Monitoren langs de Noord/Zuidlijn in Amsterdam Een dagje... De landmeetkundige begeleiding van een uniek metroproject Jarenlang hebben ze erover gedebatteerd en eraan ge dokterd: een rechtstreekse verbinding tussen Amsterdam- Noord en Amsterdam-Zuid, die tevens de binnenstad beter moet ontsluiten. Omdat er in Amsterdam zelf al veel mensen wonen en werken, en bovendien dagelijks duizenden toeristen de stad met een bezoek vereren, moet het huidige net van tram- en buslijnen elke dag al 800.000 reizigers vervoeren, in 2005 zullen dat er 1,1 miljoen zijn. En dat gaat de huidige vervoerscapaciteit ver te boven. Er dreigt chaos te ontstaan. De aanleg van de Noord/Zuid lijn gaat dat allemaal oplossen. Tegelijkertijd worden langs het hele traject nieuwe projecten uitgevoerd, wat de leefbaarheid van de stad ten goede moet komen. In oktober van dit jaar keurde de gemeenteraad het plan goed, maar toen was het werk eigenlijk allang begonnen. Zo was er langs het 3,8 km lange boortracé al een uitgebreid meet systeem geïnstalleerd met vier enzeventig tachymeters en vijfenvijf tighonderd prisma's, dat moet waken over mogelijke verzakkingen en daar uit voortvloeiende schade. Een groot aantal waterpasbouten markeert de onderkanten van de panden langs het tracé, en om de beweging in de onder grond te meten zijn inclino- en exten- someters geplaatst. Tracé De nieuwe metrolijn begint in Amster dam-Noord en loopt bovengronds tot aan het IJ. Daar verdwijnt de lijn onder water, eerst in een zogenaamde zink- tunnel tot aan het Centraal Station (CS), dan onder het station door. Vanaf CS tot aan het Europaplein wordt de tunnel geboord, het laatste stuk tot aan Station Zuid/WTC loopt weer 'op maaiveldhoogte'. Er worden acht sta tions gebouwd in het tracé: Builcsloter- meerplein, Van Hasseltweg, CS, Rokin, Vijzelstraat, Ceintuurbaan, Europa plein en Zuid/WTC. De hele aanleg kost een paar duiten (ca. 1,4 miljard Euro) maar wordt voor het grootste gedeelte (77%) door het Rijk betaald. Amsterdam ziet grote voordelen in de nieuwe metrolijn, het is dé oplossing voor de ontsluiting van de stad. In zes tien minuten rijd je straks van noord naar zuid. Doorsnede van het boortraject. GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 28