recovery moet worden opgelost. De oplossing moet in ieder geval duur zaam zijn; een juridisch kader moet pas worden gebruikt als vrij willige oplossingen niet werken. Al met al een leerzame middag voor zowel Europeanen als mensen uit andere delen van de wereld. Duidelijk blijft dat er nog zeer veel werk moet worden verricht om echt te kun nen spreken van een Europese geografische informatie infrastructuur. EULIS is wat dit betreft uitzondering: door de concreetheid van het project met een beperkt maar ge richt ambitieniveau lijkt dit project op redelijk korte ter mijn tot een bevredigend resultaat te komen. De andere projecten moeten nog een lange weg gaan voordat zelfs maar kan worden gedacht aan implementatie. EULIS GINIE GSDI INSPIRE PSI voorstel www.eulis.org www.ec-gis.eu.int/ginie www.gsdi.org www.ec-gis.eu.int/inspire of europa.eu.int/comm/environment/geo/index.htm www.cordis.lu/econtent/psi/pubsec.htm Uit de Leeuwarder Courant van dins dag 8 juli 1902: Het hoofd eener kostschool vertelde dezer dagen de volgende historische anecdote: Op zekeren dag gaf ik een jongen met een overigens helderen kop een som op; ofschoon ze betrekkelijk niet moeilijk was, kon hij ze niet. Ik werd kregel. "Je moest je schamen", zei ik. "Op jouw leeftijd was George Was hington al landmeter". De jongen keek me ondeugend aan en repliceer de: "Ja meneer, en op uw leeftijd was hij president van de Vereenigde Sta ten". (Uit: Leeuwarder Courant, 9 juli 2002) GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 27