Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... MRS Inmiddels is het tracé nauwkeurig in 3D berekend en ligt het ook zodanig vast, dat er niet meer aan te sleutelen is. We zijn klaar om te beginnen en als straks de basismeting van de monito ring is afgerond, weten we ook waar we veel natuurlijke beweging en ver andering kunnen verwachten. De eige naren langs het tracé krijgen ook in zicht in de beweging van de onder grond. Dat zal het overleg met hen ver eenvoudigen en ook van begin af aan vertrouwen geven. Dit is vooral moge lijk door het inwinnen van een giganti sche hoeveelheid data, wat alleen mo gelijk is door de geautomatiseerde sys temen. Handmatig zou dit niet gaan. Als je in de mensenmassa op het Dam rak al zou kunnen meten, loop je het risico dat je tachymeter is verdwenen zodra je je even omdraait. En dat is tot nu toe met de vaste instrumenten nog niet gebeurd, mede door het parallel aangelegde videobewakingssysteem. Een dagje Noord/Zuidlijn is een dagje Amsterdam, dus met massa's mensen, fietsers, auto's waartussen het werk moet worden uitgevoerd. Want... het monitoringstracé moet je gezien heb ben. Onder leiding van projectleider Patrick Bakhuizen en hoofd Geodata Roelof Keppel van Grontmij (beiden deels werkzaam voor Soldata Grontmij v.o.f.) maken we een verkennende tocht langs een deel van het tracé. He laas was gekozen voor een dag waarop het water bij tijd en wijle rijkelijk uit de hemel over ons werd uitgestort. Medewerkers van Soldata op hoog niveau, bouw van een cyclop- opstelling. Spiegeltje(s) aan de wand. Bewaker van het paleis. We beginnen in CS. Bovenaan de trap bij spoor 7 hangt de eerste tachymeter, onopgemerkt door de meeste reizigers, terwijl de afmeting toch niet gering is. Op regelmatige tijden zie je dat het apparaat beweegt om zijn targets (de kleine prisma's in zijn naaste omgeving) op te zoeken. Dan wordt er gemeten: horizontale en verticale richtingen, en afstanden. Die meetgegevens worden radiografisch doorge stuurd naar de serverruimte in het .projectbureau aan de andere kant van het IJ. Op meerdere perrons hangen tachy- meters die door de Franstalige medewerkers cyclops wor den genoemd. De reflectoren die moeten worden bespied, zijn verborgen aan bouwconstructies en tussen de rails, waar ze de beweging in de ondergrond onder de spoor bielzen weergeven. GEODESIA 2002-11

(NGT) Geodesia | 2002 | | pagina 31