Ondergronds werk Monitoring van de beweging Op en nabij de stations gaat veel ver anderen. De omgeving van het CS wordt helemaal op zijn kop gezet, en omgebouwd tot een ruim en overzich telijk gebied met onder andere een nieuw busstation, een fraaie voet gangerspromenade langs het IJ, een onderdoorgang voor auto's, een grote fietsenstalling, en een standplaats voor taxi's. Bij station Rolcin wordt al les ondergronds gebracht (parkeerga rage, fietsenstalling), zodat boven een ruim en lommerrijk plein ontstaat. Kortom: de aanleg van de Noord/Zuid- lijn zal Amsterdam de komende jaren flinlc bezighouden en overlast bezor gen, maar: "Alle Amsterdammers gaan er tenslotte op vooruit", juicht het ge meentebestuur. Maar dat gelooft nog niet iedereen. Zeker is het dat dit alles veel en geva rieerde meetactiviteiten zal meebren gen: inmeten, berekenen en uitzetten van het tracé, metingen voor het afzin ken van de tunnelelementen in het IJ, sturen van de ondergrondse boor, uit zetten van alle nieuwbouwonderdelen en niet te vergeten de monitoring van de bouwomgeving. Een groot deel van het tracé (3,8 km) wordt geboord volgens het principe zo als dat is toegepast bij de Heinenoord- tunnel en de Westerscheldetunnel. In Amsterdam zal geboord worden met boormachines (een stalen cilinder) met een diameter van 6,5 m en een lengte van 7 m. Vlak achter de boor worden de tunnelwanden aange bracht en de rails gelegd, zodat men sen en materialen kunnen worden aangevoerd. Als alles goed gaat, legt de boor twaalf meter per dag af. Omdat twee tunnelbuizen nodig zijn, zal er met twee boren tegelijk worden ge werkt. Die zullen echter geen wed strijd houden wie het eerst aankomt, want de tweede boor vertrekt drie maanden later dan de eerste. Er wordt geboord van station naar station. De startschacht komt bij CS, op de hoek van de Prins Hendrikkade en het Dam rak. Bij het station Europaplein komt de boor weer boven. Theo Scheele, redacteur. j Amsterdam is gebouwd op (houten) palen, weet iedere Nederlander. Het moet daar beneden dus wel een flink oer woud zijn. Daarom is een tracé gekozen waarbij niet tussen die palen door moet worden gewerkt, maar zoveel mogelijk het stratenpatroon wordt gevolgd. Het boren heeft het grote voordeel dat er niet behoeft te worden gesloopt, zodat er veel minder schade ontstaat dan bij een gegraven sleuf. Bovengronds zullen de mensen weinig merken van het boren op een diepte van twintig a dertig meter, maar ver storing van bouwwerken is toch niet geheel denkbeeldig. Daarom is het monitoringsmeetsysteem aangelegd. Zo kan voor en tijdens de uitvoering van het werk voortdurend worden be schikt over nauwkeurige 3D-gegevens waarmee eventuele zettingen of ver zakkingen kunnen worden geconsta teerd. Met dit meetsysteem kunnen de kleinste bewegingen worden vastge steld. Tachymeter bij spoor 7 van CS. De bodem is ook onder de stad Amster dam voortdurend in beweging door inklinken van de klei- en veenlagen. De gebouwen zelf staan ook niet stil. Overdag zetten ze uit en 's nachts krimpen ze, meer of minder afhankelijk van het bouwmateriaal en de leeftijd. Het verschil tussen dag en nacht is gemiddeld 1 mm. Misschien is dat tijdens de bouw en aanleg van de tunnel wel meer. Om de bewegingen te meten is in een zone van minimaal dertig meter aan weers- Organisatie De gemeente Amsterdam is op drachtgever van het project Noord/ Zuidlijn. De Dienst Infrastructuur Verkeer en Vervoer van de gemeente is met de uitvoering belast en heeft daarvoor een projectorganisatie op gezet, die verantwoordelijk is voor de kwaliteit en de kosten van de uitvoe ring. Het projectbureau heeft een ini tiërende, begeleidende en toetsende rol en rapporteert regelmatig aan het gemeentebestuur van Amsterdam, het Regionaal Orgaan Amsterdam (dat de infrastructuur in de agglome ratie Amsterdam coördineert) en het Ministerie van Verkeer en Water staat. Het ontwerp van de stations en de boortunnel, en de directievoering zijn gedelegeerd aan het Adviesbu reau Noord/Zuidlijn, een samenwer kingsverband van drie grote inge nieursbureaus (Witteveen+Bos, Inge nieursbureau Amsterdam, Royal Has- koning). De uitvoering van het werk is opge splitst in een aantal deelprojecten: boortunnel, zinktunnel, werk voor de verschillende stations, bouw via ducten, verleggen kabels, leidingen en tramrails, en de monitoring. De onderdelen worden via openbare aanbestedingen uitgegeven aan ver schillende gespecialiseerde aanne mers. De monitoringsmetingen alsmede bouw en onderhoud van het meetnet worden uitgevoerd door het bedrijf Soldata Grontmij v.o.f., een samen werkingsverband tussen het Franse bedrijf SolData (dochter van Sole- tanche Bachy) en Grontmij. GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 29